• yüzyıllardır kendini bozmayan yiyecek maddesi, en süper kuruyemiş ürünü. dilde bıraktığı tat, ağızda çıkardığı ses her yerde, her mevsimde, her zaman aynı.
  • dedem ölmeden önce son birkaç gün canı çok istemişti. "saçma biliyorum ama arkadaşlarımı görüyorum, eskileri görüyorum, hayal kuruyorum galiba, şekerli leblebi olsa da yesek" demişti. midesi hiçbir şeyi kabul etmezken, bunlardan yedi bol bol. öldükten sonra da mevlit şekeri yerine de, renk renk bunlardan dağıttık.

bu nedenle, her gördüğümde gözlerimin dolmasına sebep olan kuruyemiştir.
  • tatlı ve tuzlunun birleşmesiyle oluşan leziz tatlardan biridir.
    beyaz olanlarına bayılırdık dedemle.
    kuruyemıscımız kadir amca dedemle beni ne zaman yanyana görse daha biz söylemeden iki paket leblebıyı tutustururdu elımıze.
    bilirdi ki almaya geliyoruz.
    leblebısını once bıtıren diğer pakete sulanırdı ki bu genelde ben olurdum:)
    dedem bir öpücüğe karşılık bir tane verirdi, sonraki bir tane diğer yanağını öptükten sonra elime geçerdi.sonrasını vermez ağlatana kadar süründürürdü beni.
    rahmetli keşke yaşasaydı da yine leblebi için süründürseydi keşke. çok özledim onu.
  • beyine benzemektedir kendisi
  • dünyanın mini miniler ülkesinden gelmiş, şeker mi şeker, ceplere doldurulası, ağza bir avuç atılası leblebi çeşidi. ilkokuldayken okul çıkışları, okulun hemen çevresinde kurulan pazara uğrar, bozukluklarımızın yettiği kadar alırdık. satıcı amca kutuya daldırdığı büyücek kaşıkla naylon poşedi doldurur, tarttığı fazla geldiyse bile "hediyem olsun" deyiverirdi. ne tatlı günlerdi, tıpkı onun gibi...
  • renkli olanlarına bayılıyorum. aslında uzaktan ben kanserojenim, sağlıksızım yanaşma bana diyor ama nafile. çocukken pazara çıktığımızda annem alırdı, dışarıda gezerken dedem cebinden çıkarır yedirirdi. o kadar yer edinmiş ki benliğimde gördüğümde tutamıyorum kendimi. sakız pembesi ve çirkin bir sarı olur başka rengi de olmaz, varsa da ben görmedim daha. bugün pazara gideyim yine alırım bir torba keyifle yerim.
  • bazı yörelerde "leblebi şeker" olarak adlandırılan çerez çeşididir.
  • badem şekeri ile sınıf farkı olan keyif topları.
  • sekil itibariyla minik bir beyine benzer.
  • bir tur comfort food. insanın, yalnızca çocukken değil, başı ne zaman dara düşse tüketmekten geri durmadığı bir besin maddesi. ana rahmine dönmek biraz uzun bir yol gibi göründüğünde, ona nispeten yakın bir zamana doğru gitmek istersiniz. bunun en kolay çözümü de, yandaki kuruyemişçiye gidip 250 gr. kadar leblebi şekeri alarak çıtırdata çatırdata yemektir.

not. tez yazmakta olanlara özellikle öneriyorum. bünyeyi derhal gevşeten bir etkisi olduğunu da eklemeliyim.
hesabın var mı? giriş yap