şükela:  tümü | bugün
  • tek kelimeyle (bkz: underrated)'in bayrak taşıyanı. mesleğini adam gibi icra ettiği için değeri bilinmeyen sanatçılardan.

arabeskle pek aram olmasa da bu türün en kral 3-4 isminden biri olduğunu düşünüyorum. yakın zamanda kendisiyle tanışma fırsatım da oldu tek kelimeyle efendiliği, iyi niyeti, saflığı temsil ediyor. hani bu tarz isimlerin elinden neden tutan olmaz anlamış değilim. popüler kültürünüz batsın af edersiniz.
  • arabesk'in, aslında çok bilinen fakat gereken ilgiyi en az görmüş adamlarının başında gelir üstat. bunun da sebebi bellidir; arabeskin dört ası, yani müslüm gürses, ibrahim tatlıses, ferdi tayfur ve orhan gencebay'a bakarsanız her biri kendi kategorisini oluşturmuştur. bu kategorilerin bir ucu müslüm gürses, bir ucu orhan gencebay'dır. uçtan kastım da şudur ki yorumu ve stili en çok taklit edilen adam müslüm gürses, hiç edilemeyen çünkü ulaşılması güç bir tadı bulunan orhan gencebay'ınsa taklidi neredeyse yoktur. diğer iki babadan biri olan ferdi tayfur'u da taklit etmek imkansıza yakındır, çünkü onun gibi şarkı söylemeye çalışırsanız komedyenliğe doğru yol alırsınız. ibrahim tatlıses'in de benzeri çok olmaya çalışsa da sesinin yetmesi çok zor, yüzyılda bir defa gelir desek yeridir. işte selahattin özdemir'in de kategorisi müslüm baba'nın olduğu taraftır, tartışmasız arabeskin en yoğun tarafı. selahattin abimiz elbette ki taklit yapmamıştır fakat yorumu müslüm baba'ya çok benzer. haddiyle müslüm baba ile kapışması imkansızdır. bu nedenlerle sessiz ve derinden şarkılarını yapmış, halen istanbul'da bazı mekanlarda şarkılar söylemektedir. adana/hatay/antep yörelerinde çok saygın bir adamdır şarkıları nedeniyle.

kendisinin hem yaratıyorsun hem unutuyorsun isimli muazzam bir albümü vardır ilk şarkı söylediği zamanlardan. albüme ismini veren bu şarkıda isimden anlayacağınız üzere allah'a inanılmaz bir isyan vardır. lise dönemimde, yani bundan 5-6 yıl önce bir gazetede '' gençtim, bir hata ettim. yüce yaradan beni affetsin, gençliğime versin.'' diye bir itirafını okumuştum. keşke söylemeseymiş der dururum o günden beri. şarkıyı değil bu vecizeyi.
  • evde tek tabanca rakı içilen gecelerin yoldaşı, ululardan ulu, erenlerden ermiş, insanı jilet gibi doğrayan şarkıların efendisi. boşuna baba denmiyor bu adama. hayır hayır, müslüm gürses ile karşılaştırılmamalı.
  • adana'da şehir içi ulaşımınızı mavicanlar, topeller, itimatlar ve niceleriyle sağlıyorsanız, en fazla 3 gün içinde bir albümünü baştan sona dinleyebilme imkanınız olan insan. dolmuş top 10'larına hep ilk sıradan girer yıllardır. zaten 2.'yi de pek görmedim, pek duymadım.

(bkz: mavi can)
    (bkz: topel)
    (bkz: itimat)
    (bkz: kiremithane)
    (bkz: cemalpaşa)
    (bkz: özen)
    (bkz: barkal)
  • adananın kralıdır. aday olsa, aytaç durak beyefendisinden daha çok oy alacağına eminim.
  • sozdemir yapim adli firmanin sahibi olsa gerek ki albumlerinde bu etiket mevcut.
    gulum adli sarkisinin nakaratinda ,
    "sana yanlis yapani yakmaz miyim ben gulum" gibi bir cumle bulunan acayip adam.
  • müslüm gürses dinlemenin kıroluk alameti sayıldığı dönemlerde adana'da bir yandan müslüm baba'nın, bir yandan küçük emrah'ın şarkıları ve filmleriyle büyüdük, serpildik, eşek kadar adam olduk.
    bütün ülke müslüm babayı, küçük emrah'ı tanıyordu. ama selahattin özdemir amcamız adana'ya mahsus bir arabesk kralıydı. bize özeldi. ki hala öyledir.
    ingilizce arabesk ile fantastik bir denemeye girişse de zamanın ötesinde ve primitif bir iş yaptığı için ters tepti.

beyaz show'daki hali, geleceğe dönüş filminde herkes vals eşliğinde dans ederken maykılın sahnede rock n rolle başlaması gibi bir şeydi. maykılın müziği iyiydi ama selahattin amca ingilizceye çevirmek için gerçekten de kötü bir şarkı seçmişti.

sonuçta kendisi bizim gönlümüzde hala fetbaz şarkısıyla bir numara. daha önceden yazmış olduğu sözlerden utansa da, "gençtim allah'a yanlış yapmışım" dese de biz kendisini hep dinledik ve hiç utanmadık.

tanrım dünyaya beni sen attın!
    çile çektirdin, derman arattın!
    madem unutacaktın!
    beni neden yarattın!
  • sesini ne zaman duysam, hangi şarkısını dinlesem aklımı kaçırdığım, mükemmel adamdır. eskiden sadece geceleri içip dinlerdim, artık 24 saat dinliyorum. ve sanırım aklım, kaçmaya hep müsait. sayesinde "içiyorum aşkı, allahın günü."

babadır.
    babaların babasıdır.
  • allah ın varlığıdır.
  • çok kral adamdır.