şükela:  tümü | bugün
 • bir esra asil kitabıdır, ayrıca yazarın ilk romanı olma özelliğini de taşır. bu kitap bana hayatımda bir ilki yaşattı. ilk defa bir arkadaşımın yazmış olduğu bir romanı okudum ve bu beni gerçekten çok heyecanlandırdı. bitmesin istedim o kadar, fakat öylesine akıcı ve öylesine merak uyandıran bir kitap ki tüm yoğunluğuma rağmen iki günde bitiriverdim. kitapla ilgili spoil vermek istemiyorum, o yüzden sizi kitabın arka kapağında yer alan tanıtım yazısı ile baş başa bırakıyorum ve kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum:

  ‘’bir hayat düşünün; olağanüstü bir hayal gücünün getirdiği nobel edebiyat ödülü ile tamamen değişmiş, bu değişimin iyi yönde olacağına dair varsayımları yerle bir etmiş.

  bir kadın düşünün; katillerini beslemiş, kendi katlini izlemiş. bölük pörçük uykularının arasına derin bir dostluk, muazzam bir aşk sıkıştırmaya çalışmış; ayağa kalksa dizleri kesilmiş, diz üstü düşse daha çok bilenmiş.

  bir dost düşünün; mesafe ya da engel tanımadan, sorgulamadan; her koşulda en sevdiği arkadaşının yanında durmuş; onun dibe vuruşuna biçare şahit olmak yerine, ona eşlik etmeyi seçip, onu dipte beklemiş.

  bir aile düşünün; ömürlerince tek evlatlarının gözünün içinde nefes almış ama onun iç dünyasında yaşadıkları hakkında hiçbir fikri olmamış.

  bir adam düşünün; yüz on iki tane gece siyahı kirpiğiyle, edilen tüm yeminleri bozdurmuş; dokunduğu taşları bahara çevirmiş ve ardından balçıkla sıvamış.

  şimdi de bir kitap düşünün…’’

  ek olarak aklıma iyi bir fikir de geldi bu kitap sayesinde. öğrencilerime kitap okuturken okudukları kitabı çok sevdikleri bir arkadaşları yazmış gibi okumaları tavsiyesinde bulunacağım çünkü o zaman insan kitabı istese de elinden bırakamıyor.
 • üniversite'den tanıdığım bir arkadaşın yazdığı kitaptır. alıp okumak henüz nasip olmadı. fakat alıntıları falan denk geldikçe merak uyandırmaktadır.