şükela:  tümü | bugün
  • önedit : linç etmeden önce mantıklı bir şekilde düşünün

evet her akşam okunan selalar, zaten moral olarak çökmüş, ölüm ve de ayrıca belirsizlik korkusu ile cebelleşen bünyelerde daha da ürkütücü bir hava yaratıyor.

bugün sosyal medyada da buna benzer bir sürü yorum gördüm. insanların paikolojisi zaten bozuk, bir de üzerine devlet hem bilime yönelik bir şey yapmıyor / yapamıyor, hem ekonomik bir gücü olmadığı için halkına sokağa çıkma yasağı uygulayamıyor, hem de dualarla yeneceğiz diyor.

(bkz: vatandaşı olmasan aslında eğlenceli ülke)

edit : saçma sapan mesajlar atan, küfür edenler vs. olmuş. ne kadar mal değneği varsa yine toplanmış maşallah. bana seni gibi ateist, siktir ol git diyen bile olmuş * kardeşim sen benim inancımı nereden biliyorsun ki ateistsin diye ithamda bulunuyorsun ?

son not : konu ateistlik ya da inanıp / inanmama meselesi değil. 20 yıldır toplumun yapısı değişti, zaten oldukça az olan ahlakı da iyice bozuldu. yahu sela ile dua ile medet aramak hangi kafanın ürünü ? hadi geçtim müslümanlığı, mesela papa nerede ? hepsi kendi inlerine girdiler. bugün de beştepe camii nde cuma namazı çok kısıtlı ( elit ve yandaş ) bir kalabalık ile kılındı. al bu da link
    yani saçmalamakta devlet olarak, millet olarak, herkes ve her şey olarak üzerimize yok, şu başlığı açtım diye saçmalamış mı oldum ?
  • (bkz: zoruna gidenin borusuna gitsin)
    (bkz: yallah yunanistana)

bu toprakların sahibi, ezici çoğunluğu (%90 küsür) müslüman olan türk milletidir. beğenmeyen siktir olup gidebilir.

ki zaten türkiye'den siktir olup gitmek başlığında böğürtüler hiç bitmiyor ama mertçe sözünü tutup giden yok pek. bi gitseler çiçek gibi oluruz ama o konuda bile boşlar.
  • moral bozması bir yana, taciz etmesi. herkes duasını kendisi eder, toplu dua da camiler açılınca yapılır. akşam akşam hoparlörden kafa ütülemenin anlamı yok, islam dininde de yeri yok. uyuyanı var, hastası var, bebeği var... hayır bitmiyor da, bekliyorum yarım saattir bağırıyor hoparlörden.
  • bana "biri daha öldü herhalde" diye düşündürüyor.
  • diyanet sela ve duaya başladığından beri vaka sayısında ciddi bir artış var.

bu kısmı yazmaktan hicap duysam da bu ironiyi anlayamayıp da uzun uzun test sayısındaki artış vs. ile durumu anlatmaya kalkacak arkadaşlar olduğundan mecburen yazdım.
  • evet, sanki ülkece ölmüşüz de ikindi namazına müteakip defnedilecekmişiz gibi hissediyorum. ülke helva koktu helvaaa.
  • (bkz: tabii lan manyak mısın)

yallah yunanistan'a yazmış birisi. dolar euro güzel bir seviyeye inse adam kalmayacak buralarda zaten :)

t : doğrudur.
  • arkadaş sela ile nasıl bir mucize gerçekleşecek ben de anlamadım. okunan duanın ya da her ne ise türkçe karşılığı böyle bir şey.

"salat ve selam (allah’ın rahmet ve esenliği) sana olsun ey allah’ın elçisi, sevgili kulu, geçmiş gelecek bütün insanların hayırlısı! salat ve selam bütün peygamberlere olsun. hamd (övgü ve şükür) de alemlerin rabbi allah’adır."

araştırmalarımdan anladığım kadarıyla sela peygamberleri anmak için bir nevi hatırlatma.
  • ezan ve selalar benim şahsen içimi rahatlatır, hele sabah ezanına denk gelirsem 'çok şükür bir gün daha başlıyor' derim. neden böyle bir düşünce var hiç bir zaman anlamadım. kaç dakikacık sürüyor ki zaten, size ne zararı var?
  • rahatlatan ve huzur veren bir ses.

insanların pencerelerde alkışlaması, sağlıkçılara nasıl moral veriyorsa,

sela 'nın okunması da maneviyatına değer veren insanları o derece rahatlatıyor,

moral değerlerine olumlu yansıyor.