şükela:  tümü | bugün
  • ekşi sözlük'te çok saçmalık okudum ama böylesini okumadım. son paragrafa komedi dalında ödül verilmesi lazım. bravo ertan.

''araba üretemiyoruz. mutlu musun kılıçdaroğlu?'' tadında bir yazı.

ahmet hamdi çamlı'nın nesi oluyorsun ertan?
  • --- spoiler ---

sen şortla fatih'te dolaşmaya calisirken laf yiyince ortaligi ayaga kaldiriyorsun. mal misin?
    --- spoiler ---

tek bir soru sormak istiyorum neden izin günlerinde beşiktaş, taksim, şişli, kadıköy'e geliyorsunuz ?
  • komunistler yüzünden mağdur olan islamcılarken, sözlükte göt kıvrımına kadar şort giymek tartışılıyor da, peki niye ağlayanlar sekülerler?

eved.

siz üst dili çözememiş olabilirsiniz, ben çevireyim dedim. yazar burada... evet yazar bu arada bir yerlerde yaşıyor.
  • ya öyle demeyin ama belediyelerin mekanlarının hiçbirinde alkol yok zavallı gundiler çoh mağdur oluyorlar özgürlükleri kisitlaniyo, taksim'i mahvettiler önceden huzur var idi alkol var idi sokaklarda ramazanda balkonda rahat rahat bira icebiliyolar idi şimdi kadıköy besiktas gibi semtlerde sokak ortasında da içebiliyorlar ama her semtte içemiyorlar ayrica çok gürültü yaparlarsa, bazen canından bezmiş mahalleli bunlari dövebiliyor bu da onları gerçekten çoh mağdur ediyor.
  • "şort yasağı hiçbir zaman" olmadı diyen geri zekalı, illa kanunda mı yazması gerekiyor?
    kız arkadaşınla şortunu giy ve bayburt'un caddelerinde dolaş bakalım ne olacak?

bu dincilerin yeni taktiği de bu; azdıkça azıyor, hala "mağdur" edebiyatıyla istedikçe istiyorlar.

lan kodumunun bedevileri, akp kurmaylarının da artık ufaktan dillendirmeye başladığı gibi artık "islam devleti" karanlığına doğru gidiyoruz hala neyin tantanasını yapıyorsunuz?
  • seküler kesimden bir kadın olarak midemi bulandırıyorsunuz.
    kadıköy'ü, beşiktaş'ı, şişli'yi, beyoğlu'nu rahat bırakın siktirin gidin fatih'e, üsküdar'a, ümraniye'ye falan.
  • şu fatih senin kadıköy benim gettolaşmasından hoşlanmıyorum.

ben sarıklılar ile şortluların birlikte yaşadığı ve kimsenin kimseden rahatsiz olmadığı, kimsenin kimseyi rahatsız etmediği bir türkiye istiyorum.
  • bir süredir bu tip başlıklara entry girmeyen biri olarak dayanamadım ve yazıyorum.

son bilmem kaç seçimdir chp'ye oy verdim. gene vereceğim. bunu baştan belirteyim farklı düşüncelere mahal vermemek adına. ancak hem sekülerler hem de muhafazakar akp seçmeni tarafından çarpıtılan çok konu var. arkadaşlar ne sekülerler şu an baskı altında, ne de chp zamanıda camiler ahır yapıldı. bi siktirin gidin at gözlüklerinizi çıkarın artık.

şimdi her iki şehirde uzun zaman yaşamış ve sürekli git-gel yapan biri olarak basitçe ankara ve siirt'in değişim sürecini ve kıyaslaması yapacağım.

öncelikle ankara'da istediğim saatte içkimi içebiliyor, istediğim yere girip çıkabiliyorum. bu konuda 4 yıldır hiçbir kısıtlama yaşamadım. kız arkadaşlarım bu süreçte istedikleri gibi giyinip gezebiliyorlardı. hala da eryamanından tutun gölbaşına kadar kızlar istedikleri kısalıkta kıyafetlerle gezebiliyorlar. hatta 8 yıl önce ankara'da geçirdiğim sene gözlemlediğimde bu kadar rahatlık yoktu. gene kısa giyilirdi yazın vs. ama bu kadar kısa giyildiğine şahit olmamıştım o dönemde açıkçası.

siirt'e geleyim. muhafazakar bir şehirdir genel olarak. 20 yıl yaşadım ve 2008'den beri her yıl 4-5 kez giderim. ecevit döneminde de akp döneminde de ramazanda hiçbir cafe,lokanta,restoran açık olmazdı. hala açık değil. son gidişlerimde bazı kızların şort, kısa etek vs giyip gezdiklerine şahit oldum. 10-15 yıl önce bütün yaz şehrin en işlek caddesinde nöbet tutsanız 1 tane bile mini etek giyen kız göremezdiniz. şu an tek tük de olsa var. hafiften bir değişim söz konusu.

bu değişimler akp ile alakalı değil elbette. globalleşmeyle ve sosyal medyayla birlikte bazı şeyler daha normal gelmeye başladı. mevcut yönetim de bu değişime karışmak istese de tepkiler geldikçe karışmamaya ve özgür bırakmaya başladı. yobaz şehirler ya da metropollerin yobaz bölümleri ise ecevit döneminde de yobazdı, hala yobaz. değişen çok birşey yok. yani 20 yıl önce de fatihte mini şort giyen bir kızın tepkilere maruz kalması olağandı, hala olağan. ha gönül isterdi ki herkes her yerde istediği türbanı da taksın, istediği şortu da giysin. dibine kadar özgür olalım. ama toplumun önemli bir kesiminde kendinden olmayanı dışlayan zihniyet varken, akp gidip chp gelse, ldp gelse değişen çok birşey olmaz.