şükela:  tümü | bugün
  • alışkanlıkların 21 günde oluştuğu veya bırakılabildiği öne sürülerek, rafine şekeri 21 gün hiçbir şekilde tüketmemekle yapılan detoks. rafine şekeri hiçbir şekilde tüketmemek derken, sadece tatlı ya da çikolata gibi rafine şekerin görünen kaynaklarını tüketmemek değil; hazır çorba, ketçap, nar ekşisi sosu gibi görünmeyen kaynaklarını da tüketmemekten bahsediyorum. bugün itibariyle bu detoksun 14. günündeyim. şu ana kadar kilomda öyle pek bir fark olmadı zaten şekeri az tükettiğim için, ama gerçekten tatlı isteğim çok azaldı. hatta en sevdiğim tatlı olan dondurmayı bile yemek istemedim, çünkü şeker sizi öyle bir sarmala alıyor ki yediğiniz anda çok mutlusunuz ama sonra dibe çöküş ve tekrar tatlı isteği. kısır döngüye girmemek için hiç şeker yememek gerekiyor.
    tatlı bağımlılığınızı kırmak istiyorsanız, işe that sugar film i izleyerek başlayabilirsiniz.
    edit: tam da canan karatay soru cevap öncesi açmışım başlığı. canan hoca'dan takdiri kapacağım *
  • katılmak istediğim instagram etkinliğidir. ancak uzun süredir kararlılığını yitirmiş biri olarak henüz cesaret edemiyorum. geçen bir başlayayım dedim öğlen kendimi sütlaç yerken buldum.
  • ramazan gelip çatmışken herkese katılmasını tavsiye ettiğim challenge. her sene oruç tutan ve iftar sonrası gözü tatlıdan başka bir şey görmeyen, çikolata canavarı biri olarak geçen yıl ramazan süresince hiç şeker almadım. tatlıları, reçelleri, nutellaları geçtim; bir kaşık pilav, bir lokma pidenin dahi tadına bakmadım. sonucunda sıfır zorlanma, sıfır baş ağrısı, bunlara ilave aydınlanan bir cilt ve azalan yağ oranıyla süreci tamamladım.

orucun amacı nefsi terbiye etmek zaten. hakkıyla, amacıyla oruç tutan birinin bu manevi detoks sürecine, bu kısıtlamayı da kolaylıkla ekleyebileceğine inanıyorum. çok zorlananlara ise şeker katkısız olduğuna inandıkları hurma ve evde kolayca hazırlayacakları muzlu dondurmanın, bu süreçte baklava keyfi vereceğini garanti ediyorum. kendinize bu iyiliği yapın. mutlaka deneyin.
  • 30 gün uygulamış, sadece 1 kilo verince tadelleli günlerime geri dönmüştüm. sürdürebilmek için kan şekerinin düşmesine izin vermeyecek sıklıkta ve içerikte beslenmek gerek.*
  • bugün itibariyle ilk kürünü tamamladığım challenge. aman 5 kilo verdim, 6'sı yağdan gibi süpersonik şeyler olmadı ama belki de psikolojik (aman psikolojik olsun, olsun da) etkileri oldu. mesela bugün ilk defa oruç tuttum bu ramazan içinde. küçük bebeğim var, emziriyorum. yani ay dayanamam durumu en çok benim için geçerli olabilirdi sanırım. ama yok, gayet de iyi tamamladım orucu. iftarda da saldırmadım yemeklere. bence bu şekeri bırakmamın etkisi. çünkü diğer ramazanlarda kesinlikle böyle olmazdım, iftardan 2-3 saat önce tamamen iptal olurdum keza iftar sonrası da aşırı yemekten iptal olurdum ama bugün olmadım.
    tatlı olarak da günkurusu kayısı, hurma ve keçiboynuzu pekmezi falan tüketiyorum. öyle şekerli şeyleri arada aradım mı evet aradım ama bu kadar yol katetmişken en başa sarmayayım yine diye kendimi tuttum hep. en sevdiğim tatlı dondurmadan bile uzaklaştım daha ne olsun swh.
  • pekmez = şeker