şükela:  tümü | bugün
 • rehin alınan halkların demokratik partisi eş genel başkanı'nın edirne cezaevinden meclis başkanlığına yolladığı *soru önergesi şu şekildedir:

  1- başkanlığını yaptığınız tmbb'nin 10 milletvekilinin (figen yüksekdağ, selahattin demirtaş, idris baluken, nursel aydoğan, leyla birlik, gülser yıldırım, selma ırmak, abdullah zeydan, ferhat encü) herhangi bir meclis kararı olmaksızın tutuklanmış olmaları hususunda herhangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?

  2-10 milletvekilinin halen f tipi hücrelerde tek başına tecrite tabi tutuluyor olması hakkında herhangi bir girişiminiz olacak mı?

  3- milletvekillerinin hali hazırda dokunulmazlıkları devame diyor olmasına rağmeni bu soru önergesi dahil bütün yazışmalarının denetime tabi tutulması meclis içtüzüğü ve anayasa'ya uygun görüyor musunuz?

  4-meclisin saygınlığına bir saldırı olarak değerlendirilebilecek bu uygulamaların hdp'li vekillere yapılıyor olması karşısında sessiz kalmanın parlamenter demokratik siyaseti ve parlamentomuzu hiçleştirdiğini düşünüyor musunuz?

  5-bizimle ilgili daha yargılanmalar bile başlamadan kesin hüküm beyan ederek yargıyı tesir altına almaya çalışan hükümet sözcüleri, başbakan ve cumhurbaşkanı beyanlarına karşı meclis başkanı olarak parlamento üyelerinin adil yargılanma hakkını koruyacak tedbirler almayı düşünüyor musunuz?

  6-başkanlığını yaptığınız parlamentonun 10 üyesinin cezaevinde hangi koşullarda tutulduğunu ve ne tür uygulamalarla karşılaştıklarını yerinde incelemeyi düşünüyor musunuz?

  selahattin demirtaş-istanbul milletveki 22-11-2016
  https://twitter.com/…berk/status/801113290063515649