*

şükela:  tümü | bugün
 • çin mitolojisinde ve dünyevi çin kültüründe iyi tanınan efsanevi ölümsüz varlıklar grubu olarak, sekiz ölümsüz’e taocular tarafından saygı duyulmakta ve refah ve uzun yaşamın sembolleri olarak kabul edilmektedirler. dönüşüm gücüyle, hayat vermek ve kötüyü yok etmek için her ölümsüz’ün kendine has bir gücü vardır;

  ölümsüz kadın he (he xiangu) - grubun tek kadın ilahi varlığı ve insanların zihinsel ve fiziksel sağlıklarını iyileştiren güce sahip olduğu için sağlık tanrıçası olduğuna inanılır.

  kraliyet amcası cao (cao guojiu) - song imparatorluğu’nun imparatorunun amcası olduğu söylenir ve çevreyi arındıran güce sahip yeşim bir yazıtı vardır.

  demir değnek li (tieguai li) - sukabağı testisi ve demir koltuk değneği sayesinde kolayca ayırt edilir. li’nin ruhu sukabağından bir buhar bulutu olarak çıkmaktadır.

  kutsal varlık lan caihe - içinde flora olan bir çiçek sepetiyle donatılmıştır ve uzun ömürle ilişkilendirilir.

  lu dongbin - kutsal varlıklar grubunun en çok tanınanı ve bazıları tarafından fiili lideri olarak kabul edilir.

  filozof han xiang (han xiang zi) - taoizm öğretisine kendini adamış ve hayat verme gücü olan bir flüte sahip.

  yaşlı zhang guo (zhang guo lao) - taoist nefes alma düzeninin (qigong) üstadı olarak kabul edilir ve şaraba olan meyili nedeniyle en egzantirik ölümsüz olarak tanınır.

  zhong li quan - çıplak göğsü, göbeği ve ölüyü canlandıran yelpazesiyle tanınan resmi liderleridir.
 • basliklarda turkce karakter sorunsali nedeniyle ilk bakışta doğru idrak edemediğim hede. aklıma ilk gelen sekiz olumsuzun daha geniş bir setin bir parçası olduğuydu

  (bkz: yedi ölümcül günah)
  (bkz: sekiz olumsuz eylem)
  (bkz: dokuz kusurlu hareket) (10 oldu ama neyse)

  ayrıca 32 farz olayında da benzer bir gidişat vardır
  2 teyemmümün farzı
  3 gusül farzı
  4 abdestin farzı
  5 islamın farzı
  6 imanın farzı
  7+5 namazın farzı (7 iç 5 dış)
 • hepsi daoist yol'un arayışı içinde ölümsüzlük kazanmışlardır ve her biri aydınlanmaya giden yolda sıradan insanların izleyebilecekleri ideal davranışların örneğini oluştururlar. büyü yapmayı bilirler ve havada büyük bir hızla uçabilirler. hepsi de şarap bağımlısıdır bu yüzden de "sekiz sarhoş ölümsüz" olarak da tanınırlar. dünyayı kurtarma misyonları vardır.