şükela:  tümü | bugün
  • sigara ve alkolden daha fazla bağımlılık yaptığı ve zararı da bir o kadar fazla olduğu için, ileride yasaklanacak maddedir. tabi burada bir başlık parselleme olayı söz konusu.
  • şaka maka gerçekleşme yolunda olduğuna dair duyumlar aldığım hadise. bilim insanları bu yönde bilinç oluşturmak için bir araya gelecekler.

    elbette bu çok uzun bir süreç.

    şeker endüstrisi çok büyük. onu bir anda durdurursanız dünyada devasa bir ekonomik kriz çıkabilir ama 1800'lerde tüm toplumların en büyük eğlencesi olan afyonun dünya çapında yasaklanması, 1900'lerde serbest olan eroin'in (evet eroin) yasaklanması veya sadece 20 sene önce içmeyeni dövdükleri, içmeyene sosyal hayatta yer vermedikleri, içmeyeni küçümsedikleri tütün ürünlerinin bugün toptan yasaklanma sürecine girmesi gibi, şekerin de önümüzdeki 20 sene içinde tiksinilerek yaklaşılan bir ürün olacağını göreceğiz.

    ilk aşamada uyuşturucu madde gibi ağır cezalarla yasaklanmayacak ama sigarada olduğu gibi kullanılmaması için ağır yaptırımlar oluşturulacak. şeker yerine de doğal tatlandırıcı pazarı büyüyecek diye tahmin ediyorum ama bugün yediğimiz gibi, insanı kusturacak derecede tatlı, mayış mayış şeker tadını bir daha bulamayacağız sanırım.