şükela:  tümü | bugün
 • başta hürriyet gazetesi olmak üzere türk medyasının internet gazeteciliğine yeni bir açılım getiren yaklaşımı. dünyada örneği var mı bilmiyorum ama olsa olsa bulvar gazetelerinde vardır; biz de ise en yaygınından en dandiğine çoğunda var. gazetecilikte önce haberi haber yapan şartlar oluşur sonra fotoğraf bulunur ya; artık bu süreci terse çevirdiler sağ olsunlar. (gerçi fotoğrafın haber olduğu durumlar da vardır ama onlar istinaidir) önce diyelim ki, üçer beşer kate moss fotosu topluyorlar sonra haber metnini yalapşap oluşturuveriyorlar. sonra nutuklar atılıyor işte gazetecilik refleksleri falan; ertuğrulcuğum sağ olsun yarın bunu büyük bir buluş olarak sunuverir neme lazım.

  bu arada seksi fotoğrafları için tıklayınız:

  http://www.hurriyetkurumsal.com/…es/icrakurulu2.jpg

  eski link kurbağa elbette. burada hürriyet icra kurulunun toplu fotoğrafı vardı, aha böyle:

  http://imagehk.hurriyet.com.tr/…er/ykgorsel2208.jpg
 • arka sayfa resimlerinin internete yansımış şekli. haberle dikkat çekemiyorsanız çıplak kadın resimleri ile gazetenizin okunurluğunu sağlıyorsunuz, en geçerli satış-pazarlama yöntemi. zaten gazete alanlar azınlıkta, e onların bir kısmının da magazin için aldığı düşünülürse her kesime hitap etme amacına yönelik olduğunu düşündüğüm yaklaşım.
 • yeni birşey değildir, taaa günaydın gazetesi zamanından beri yapılır. daha da eskisi varsa, bilemem - yaşım yetmiyor.

  mayolu bir helga resmi bulunur (o zamanlar nataşa'lar komünizmin pençesi altında inliyorlardı henüz), "helga türk erkeklerine bayıldı" diye başlık atılır, arka sayfa halledilmiş olurdu.

  tek farkı, teknoloji "tıklama"ya müsait değildi. o kadar.
 • bir satış-pazarlama yöntemi olduğu çok aşikar olan gazetecilik türü. lakin bunu önceden milliyet-hürriyet gibi main-stream gazeteler değil, bulvar, tan gibi daha hafif gazeteler yapardı. bu noktada önemli olan internetle birlikte hafifleşmenin yaygınlaşması oldu. manipülatif gazetecilik çok ayrı bir konu, hatta hepsi onu yapıyor neredeyse; ama hiç olmazsa evvelden o manipülasyonu bile düzgün ve usta bir gazetecilik formu içinde yaparlardı. bu uygulamanın hayatla karşılıklı etkileşimleri de vardır muhakkak. ancak bu bir doktora tezi konusu, şuncacık entry içinde toparlamak zor.

  daha da seksi yazıları için tıklayınız:

  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…aspx?viewid=130770
 • "`seksi fotoğrafları için tıklayınız medya patronluğu`"dur aslen. gazetecilerin günahı o haberlere ilgi gösterenlerin günahından ne az ne çoktur.
 • içi dışı bir gazeteciliktir.
  bir de hedef kitleyi saptırıp seksi fotoğraflar okuyucusu yerine genele hitap eden uyanık kategorizasyoncu gazetecilik vardır ki,milliyet gazetesinin uzmanlık alanıdır.
  misal anasayfaya konuşan fotoğraflar,yaşam,yurdum insanı gibi galeri linkleri verilerek bu galerilerin içine ortaya karışık seksi fotoğraflar boca edilir.
  seksi fotolarla hiç işi olmayan saf ve temiz vatandaşlarımızı ağına düşürmeyi amaçlayan bu yöntem genelde amacına ulaşır.
  tek amacı haberleri takip etmek olan nice masum insan,nice yağız delikanlı scarlett johansson,jessica alba galerileri arasında yitip gitmiştir.
  işini bilen vatandaş ise ilk iş konuşan fotoğraflar'a tıklar,keyfine bakar. araya karışan eylemdir manzaradır türü fotoları görürse de dostum izmirli yazmışsın ama bu kız zenci der geçer.
 • habertürk'ün başını çektiği gazetecilik türüdür.
 • hürriyet'in "şenay akay özel ve meslek hayatına yönelik önemli açıklamalar yaptı. fotogaleri" haber ve linkiyle gene çok iyi bir örneğini sergilediği gazetecilik türü. sanırım şenay akay denen zat açıklamaları elinde tuttuğu dövizlerle yaptı o yüzden haber fotogaleride veriliyor.