• her repliğe hunharca ve koltukları sarsarak gülen, her sahneye yüksek sesle yorum yapan teyzelerle izlendiğinde asla keyif vermeyecek oyun.

oyun çok uzun ve yer yer sıkıcı. cumali ve şekerpare'nin samimi olmayan aşk sahneleri çıkartılsa daha keyifli olabilir. oyuna dair en akılda kalıcı şey ise kesinlikle dekor. tabi bir de engin alkan var.

neyse efendim yine de izleyin, hunharca gülen insanlar yanılıyor olamaz.
  • tamamen bir hayal kırıklığı olan şehir tiyatroları oyunu. 21. y.y. a geçmemesi gereken tüm klişeleri barındırıyor.

erkek karakteri feminenleştirerek mizah yapmaya çalışmak (fail!)

sağır karakterle kelime şakası yapmaya çalışmak (öll!)

müjdat gezen vari bel altı ucuz espri ve beden hareketleri (wtf!)

şive mizahı (....)

gene de şunu düşünüyorum, şekerpare filmi ve tabi ki atıf yılmaz'ın yönetmenliği bu filmi bir kült haline getirdi. bir uyarlama yaparken 2144 kere düşünmek gerekiyor. belki yukarıdaki rezilliklerden törpülenerek benzer kurgu ve absürtlükle yeni bir oyun yazılsaydı çok daha iyi olurdu ama bu haliyle tam bir fe-la-ket!
  • şener şen ve yavuz turgul'un en şahane yapıtlarından biri .
    defalarca izlerim , bıkmam ve aynı tempoda gülerim.

şehir tiyatrolarında geçen kış izlemiş , kahkahalarla gülmüştüm. geçtiğimiz hafta erkek kardeşimin izlemesini istedim ve tekrar bilet aldım. oyuncuların bir kısmı , bu yaz görevden uzaklaştırma aldığından yok , kısaltılmış , oyunda ruh yoktu. galatalı hele hiç olmamış. eski galatalı heybetli bir adamdı. engin alkan'ın muhteşem performansı bile yetmiyor toparlamaya. gittiğim için üzüldüm bile , keşke ağzımda o tad ile kalsaydı
  • tiyatrosever gözüyle bakarsanız gerçekten kötü bir oyun.
    ama kendinizi saldığınız bir nokta vardır ya, hani bir arkadaş ortamındasınızdır. belki biraz içmişsinizdir. kaliteyi vs. düşünmez hale gelip grup olarak komik olmayan muhabbetlere de gülmeye başlarsınız bir noktadan sonra. hah işte o noktaya gelirseniz artık salarsınız ve olup olmadık şeylere gülerken bulursunuz kendinizi. ben sıkılmak yerine onu yapmayı seçtim bu oyunda. ilk perde o kafayla aktı ama ikinci perdede saate bakmaya başladım.
    oyunu bölen çok alkış arası oldu. bi yerden sonra o denli arttı ki alkışlar, oyunun gidişatı sarktı. hatta bir sahnede bekledikleri yerde alkış alamayınca oyuncular, gözleri ve mimikleriyle "burda alkışlamanız lazım" dediler bize. çok zorlama geldi.
    tiyatro beklentisinden ziyade seyirciyle diyaloğa girilen, seyircilere "oynayan" bir gösteri hissiyatı oluştu.
    şehir tiyatrolarında gerçekten eğlenceli bir oyuna gitmek isteyenler için de önerimi buraya iliştiriyorum (bkz: oyunun oyunu) buna gidecekseniz ikinci perdeye girmeyi ihmal etmeyin asıl cümbüş orda başlıyor.
  • şehir tiyatrolarında oynanan versiyonuna ekşi okuyup gitme gafletinde bulunduk. herkesin oyun başlamadan selfie çekimlerini izledik. silah patlayacak korkmayın diye uyardılar. neyse oyun başladı engin alkan repliğini unutuyor, gülme krizine giriyor seyirci şak şak. hursit merdivenden düşüyor seyirci şak şak. ilkokul 2.sınıf düzeyinde basit bel altı espri yapılıyor seyirci şak şak. bkm mutfak tadında. engin alkan şak şağı aldıkça unutsa da kopsa da doğaçlama devam ediyor. salonun %90'ı gülmekten şak şaklamaktan kırılıyor. şak şak bölümünü geçersek...
    yönetmen vereceği dersi vermemek için çabalıyor, korkuyor halkın ders alacak olmasından o yüzden gereksiz basit espriye boğuyor oyunu ki ders alınmasın. oyunculuk berbat, oyuncuların söyledikleri anlaşılmıyor, şiveler zaten oturmamış. aradaki parçalarda sesler detone. bir rum şivesi bu kadar mı zor. kostümler de fahişelere neden aynı renk (bej gibi bir renkti) pantolon etek giydirilmiş anlamadım. dekor muhteşem.. tüm oyuncular dekoru berbat etmişler. son gördüğüm iki oyun (önceki kerbelaydı) nedeniyle şehir tiyatrosuna gitmeme kararı kaldım. şehir tiyatrosunda zengin mutfağı adlı oyunu beğenenler söylediklerimi dikkate alabilir sonuçta kendimi ve eşimi dikkate almadığımda herkes memnun görünüyor. 3 saatime yazık oldu.
    bir taraftan üzüldüm seyirci kalitesine ama aslında o sözü edilen alt sınıfın nasıl orta sınıf olduğunu gösteren bir seyirci kitlesi ve büyük bir çoğunluk. değer gören bu ve sanat! icra ediliyor ne diyelim!
  • bilet elimde bekliyorum, şayet filmden uyarlamaysa zaten çok iyi bir filmdi ancak engin alkan yönetiminde tiyatro sahnesinde neye evrileceğini çok merak ediyorum.

çok iyi olacakmış gibi bir his var içimde.
  • istanbul büyükşehir belediyesi şehir tiyatroları'nda mart ayından itibaren sahnelenmeye başlamış oyun. 1 saat 30 dakikalık filmin, hangi akla hizmet 3 saatlik oyuna dönüştürüldüğünü çok merak ettim, hala da ediyorum. dekor, müzikler, oyunculuklar şahane de; gereğinden fazla uzun. çok uzun.
  • dün harbiyede izlediğim, büyük umutlarla gitmediğim halde ikinci yarısına girmediğim oyun.

şekerpare filmini izlemiş birisi kesinlikle bu oyundan zevk almaz.benim için ne oyunculuklar iyiydi ne de müzikler sadece sahne dekoru hoşuma gitti.

insan ister istemez filmdeki oyuncu performansı ile sahnedekini kıyaslama ihtiyacı duyuyor.hadi ziver'i geç ama ne hurşit ne cumali ne de letafet katakterlerini canlandıran oyuncular performans olarak filmdeki oyuncuları yakalamayı bırakın yanına bile yaklaşmamışlardı.bir de oyun uzun olunca iş epey bir sıkıntılı duruma geliyor.

adamlar zamanında çıtayı en üst seviyeye çıkarıp bırakmışlar bunu yakalamak çok zor.
  • engin alkan show

oyun uzun ama öyle böyle değil upuzun.

sinema filmini defalarca kez izlemiş olduğumuzdan olsa gerek, istisnasız her sahnede film gözlerimizin önüne geldi ve haliyle oyun büyük bir hayal kırıklığına dönüştü. bunun üzerine bir de engin alkan'ın gereksiz replikleri eklenince hal bitmek bilmeyen bir sıkıntıya evrildi.

sahne çok güzel. gayet kullanışlı bir platform inşa edilmiş ve bu döner platformdan da yüksek oradan verim sağlanmış. dekor ve ışıklar göz alıcıydı.

kostümler çok dikkat çekici değillerdi. dönemin ruhunu yansıtmaları açısından bir eksikleri yoktu ama istenilseydi görsel açıdan çok daha zengin bir kompozisyon sergilenebilirdi.

performans açısından çok dikkat çeken bir oyuncu yoktu.

çok daha uzatarak subjektif olabilecek yorumlarımla kimseyi sıkmak istemem ama bana kalırsa oyunun süresinin kısaltılması hem seyirciyi hem de oyuncu kadrosunu mutlu edecektir.
  • ıstanbul şehir tiyatroları tarafından sahnelenecek olan yavuz turgul eseri. oyunu engin alkan yönetiyor.

detaylı bilgi için;

http://www.ibb.gov.tr/…ayfalar/oyun.aspx?oyunid=457
hesabın var mı? giriş yap