şükela:  tümü | bugün
 • her yerde gördüğümüz seks ihtiyaçtır kalıbının toplum bazında sadece lafta geçerli olması durumudur. sürekli vardır bu, konusu açıldığı zaman "insani bir ihtiyaç" demek refleksini herkes gösterir. kime sorsan yemek içmek gibidir. fakat herkes bilir ki seks kişinin insani ihtiyacı falan değil hayvani zevkinin en aşağılık halidir. insanlar buna normal tepki göstermeye çalışır resmen ama emanettir tepki. gerçekten tepki gösterilmesi gerektiğinde seks normalden çok fazla tepki alır.

  bir örnek göstermek gerekirse karnı gerçekten aç olan 15 yaşında bir ergen bir yerden yiyecek çalsa kimse tepki göstermez, herkes anlayışlı ve hoşgörülüdür, çünkü çocuğun karnı açtır. kimsenin aklında malı çalınan bakkal yoktur. fakat aynı ergen hormonlarının verdiği seks açlığı ile -ki seks gerçekten ihtiyaçsa asıl bu ergenin ihtiyacıdır- birine tecavüz etse kimse anlayış göstermez. kimse bu ergenin bu "insani en doğal ihtiyacını" düşünmez. herkesin düşündüğü hayvani zevklerinde kullandığı kişiye verdiği zarardır.

  işte bu ikiyüzlü görüntü* insanların seksin hayvani bir arzu olduğu gerçeğinden utandığı için onu erdemli bir şeymiş gibi göstermek amacıyla "insani bir ihtiyaç" olarak adlandırmasından kaynaklanır.
 • bok kimse tepki göstermez dediğim olay. daha geçen ufacık çocuklar acıkıp ekmek çalmaya çalıştı diye bakkal sopayla dövdü. başlığa gelecek olursak bana göre de ihtiyaç değil, eğlence yolu.
 • aklıma şöyle bir fıkra getirmiştir:

  - söyle bakalım temel; seks, görev olduğu için mi yapılır, yoksa aşk için mi?
  - aşk için yapılır komutanım!
  - neden?
  - çünkü görev olsa, onu da bize yaptırırsınız komutanım.
 • yapılış anında eğlence ve sevgi (toplumda bazılarında o da yok), sonunda ise ruhen bir rahatlamadan ibaret olan bir şeye ihtiyaç denmesi saçmadır. çünkü ihtiyaç demek, onsuz hayatta kalamamak demektir. insan sevdigini kaybeder, onsuz kalırsa üzüntüsünden hayatta kalamaz. sevişmedikçe değil. sevişmemek bir üzüntü olamaz.

  yemek, içmek ve bu yapılanların fazlasını vücuttan atabilmek harici zaruri bir ihtiyaç yoktur. ancak eğlenmesini bilmeyenlerin ve hobisi olmayanların, el yordamıyla ya da partneriyle sık sık yapıp adına ihtiyaç diyeceği şeydir bu. vasıfsız olmak da denebilir. (işi olmayan insan değil, vasıfsız, amaçsız, ot insan. ek olarak genelde bu ihtiyaçtır cümlesi; el yordamıyla hafta sekiz gün on dokuz yapan tiplerin favori lafıdır.)

  bazen yiyecek çalmak bir ihtiyaçtır. ama tecavüz değildir. burdan bile durumun ihtiyaç olmadığı anlaşılabilir. tecavüze hastalar ihtiyaç duyar.
 • yaşadığımız toplum normları ve ahlak yapısı binlerce yıl önce yaşayan homolar ile aynı değil. halen evrimleşme sürecindeyiz ve henüz mağaralardan çıkıp toplayıcılıktan avcılığa, hayvancılığa ve tarıma geçişimizin üzerinden çok bir süre geçmedi. bilişsel evrim ile beraber sosyalleşen canlılar olarak bugünlere ulaştık. gel gör ki insanlar hormonal isteklerini karşılayamadığı için mutsuz bireyler olarak toplama kampına götürülüyormuşçasına metrobüslerle işlerine gidiyorlar. bir tomar kağıt parçası için tüm günlerini kuru hava soluyarak geçiriyorlar lakin sonucunda bu tomara bile ulaşamıyorlar zira artık hepsi sanal hesaplarında birikiyor. buna bile dokunamayan bu insanlar artık hayvan olmadıklarını ve bu güdülerin eskide kaldığını savunuyorlar.

  insan sözcüğünün altını eşelemek gerek. insan nedir? aşk duyduğu eşiyle hayvan gibi sevişen bir canlı türü. aldığımız kararların hür irademiz ile gerçekleştiğini düşünüyoruz lakin gerçekte çoğu tutumumuz içgüdüsel olarak gerçekleşiyor. bu sokakta görülen karşı cinse tecavüze kalkışmak anlamına gelmesin. bunu ters anlayacak ahmaklık düzeyinde insanlar mevcut.

  bunlar dedikodu filan da yapmazlar. bugün asus marka notebook'tan ya da iphone akıllı telefonlarından entry girebilmelerini; dedikodu yaparak topluluktaki çürükleri ayıran atalarına borçludur.

  seks bir ihtiyaçtır. gelişen dünya'da topluma ayak uydurabilmek adına irademiz ile başa çıkabilmeyi öğrendik yalnızca. sosyal hayvanlarız ve konuşarak iletişim kurar, halen ten uyumu ararız. genleri en sağlıklı olana aktarma isteği güderiz.

  aşık oluruz, severiz, seviniriz, üzülürüz. gelişiyoruz ve seks yapmamak bizi öldürmüyor evet. fakat bunu gerçekleştiremedikçe huzursuzlanıp mutsuzluğun eşiğinden geçiyoruz. hormonları dengeleyememek hayatımızın her noktasını etkiliyor. evet arkadaşım ölmüyorsun fakat stresli bir hayat yaşıyorsun. her bir şeye muhalif olup bir boku beğenmiyorsun.

  aşık olmak güzel bir şey mi? evet güzel bir şey. mideni titretecek kadar etkili aynı zamanda. ister miyim? evet.

  "aşk ota da konar boka da" lafı da tam olarak buradan geliyor sanırım. bizim isteğimiz dahilinde gerçekleşmiyor olmasından.