şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • eli kanlı pkk'yı ve liderini güzelleyen bir siyasetçidir.

  eren bülbül'ün şehit edilişinin yıldönümünde tekrar hatırlatalım.
 • vatanı olarak türkiye'yi değil kürdistan'ı gören kişi.
  (bkz: ben kürt'üm vatanım kürdistan'dır)
 • söyledikleri, söylemek zorunda kaldıkları, söylemedikleri ve yutkunup söyleyemedikleri üzerinden ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

  söyledikleri üzerinden değerlendirildiğinde şahsıma göre türkiye'de en aklı başında siyasi liderdir. o partinin başında hali hazırdaki denklemle kim bulunursa bulunsun kendisinden daha iyi liderlik yapamaz. yine kendisi hdp'nin değil de farz-ı misal mevcut uslubuyla chp'nin başına geçse, chp ilk seçimlerde iktidar olur.

  demirtaş’ın söylemek zorunda bırakıldıklarına baktığınızda, geleneksel derin türk ve kürt siyasal refleksler karşısındaki çaresizliğini görürsünüz. bu ölçüp biçme hali türkiyelileşme ile birlikte düşünüldüğünde kendisinde akut dil felci haline dönüşüyor. söylemedikleri üzerinden değerlendirildiğinde ise ki bu genelde pkk'ya karşı açıktan cephe almamasından ve abd tahakkümünün onaylanmışlığı, ırak ve suriye'deki işgal işbirlikçiliğine dairdir. pkk’nın çocuk savaşçıları, örgüt içi infazlar, kürt siyasal hareketinin türk toplumundan görmek istedikleri teveccühü neden suriye’de ırak’ta türkiye’de arap ve türk toplumuna göstermedikleri gibi temel konulardır.

  bu gerçek bir yana ülke genelinde selahattin demirtaş imajı haklı bir biçimde laik-kemalist kesimin 90'lı yılardaki siyasal islamcılara dönük irtica ve takiye merkezli söylem ve korkularını andırıyor. acı olan bu korkubugünün siyasal islamcıları eliyle iktidar tarafından klasik devlet aklıyla topluma düzenli olarak pompalanıyor.

  selahattin demirtaş’ın kürtlerin yerel ve uluslararası çıkarları söz konu olduğunda parıldayan gözleri, dikilen kulakları, bal damlayan dili, bu çıkarlar türkiye lehinde ve fakat pkk aleyhinde olduğunda dilin kulağa sokulup, gözlerin sımsıkı yumulduğu sükutu hayale uğruyor. bunun iki nedeni var. ilki hiçbir siyasi lider, kendi tabanına doğrudan cephe alamaz. akp’nin tarikat ve cemaatlere ya da chpnin laiklik ve atatürkçülüğe doğrudan cephe alması beklenemez. hdp den doğrudan kürt halkı içinde etkin olan pkk’nın karşıtı bir söylem geliştirmesini beklemek gerçekçi değil. düşünün bugün kendisi ve partisinin birçok milletvekili, belediye başkanı ve üyesi hapiste... demirtaş ve arkadaşlarına layık görülen hukuksuzluğun karşısında türk toplumundan kimler, hangi kesimler duruyor durabiliyor.

  ikincisi, türk toplumu; toplumsal barış denildiğinde barıştan sadece şehit cenazesi gelmemesini anlıyor. elbette bu bir yanıyla doğrudur. ancak toplumsal barış toplumun bir kesiminin değil tamamının kendini saldırı altında hissetmemesine ilişkindir.

  kendisine destek veren terörü destekliyormuş soysuzmuş, orospu çocuğuymuş, hainmiş vb...aslına bakarsanız her partinin destekçileri içinde diğer partilere göre böyle bir kontenjan var. çünkü siyasi partiler yapı itibariyle ötekileştirme üzerinden kendilerini temellendirmiş durumda.

  fakat hdp seçmenine dönük bu yaftalamanın hem etki alanı büyük hem de diğer partilerin hepsini birden besleyen bir yanı olduğu için üstelik bu yan ile bu partilerin kendi hırsızlık, yolsuzluk yalan ve talanları örtüldüğü için hdp seçmeni göze batıyor. misal türkiye’deki suriyeli konusunda mhp’nin takındığı tutum ya da yabancılara toprak fabrika satışı askeri üsler ve fabrikalar meselesinde sergiledikleri tavır falan buna güzel bir örnektir. türkiye’deki bütün siyasi partiler ve birçok devlet kurumu çeşitli doz ve derinlikte vatan haini yuvası haline gelmiştir.

  istikrar sürsün, ekonomi büyüsün, 400 vekil verin de iş huzur içinde çözülsün diyenlerin, ana muhalefette küflenen kemokratların, püskevete evet geri kalan ne varsa hepsine hayır diyenlerin
  meclisteki üçüncü büyük siyasi partinin doğal liderine, bir siyasal partiyi meclise sokacak kadar çok seçmene vatan haini terörist yaftası yapıştırması o ülkeyi kendi elleriyle paramparça etme gayreti değil de nedir?

  bu yüzden beğenelim ya da beğenmeyelim demirtaş’a kulak verip dinlemek, ona tahammül etmek gerekir diye düşünüyorum.

  çünkü söz konusu kürt meselesi olduğunda halen daha gerçek soru şudur. çözümün parçası olmak mı, sorunun parçası olmak mı?
 • o değilde bir ara bunu yani selo'yu cumhurbaşkanlığı secimde yakışıklı diye yuturmaya çalıştılar.
  iticiliği buram buram akan sürreya önder'ide komik espirili diye yuturmuşlardı. o da kendini komik sanıp iyice rezil ediyordu .
  hanzo altan tan'ıda entel diye yuturmaya çalışmışlardı
  hey allah'ım bu ülke neler gördü
 • (bkz: #94086283)
 • solda görünce öldü sandığım katil partisinin genel başkanı. sakın ölme olur mu işlettiğin katliamların, yağmaların, vatanı satmanın, onca yetimin hakkının cezasının hesabını senden de biat ettiğin, selam verdiğin sana göz yuman sözde yetkililerden de suç şebekenden de daha sormadık.
 • terörist destekçisi etnik faşist parti lideri.

  gün yüzü görememesi temennimizdir.
 • bugünleri özetlemiştir. özledik başkan.
 • sozlukcunun bokunda boncuk bulduğu terorist.

  biz de o boncuklari bunlara sokuyoruz iste.

  ozleyen varsa yallah edirne f tipi kapali ceza infaz kurumuna.
 • sözlükteki pkklıların özlediği başkan. "biz daha başkan apo'nun heykelini dikeceğiz." diyen adam.

  kim ki selahattin demirtaş güzellemesi yapıyor eren'in kanı vardır elinde, yasin börü'nün, fethi sekin'in, 11 aylık bedirhan bebeğin... sadece insanların da değil... ormanları yaktıklarından ötürü şuncağızların da katilleridir.

  özlemedik "başkan"(!). sen takıl hapiste bir süre daha. verin kısa sapı çalsın sılho'ya...