1. azerbaycan bayrağında yerini almış geometrik oluşum. ayrıca arabesk bezemelerde de bolca bulunur.
  2. akp binasinin giris kapisinda 10 adet bulunan yildizdir.ic ice gecmis 2 kareden olusur.zafer anlamina gelmesi ve 10 adet olmasi, akp uzerine super paranoyak hikaye denemeleri yapilabilir.
  3. aslında akad ve sümer mitolojisindeki aşk ve savaş tanrıçası iştar/inanna'nın simgesidir (kimi yerde bir hilal eşlik eder). lakin hz. muhammed'in kur'an vahiyleri bir nevi yıldız doğuşuna benzetilmiş, bu sebeple yıllar içinde islam sanatında, islamiyetin de sembolü gibi kullanılmaya başlanmıştır.

babillerde, tapınak görevlilerinin vücuduna bu yıldız dövme olarak kazınırmış. güzel fikir. uygulanabilir gibi.
  4. üçüncü selim tahta çıktıktan sonra (1774) kullanılan türk bayrağının üzerinde bulunan yıldız.
    1842 yılına kadar türk bayrağında sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır.
  5. bir takim gerizekalilarin her gordukleri yerde aha yahudiler, aha illuminati demesine sebep olan kadim sembollerden birisidir. her kulturde degisik anlamlara sahip olmasina ragmen, islam kulturunde ve dolayisi ile selcuklu ve osmanli kulturunde 8 cenneti temsil eder;

1- dar-i celal
    2- dar-i karar
    3- dar-i selam
    4- huld
    5- meva
    6- adn
    7- firdevs
    8- naim
  6. ben hep osmanlı yıldızı olarak bilirim. ve her gördüğümde cemal süreya'nın dizeleri gelir aklıma. gülümserim;
    bilgisayar olarak kullanılmış bir gölü
    selçukluya pragmalar taşıyan gazali
    bir ilk aptallığı düğüm sayarak
    yadsımış dört yanı hep yukarı bakmış.

bu yüzden önündeki ayna kırılır kırılmaz
    intihar etti sayılmış tasavvuf ehli,
    yine bu yüzden doğduğu an
    kaymaya başlamış osmanlı yıldızı

baktım yeri toparlıyor ayak izleri
    keşke yalnız bunun için sevseydim seni

sekiz köşeli yıldız hakkında bilgi verin