şükela:  tümü | bugün
  • iş ilanlarının klişeleşmiş laflarından biridir bu da.
    adını vermeye utanan ama sektorunde lider bir firma için fizigi onemsiz dolgun hatalara sahip 90 60 90 bağyan seksreter aranmaktadır gibisinden ifadeler sezilir bu tür ilanlarda.
  • iş arayanların sık sık karşılaştığı biz sizi ararız tarzı klişelerden biridir. büyük çoğunluğu yalandır. sektörünün önde gelen kuruluşu şeklinde de dile getirilir.

ayrıca, bu öncülük ne mene bişeyse, gazetelerdeki kariyer ilanlarına baktığımızda, türkiyedeki firmaların yarısından fazlasının sektörünün öncü firması olduğunu görürüz ki, böyle bir durumda gururlanmamak, göz yaşı dökmemek gerçekten de elde değildir.
    (bkz: bir milletin şahlanışı)
  • bağımsız araştırmalara göre türkiye'de faliyet gosteren ticari kuruluşların %86'sının dahil oldugu klasman. kalan %14 ise "sektörünün lider firmalarından" olarak sınıflandırılmaktadır.
  • inanmamak lazım gelen sözcük öbeği. vaktiyle piyasada pek kimse yokken parayı denkleştirip kurulmuş patron şirketine tekabül eder. çok çok, büyüme sancıları çeken kobi' dir.
  • son zamanlarda dikkatimi çekti ki, bunun bir alt basamağı "x sektörünün büyüyen firmalarından" ifadesidir. efenim, her ikisi de sinir bozucudur. lan isminizi söyleseniz başınıza taş mı yağacak? böyle gizemli olmanın hikmeti nedir? yasadışı bir iş mi yapıyorsunuz? uyuşturucu sektöründe mi lidersiniz? nesiniz?

gözüm kesse "sektöründe lider firma tic. ltd. şti." adında şirket kurup isim hakkını alacağım; o zaman böyle yazan firmalar ne yapacak, merak ediyorum (hem işsizim, hem de sermaye yok anasını satayım!)

eklenti: şimdi aklıma geldi: özgeçmişimde ismimin yerine "işinde uzman eleman" yazsam, beni kaale alan firmalar olur mu? herhalde olmaz! hatta dalga geçtiğimi düşünüp bana kızanlar veya benimle dalga geçenler olabilir. şu "iş arama işi", pek adaletsiz iş yahu!
  • ozgun slogan/akilda kalabilecek bir cift kelime bulmaktan dahi aciz firmalarin siginagi bir laf obegidir. siklikla "kalite", "teknoloji", "estetik[sic]" gibi kelimeler cerez niyetine yanina eklenir; bol atolye/fabrika fotografli tanitim filmleri, brosurler ve sektor dergisi ilanlari olarak servis edilir.

(bkz: sektor dergisi)
    (bkz: patron sirketi)
    (bkz: misyon vizyon $eysi)
  • bu ilanı verenler, genelde merter'deki tekstil atölyeleridir. merter'deki hangi tekstil atölyesine sorsan (onlara göre "x giyim sanayii"dir tabii, atölye değil), sektöründe liderdir zaten. halbuki gidip bakınca görürsün ki çoğu, terzi dükkanının bir boy büyüğüdür. çalışanlar birbirlerine "rıfat abi" ya da "nebahat abla" diye hitap ederler. o manzarayı görünce hassektör der insan. bu da böyle bir anımdır.
  • iş ilanlarından anladığımız kadarıyla türkiye'deki aşağı yukarı bütün firmaların dahil olduğu bir kategoridir. dahil olmayan bir kaç firma da sektöründe dünya lideridir hâlihazırda.
  • (bkz: vivid)