• yaşanan olay tamamen sahtekarlık ona bir lafım yok.

fakat 140 tl verip de resimdeki gibi bir elbisenin gelmesini beklemek de çok mantıklı değil.

ucuzsa vardır bir nedeni, pahalıyla vardır bir hikmeti.
  • hesabın detaylarına girdiğinizde 2017 yılından bu yana onlarca kez isim değiştirdiğini görebilirsiniz. bu demek oluyor ki bunlar dolandırıcı. en son 6 ekimde serhan_abiyeler ve 8 ekimde seker_abiyeler ismiyle satış yapmış. ondan önce serra_abiyeleri, serost_abiye vs. diye gidiyor. yani bunlara inanmayın bu kadar saf olmayın. instagram'dan alışveriş yapılmaz.

edit: epey mesaj gelmiş nasıl kontrol ederim diye. hesabın sayfasını açtıktan sonra sağ üstteki üç noktaya basın. about this account / bu hesap hakkında'ya basın. yeni açılan pencerede former usernames / önceki isimler seçeneğine basın ve önceki isimleri görebilirsiniz. ancak her hesap bununla uyumlu değil. hesabın bir titrinin olması lazım bunu görmek için. örneğin sekerli_abiyeler sayfası "women's clothing store" olduğu için görülüyor. profil fotoğrafının altında bu tarz bir titr yoksa göremezsiniz. dansçı, oyuncu, erkek giyim mağazası vb. yazıyorsa görebilirsiniz.
  • en üst edit :

sürekli isim değiştiriyorlar.
    yeni sayfa sekerce abiyeler
    üstelik çekiliş falan yapmışlar şuan tık
    bu kadar büyük şerefsizlik olmaz. telefon numaraları değişmiş 0535 257 85 16 bu olmuş. ama genel olarak aynı durumdalar.

üst edit : desteklerinizden dolayı teşekkür ederim

edit 2
    bir arkadaş daha uyardı kullanıcı adlarını yine değiştirmişler
    seyhanliii_abiyelerr yapmışlar spamlarsanız çok mutlu olurum kapatılsın bu dolandırıcıların hesabı!

edit3
    hala utanmadan yeni elbise paylaşıyorlar. bu kadar yüzsüzlük ben görmedim.

çok kısa ve hızlı hem alışveriş yapacak arkadaşları uyarma hem de belki bir işe yarar da şu rezelet kargo ücreti ödemeden açamazsınız durumundan kurtuluruz umuduyla hayatımda yaşadığım ilk dolandırılma durumunu sizlerle paylaşmak isterim.

eşim, kardeşimin düğünü için bir abiye siparişi vermek için instagramda abiye satan yerleri dolaşırken instagram kullanıcı adı şekerli abiyeler olan bir sayfadan kendi beğendiği abiyeyi sipariş etti. sonuç olarak kargo geldi 140 lira bir ücret ödedikten sonra kutuyu açıp içine baktığımızda saçma sapan bir başka kıyafetin olduğunu gördük bununla ilgili whatsapp üzerinden firmaya yazdığımızda önce parayı ödeyip ödemediğimizi sordular sonra da ürünün kendilerine ait olmadığını söyleyip bizi engellediler. 140 lira az bir miktar gibi görünebilir ama böyle böyle yüzlerce insanı dolandılar bu adiler binlerce lira kazanç elde ediyorlardır.

kargo firmasını aradığımda bana turan korul isminde birinin kargoladığını ancak başka bilgi veremeyeceklerini, aras kargo kamelya şubesini aramam gerektiğini söylediler. aradım oradaki kadın bu kişinin kurumsal müşterisi olduğunu bilgi veremeyeceklerini söyledi.

mamafih, çok uzatmaya gerek yok. savcılığa suç duyurusunda bulunacağım zaten ama eğer denk gelirseniz dolandırıcı olduklarını unutmayın ve alışveriş yapmayın.

ayrıca belki başka bir yere başvuru yapmam gerekiyorsa yardımlarınızı da bekliyorum.

inanmayan eksici arkadaşlar için aşağıya whatsapp görüntülerini de bırakıyorum.

1. kanıt
    2. kanıt

zaten son tiklerde de görüldüğü üzre engellendik.

kendi telefonumdam yazdığımda da beni direk engellediler.
  • "basiretimiz bağlandı", "bir anlık gafletle oldu" vs demenizi bekliyorum aslında.

1. görsellerin hiç biri orjinal değil.
    2. ürün metinlerinde gerçek bir firmanın şu şekilde bilgilendirme yapması mümkün değil.
    ??kapıda ödeme??
    ??34-50 beden arası??
    ??uzaklığa bağlı olarak 1-7 gün içerisinde teslim
    3. 34-50 beden arasında abiye dikilir mi gerçekten?
    4. e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmalısınız. whatsapp üzerinden değil. ınstagram sayfasından değil.
    5. yıllardır insanların e-ticaret alışkanlıklarını gözlemliyoruz. ve saçma olan kapıda ödeme seçeneği veren bir sürü websitesi varken ne olduğu belli olmayan, kim olduğu, ne yaptıkları, sattıkları bilinmeyen yerlerden alışveriş yapmanız.

müşteri deneyimini önde tutmayan, kolay iade süreci bilgisi olmayan, kredi kartı ssl korumalarına sahip olmayan yerlerden alışveriş yapmayın. ve 140 liraya ipek saten elbise hayali de lütfen kurmayın. kumaşın metresi 80 lira zaten.
  • arkadaşlar bu işlerden çok anlamıyorum da hepimiz bu adamlardan sipariş alsak kapıda ödeme yapmayıp geri çevirsek bize bi yaptırımı olmaz herhalde. uğraşıp uğraşıp dursun pezevenkler alınmayan kapıda ödeme ürünleri ile. hem de kargo firması da böyle şerefsizlere aracı olmanın cezasını boşa evlere gidip gelmekle öder.
  • ulan şu ülkede keriz parasıyla zengin olmamak en büyük kerizlik sanırım.

biraz puşt ibne olsak paranın a.ına koyacaz da. da işte.
  • instagram'da alışveriş yapacaksanız kaç kere isim değiştirdiklerine (yukardaki entryde yazılmış) ve fotoğraflarının kendi çekimi olup olmadığına mutlaka bakın.

internette butik ya da sayfanın adını aratın, şikayetvar'da hakkında bir şey yazılmış mı diye özellikle göz gezdirin.

yapılan şeyin dolandırıcılık olduğu kesin ancak bu tarz pisliklere kanmamak için siz bu şekilde önleminizi alabilirsiniz.
  • bu ve bunun gibi illegal yollardan alışveriş yapanların dolandırılmasına üzülmüyorum. bu işin kanunu kuralı belli. risk alıp fişsiz faturasız ürün alıp buna rezalet demek bence daha bi rezalet.

edit: ayrıca kamilin teki kargo şirketlerinde suç bulmuş. adı üzerinde kargo şirketi. esas faaliyeti bir cismi bir noktadan alıp başka bir noktaya teslim etmek. aranızdaki alışveriş kargo şirketini bağlamaz. göt kıspetten çıkmış sik bağdattan geliyor ama adam sikin geldiği yolu suçlu buluyor. önce götünü kapat.
  • rezalet puanım 0

instagram bir e-ticaret uygulaması mıdır ki oradan nasıl alışveriş yapılabiliyor.

birisi fotoğraf gösterip, ben bunu satıyorum 140 liraya dediği zaman. mal gibi koşmuyoruz. paylaşın e-ticaret sitenizin linkini gidip ödememizi yapalım diyoruz.

eğer dolandırılırsak da e-ticaret sitesini ve o sitenin bağlı olduğu şirketi rahatlıkla şikayet edebiliyoruz.

bir de bu yeni değil ki instagramdaki satıcıların %90ı sahte. gerçek olan %10 u da ya el işçiliğidir ya da zaten e-ticaret sitesi olan veya gittigidiyor gibi yerlerden de satış yapan kişilerdir.

yıllardır herkes bu konu dolandırılıyor artık inanmayın. bir gün instagram ödeme sistemi aktif eder ve alışveriş hizmeti açar o zaman yaparsınız alışverişinizi.
  • herkes çakal olmuş memlekette.e kardeşim bak ben erkek halimle bu elbisenin 140 tl olamayacağını adım gibi biliyorum.satan yer bir mağaza değil instagramda bir sayfa.gidip bir de ne olduğu belli olmayan instagramdan ürünü alıyorsun.biraz sen de kaşınmamış mısın yani?
hesabın var mı? giriş yap