şükela:  tümü | bugün
 • iki polonya askeri* dondurulma* deneyine katılır ancak olaylar beklenmedik şekilde gelişir*. bir kaç yüzyıl sonra uyandırılırlar. uyandıklarında karşılaştıkları dünya sadece kadınlardan müteşekkildir.

  polonya doğu blokunda olup böyle filmler çıkarabilmiş ya bravo. seksenlerin bilgisayar grafikleriyle bezenmiş sahneleri üst üste gelsin istedim. eski bilimkurguların zamanının pek ötesinde olmayan vizyonlarını seviyorum. aynı bu film gibi. eğlenceli vakit geçirtiyor mu? evet. karakterlerle yakınlık kuruluyor mu? bolca*. blockbuster'a tercih edilmeli mi? evet. iyi bir bilimkurguya tercih edilmeli mi? hayır.
  idiocracy ile benzerliği ise göz dolduruyor.
 • ingilizcesi sex mission olan geyik ötesi bir b tipi bilimkurgu filmi....
 • 84 yılı polonya yapımı bir film. o yıllarda izlemiş olsa idim sanırım en iyi filmler listeme anında giriş yapardı. türü bilimkurgu/komedi olarak geçse de bilimkurgu tarafı önde. “gora” ya da “turist ömer uzayda” gibi absürt değil daha tutarlı bir hikayesi var. ancak mizahı da yerinde ve sağlam. kadınları öpücükle bayıltmak, öpücük atarak tehditvari bir şekilde üzerlerine yürümek, asansörde kaybolmuşken katların birinde alman sınır muhafızı ile karşılaşmak gibi inciler mevcut. fast forward ile izlerim niyetimi 5-10 dakikada yıkarak tamamını pür dikkat izlememe sebep oldular. giriş gelişme sonuç tutarlı, parçalar özenle yerlerine oturtulmuş, meme dersen meme de var. kısaca dört dörtlük hatta beş dörtlük, müziklerini de hesaba katarsak dokuz sekizlik bir film. entelektüel ortamlardaki seksapel konuşmalarımda kendisine bol bol atıfta bulunacağım artık. jerzy stuhr’un şahane performansını da ayrıca belirtmekte bir beis görmüyorum.

  aklımda kaldığı kadarıyla filmden bir diyalogla bitirelim:

  -dünya tarihi erkekliğin tarihidir, bilim adamları komple erkektir. bakın kopernik’e.
  -kopernik kadındı,
  -oha… peki einstein.
  -einstein de kadındı,
  -yuh! siz madam curie’ye de kadın dersiniz artık. (gülüşmeler)
 • pipi görüntüsüyle sona eren film. benim gibi sinema = hollywood tadında yaşayan insanlara çok değişik gelmektedir yapısı. bu kötü olduğu anlamına gelmiyor elbette.
 • dönemine göre oldukça başarılı bir mekan kurgusu olan izlenesi film.

  --- spoiler ---

  söylemeden geçemeyeceğim, film simgesel bakıldığında komunizm eleştirisi olabilir belki ama bakılmadığında; feminist dünya aslında bir erkek tarafından yönetilirken, despot kadınların çekişme alanı halinde betimleniyor, sonra erkekler uyanıyorlar, kandırmacayı ortaya çıkarmakla kalmıyor, kadınları zevkten zevke sürüklüyorlar. demek istediğim, yine gayet maskülen bir bakış açısıyla, eril bir kafadan çıkmış kadınlar dünyayı ele geçirseydi fantezisi izliyoruz.

  --- spoiler ---
 • herhalde amerikalı bir yönetmenin elinden çıksa, şu anda kült bilimkurgular arasında gösteriliyor olurdu diye düşündüğüm film. lehistan'da vizyona girdiği 1984'ten beri elde ettiği gişe rekorunu hala hiç bir film geçememiştir.
 • öylesine rastgelip izlediğim ve hayran kaldığım komedi/bilimkurgu filmi. 50 yıllık bir uykudan sonra erkeklerin soyunun tükendiği bir dünyaya gözlerini açan iki deneğin özgürlük mücadelesini anlatan, bol geyik barındıran ama kalitesini daima koruyan bir film.

  --- spoiler ---

  yeryüzüne çıkan asansörün şifresi: kurwa maç :)))))
  --- spoiler ---
 • film iki erkeğin hibernasyon, yani dondurularak kış uykusuna yatırılması ile başlıyor. iki erkek üç beş yıl sonra uykudan uyandırılacak ve birtakım sağlık sorunlarında insanlığa faydalı olacaklar. beklenen bu. ancak erkeklerin uyku süresi beklenenden uzun sürüyor. üç beş yıl oluyor elli üç elli beş yıl. bu sürede üçüncü dünya savaşı çıkmış ve bu savaşta erkeklik tamamen yok olmuş oluyor. hayatta kalan kadınlar da nükleer bombaların etkisiyle ortaya çıkan radyasyondan korunabilmek için yer altına kaçıp orada saklanıyorlar ve yeni bir komünist medeniyet kuruyorlar. bu medeniyet sadece kadınların yaşadığı, kadınların kendi kendilerine üreyebildikleri ve yeniden üretim neticesinde ortaya yine kadını oluşturdukları bir medeniyet. iktidarın kadında olduğu, erkek düşmanlığının yerleşik hale geldiği bir feminist düzen kurulmuş oluyor. erkeklerin maymun ile insan arasında henüz gelişimlerini tamamlamamış eksik, kusurlu sunumu bile filmde iştah kabartan bir gönderme olarak yerini alıyor. diğer mizah unsurları da kadın-erkek üstüne.

  --- spoiler ---

  filmde önemli bir vurgu da kadınların yönetimini üstlenmiş yaşlı bir kadının aslında erkek olması ve yeni medeniyette kadın kılığına girerek var olmasıydı. nihayetinde kadınları yöneten yine bir erkekti.

  --- spoiler ---

  filmin bir penis görüntüsüyle sonlanması ise filmin kurmaya çalıştığı tüm erkek egemen-kadın egemen dünyalarının fallik sembolizmi gibiydi. her şey dönüp dolaşıp bir penise bağlanacaksa bu kadar gönderme niye? yönetmen burada kadın üstünden yine erkeği övüyor gibi geldi bana. çünkü yönetmenin kurduğu medeniyet birtakım yanlış bilgilerle kurulmuş aslında, filmin sonunda bunu görüyoruz.

  1984 yılında çekilmiş, çok dikkat çekmemiş olmasının sebebi "kadınlar" tematiğini içerdiği için olabilir. bence yine de izlenmeli.
 • zamanının ötesinde bir polonya yapımı bilim-kurgu komedi filmi.
 • çok büyük zaman kaybı. tek iyi yanı her yanda dolanan cillop leh kızları*, turist ömer uzayda buna havada karada basar hatta dünyayı kurtaran adam da basar.