şükela:  tümü | bugün
 • gelibolu savaşlarında tümen komutanlığı da yapmıştır. halil sami ve mustafa kemal ile birlikte gelibolu savaşlarının aktif komutanlarındandır.
 • istanbul'daki ingiliz işgalinden sonra şehre giren ilk türk askeri birliğinin komutanıdır.
 • birinci dünya savaşı sırasında, çanakkale müstahkem mevki kurmay başkanıydı.
 • türk asker ve siyasetçi. istanbul'u harrington'dan teslim alan komutan.

  askerlik hayatı
  1902 yılında kurmay yüzbaşı oldu. 1905 yılında şam'daki 5. ordu'ya, ardından selanik'teki 3. ordu'ya atandı. 1906 yılında istanbul'da mekteb-i harbiye'de öğretmen yardımcısı olarak görev aldı. 31 mart isyanı sırasında hareket ordusu'nda görev yaptı. 1910-1911 yılları arasında bükreş ataşeliği görevini yürüttü. trablusgarp ve balkan savaşlarına katıldı. ı. dünya savaşı'nda çanakkale ve doğu cephelerinde bulundu.

  çanakkale savaşları'nda, savaş öncesinde çanakkale müstahkem mevkii'nde kurmay başkanı olarak görev yaptı. savaş sırasında, üçüncü kirte muharebesi'nde 12. tümen'e komuta etti. birinci kerevizdere muharebesi'ni yönetti. anafartalar grup komutanı mustafa kemal'in emrinde 12. tümen komutanlığını üstlendi.

  1920 yılında fransız işgal bölgesinde kuva-yi milliye'yi yapılandırmak ve fransız yayılmasını önlemek üzere adana cephesi komutanlığına atandı. 1921 yılında batı cephesi'nde 2. kolordu komutanı olarak sakarya meydan muharebesi'ne katıldı. bu savaştaki başarısından ötürü mirliva rütbesine terfi etti ve paşa oldu. daha sonra milli savunma bakanlığı müsteşarlığı görevine getirildi. büyük taarruz ve başkomutanlık meydan muharebesi'ni ilk meclisteki milletvekillerine bildiren kişi oldu. mudanya mütarekesi'nden sonra istanbul'un askeri denetimi kademeli olarak onun komutasındaki 81. alay'a geçti. tbmm tarafından istanbul komutanlığı görevine getirildi. savaştan sonra kırmızı şeritli istiklâl madalyası ile taltif edildi. 23 eylül 1923 tarihinde mirliva rütbesindeyken kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

  siyasi hayatı
  tbmm ıx. dönem ankara milletvekili seçildi. tbmm iktisat komisyonu başkanlığı yaptı. 7 temmuz 1953 tarihinde milletvekilliğinden istifa etti.

  özel hayatı
  siret adil hanımefendi ile olan evliliğinden, üç çocuğu dünyaya geldi. adları saada, suha ve semuh'dur. gizli kahraman olarak kalmayı yeğleyen selahattin adil paşa başarılarını çocuklarına dahi anlatmamış mütevazi bir kimse olmuştur. anılarını 1983 yılında "hayat mücadeleleri" adı altında oğlu semuh adil kitap halinde yayınladı. 2007 yılında "çanakkale'den mektuplar" adlı kitabını da yayınladı.

  26 şubat 1961 tarihinde istanbul'da vefat etti. naaşı 1988 yılında devlet mezarlığı'na nakledildi.

  kaynak