şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  inpaylaşın 4 kasım 2014'dan bu yana edirne f tipi kapalı cezaevi'nde tutuklu bulunan hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş, cumhurbaşkanı tayyip erdoğan ile selefi abdullah gül arasında yaşanan tartışmayı yorumladı. demirtaş, "gül, erdoğan'ın alternatifi olabilir mi" sorusuna "kim erdoğan’ın karşısına ben senden daha iyi tek adam olurum diye çıkarsa, o kaybeder. hiç kimse erdoğan’dan daha iyi tek adam olamaz gerçekten" yanıtını verdi.

  dönem dönem gündeme getirilen erdoğan-gül ayrılığı düne göre daha keskin. gül, erdoğan’ın alternatifi olarak sunuluyor. erdoğan’ın alternatifi gül olabilir mi? bu durumu ‘sıkışmışlık’ olarak değerlendirenler de var...

  sayın gül’ün ne yapacağına kendisi karar verir. bizlerin görevi halkı bu türden maceracı beklentiler içine sokmak değildir. muhalefet en geniş demokratik birlikteliği sağlayarak, kolektif bir yapı oluşturarak seçimlere gitmelidir. tek adamın alternatifi yine başka bir tek adamın arkasına dizilmek olamaz. erdoğan zihniyetinin alternatifi, toplumun farklı kesimlerinin demokrasi paydasında bir araya geldiği büyük demokrasi gücüdür. bu gücü de tek bir kişi temsil edemez. emin olun ki, erdoğan’ın en fazla arzulayacağı şey kendisinin karşısına bir başka tek adamın rakip olarak çıkmasıdır. çünkü kimse bu konuda kendisinin eline su dökemez, bunu kendisi de iyi biliyor. belki muhalefetin aday/ları da “bir kişi” olacak, olmak zorunda, ama bu kişinin seçim kampanyasının sağındaki, solundaki farklı kesimlerin temsilcileriyle eş güdüm halinde ve eşitler arası bir hukukla yürütmesinde hiçbir yasal engel yoktur. muhalefetin adayı (en azından 2’nci turda) kazanırsa, kolektif yönetim anlayışı ile bütün bu farklı kesimlerin temsilcilerinin yönetimde görev almaları önünde hiçbir engel yoktur.
  --- spoiler ---
 • yüzde yüz katıldığım bir yorum.
  açık ve net. karşınızda bir rakip var. ve sizin şikayetiniz onun tek adam olması veya tek adamlığa yürümesi. karşısına bir bütün olarak çıkmak zorundasınız. bir başka kişiye bel bağlayarak asla kazamazsınız.
  çok hoşuma gitti bu bakış açısı. bu adamın içeride olması muhalefet adına inanılmaz bir kayıp. erdoğan kimi içeri attıracağını çok iyi biliyor. propaganda sürecinde kendisine muhalefet yapabilecek tek kişi selahattin demirtaştı. umut vaadeden tek kişi oydu. akp'ye giden kürt oylarını bıçak gibi kesmişti. muhalefete umut olmuştu.

  selahattin demirtaş içerideyken, bahçeli akp'ye stepne olmuşken, muhalefetin işi her zamankinden de daha zor..