şükela:  tümü | bugün
  • ferit edgü'nün sel yayıncılıktan çıkan kitapları korsan bandrol ile basılmış ve bunun üzerine ferit edgü yayınevini değiştirmişti.
    konunun detayı için buradan buyurun

kültür ve turizm bakanlığının bandrol sorgu isimli uygulamasından biraz önce yaptığım roland barthes'in romanın hazırlanışı 1 isimli kitap william golding'in aşağıdaki yangın isimli kitabı olarak çıkmaktadır.

hülasa sel yayıncılık telif hakları noktasında tam anlamıyla bir hırsızlık yapmakta. diğer yazar arkadaşlar da bahsettiğim uygulama ile kitapları kontrol etmelerini rica ediyorum.

edit: sel yayıncılık'ın dışında başka yayınevlerinin kitaplarında da çıkıyor aynı hırsızlık. bu başlığı açmamın ana sebebi belirli ideolojilere sahip yayınevlerini hedef almak değil aksine tam anlamıyla korsan kitap satışı yaparak hem eser sahiplerini hem de biz okurları salak yerine koymalarını gözler önüne sermektir.

edit 2: 11 saat evvel sitelerinden şöyle bir kamuoyu açıklaması yapmışlar.

edit 3: sel yayıncılık'da ferit edgü'den sonra yaprak dökümü devam ediyor;

ismail gezgin
    deniz gezgin
    melisa kesmez
    mehtap ceyran
    ayşen ışık
    birgül özcan

çevirmenler meslek birliği ise sitelerinde şöyle bir açıklama yapmışlar.
  • büyük rezilliktir.
    ferit edgü gibi türkiye'nin en önemli 50 kuşağının öncülerinden bir yazara bunun yapılması kabul edilemez diyecektim ki işin bununla kalmadığı da şu videoda net bir şekilde görülüyor.

bu konunun burada gündem dahi olmaması ise ayrıca üzmüştür.

el verelim, omuz verelim, herkes bilsin kimin ne mal olduğunu; kaç kuruşluk insan olduğunu ve "solculuk" adı altında nasıl bir sömürü düzeni kurduklarını.
  • olay doğruysa büyük haksızlık yapılmıştır. üstelik bunu insanları gerçeğe yönelten kitapları basan bir kurumun yapması daha vahim. kurtuluşu cellatlarının elinde olan yazarlara ve okurlara geçmiş olsun.

yayınevi sahibi irfan sancı’nın attığı tiviti yazarlar, editörler hatta @ssg bile favlamıştır.
    ilgili açıklama:

https://twitter.com/…tatus/1111360095613607936?s=21
  • rezalet gibi rezalet..

homofobi sözlüğü çıkarıp prim yapmalarından hırslı bi yayınevi oldukları belli olmuştu..

meğer hırsızlığın ansiklopedisini çok daha önceden yazıp yayınlamış arkadaşlar..

ferit edgü’yü de takdir etmek lazım; onurlu bi duruş sergilemiş..

benim gözümde bilgi ve 6.45’in çeviri rezaletlerinden daha büyük bi rezalet bu.

doğrudan gerçekle/hakikatle oynamak..
    istatistikleri ortadan kaldırmak..
    bir yazara yapılacak daha büyük bir hakaret var mıdır acaba..
  • çok büyük rezalet. burada kendi aralarında geçen mail de bulunuyor.
  • olay hakkında odatv haberide bulunmakta.
  • sözlükte pek ilgi çekmemiş sanırım fakat elimde sel yayınları'ndan çıkmış olan alain de botton'ın mutluluğun mimarisi kitabının bandrolüne baktım truman capote - soğukkanlılıkla kitabına ait çıktı. püü sizin kalıbınıza.

edit: remzi yayınevi fareler ve insanlar bandrolü ve agora yayınevi onca yoksulluk varken bandrolü de korsan çıktı. yuh.
  • valerie solanas ın erkek doğrama cemiyeti manifestosu kitabını kültür bakanlığı barkod okutma programından okuttum.
    derman iskender över, karanlıkta herkes biraz zencidir, adına kayıtlı çıktı.
  • bu rezaletin ifşa ettiği önemli bir husus var: yayınevlerinin "kültür üretiminin yılmaz bekçileri" yaldızlarını, tırnağınızın ucuyla şöyle hafifçe kazıdığınızda altından devasa bir asalak çıkıyor.

yayınevi dediğimiz şey, insanlığın ortak zenginliği olan fikrî eseri mübadele edilebilir bir metaya dönüştüren, karşılığı ödenmemiş emek başta olmak üzere bandrol sahtekarlığı, gönüllü işler, çevirmene/yazara/editöre verilmeyen ücretler gibi bulduğu her yolla canlı emeğin bilişsel ve dilsel kabiliyetlerinin sömüren kapitalist bir asalaktır.

sel örneği üzerinden konuyu bu bağlamda tartışan şu yazıyı hassaten tavsiye ediyorum: evren o. yurttaş, "yayınevi asalağı ve canlı emek üzerine tezler", 30.03.2019.
  • olayın bu isim özelinden çıkıp diğer yayınevlerine sarkması, #bandrolchallenge etiketi altında toparlanıyor.