şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nuri demirağ ile birlikte nu.d 36 ve nu.d 38 uçaklarının üretimini yapan uçak mühendisi.
 • türkiye'nin ilk uçak mühendisi.

  1901'de makedonya'nın pirlepe şehrinde doğan selahattin reşit, türk tayyare cemiyeti tarafından yurt dışı eğitimine gönderilen ilk grupta yer aldı. fransa'da eğitimlerini tamamladıktan sonra türkiye'ye dönen selahattin reşit'in ilk görev yeri eskişehir tayyare tamirhanesi oldu.

  selahattin reşit, 1932'de eskişehir'de çalışırken 1931 türkiye güzeli naşide saffet ile evlendi. soyadı kanunuyla "alan" soy ismini aldı.

  reşit alan, tayyare tamirhanesinde ulusal tipteki ikinci askeri uçak olan "selahattin-1"in tasarımını tamamladı ve 1932'de "milli müdafaa vekaleti 1" (m.m.v.1) uçağının tasarım ve yapımında görev aldı. yolu nuri demirağ ile kesişen ve onunla iş ortaklığına girişen alan, tamirhaneden istifa etti.

  alan'ın teknik liderliğindeki ekip nuri demirağ tayyare atölyesi'nde (nudta) nu.d 36 ve nu.d 38 uçaklarını tasarladı. ayrıca 65 tane planör yapıldı ve türk hava kurumu'na teslim edildi. alan, nu.d 36'nın üretimi sonrası istanbul yeşilköy'de yapılan uçuş testlerinde test pilotu olarak görev aldı. 1938'de ulusal tipteki ilk ulaştırma uçağı olan ve savaş halinde bombardıman uçağı olarak da kullanılabilen nu.d 38'in üretim projesini başlattı.

  alan, 13 temmuz 1938'de nu.d 36'nın eskişehir'de yapılması istenen kabul testlerine gidiş uçuşunda, iniş sırasında hendeğe takılıp düşerek kırıma uğrayan uçağında hayatını kaybetti.