şükela:  tümü | bugün
 • ilk film açıkça kötüydü, zaten amacı mesaj vermek olan bir yapıtın da sanatsal değeri olması beklenmiyor / istenmiyor.

  melek olsalar hizmet gönüllülerinden o kadar iyilik akmaz, o kadar fedakar olamazlardı, tövbe tövbe. ikinci filmde biraz daha insani özellikler yüklerlerse karakterlere; ancak o zaman izlenebilir bir şey olur.

  zira hizmetten olanların ya da hizmete yakın olanların, başörtülü bacılarımızın, hafif sakallı erkeklerimizin kibirden yanlarına yaklaşılmıyor. ilk filmde yüklü kurban bağışı yapan sevgili bile daha naif kalır, o derece.
 • fragmanı yayınlanmıştır.
 • hizmet hareketinin yeni propaganda filmi. yönetmen hamdi alkan. fethullah gülen son sohbetine bu filmi konu etmiş.

  söz konusu sohbet
 • isminden feytullah gülen cemaatin filmi olduğu anlaşılan film.
 • film belli başlı kurgusal sıkıntılara sahip olsa da ara ara vermek istediği duyguyu hissettiriyor. özellikle hizmet hareketiyle yolu bir şekilde kesişmiş herkesin filmden keyif alacağı kanaatindeyim. hizmet hareketiyle irtibatı olamayanlar içinse camiayı bir nebze olsun anlama fırsatı sunduğunu söyleyebilirim.

  -s!-
  özet geçecek olursam filmin ilk yarısı biraz garip ilerliyor. olaylar peşpeşe gelişiyor. konuya vakıf olmayan birinin anlaması çok zor. muhtemelen farklı hadiselerin derlenmesi amaçlanırken kurguda garip bir mahsunvari ilerleyiş olmuş. neyse ki bu koşturmaca filmin ikinci yarısında biraz olsun dizginleniyor. filmde geçen birçok hikayenin nereye nasıl bağlanacağı aşırı derecede belli oluyor. fakat bunun tersine ana hikayede vuku bulan son hiç beklemedik şeklilde gerçekleşiyor ki bu da filmin güzel yanıydı. bu arada belirtmeden geçmeyeyim filmin en sonunda ismail öğretmenin sarfettiği cümle insanı derinden etkiliyor. (o replikte ben dahil salondaki çok kişinin gözlerinin yaşardığını söyleyebilirim)
  oyuncu seçimine gelecek olursak ana karakterleri oynayan oyuncuların performansları gayet iyiydi. yalnız sevgiyi daha yaşlı bir oyuncunun oynaması gerekirdi diye düşünüyorum. tip olarak da daha gerçekçi biri seçilebilirdi. misal filmin sonunda okula gelen öğretmenlerin eşleri çok daha sahici duruyordu.
  aşırı mesaj kaygısı içermese çok daha güzel bir film olabilirdi kanımca.

  tüm bu haksız, yersiz ve de pervasız elestirilerin ardından filmin yapımında emeği geçen herkese sonsuz teşekkür etmek istiyorum. elinize sağlık. bu dönemde böyle filmlerde yer almak bile cesaret işi; helal olsun.
  -s!-
 • bir adet yeni film.

  bir önceki filmin ismi selam'dı, hatırlayan var mı? bu film vizyonda iken neler yaşandı; tüm okullardan çocuklar, devlet dairelerinden, ofislerden çalışanlar toplanıp ucuz bilet ile film nasıl izletildi, bakalım kimler anımsıyor.

  (bkz: #41418960)
 • herşeyden öte sıcacık bir filmdi.
 • fetonun yeni gelir kaynağı 7. sanat olmuş anlaşılan. gazmanın yönettiği film.
 • bir talihsizlik sonucu şu an izlemekte olduğum ve film izlemek niyetiyle gittiğim sinemada adeta bir stv dizisi izlememe sebep olan, etrafına sevap point saçan filmdir.
 • kalite, senaryo ve oyunculuk bakımından birleşen gönüllerin bayağı bir gerisinde kalmış film.

  --- spoiler ---

  merve sevi ne alaka allah aşkına? beni filmde en çok rahatsız eden karakter oldu. inanılmaz yapmacık. en duygusal sahnede bile oynayamadı. bir de çok magazinsel bir kişilikti bir zamanlar, topuz saçlı fedakar öğretmen rolüyle özdeşleştiremedim bir türlü. "nergiiiiiiisss" diye habire sahneye girişleri filan feci komikti. nergisle ikisinin kafalarını birbirlerine tokuşturmak istedim.

  taştan da çok kötü oynuyordu. kırgızların meşhur iyi bir oyuncusu yok muydu şu rolün hakkını versin?

  senaryo kısmına gelirsek. bu kadar optimizm, bu kadar fedakarlık, biat ve tam teslimiyet hali çok çok fazla geldi bana ki ben cemaat yurdunda aylarca kalmış biriyim. evet bu hikayenin bir kısmı gerçek, sevgi karakteri gerçek, hatta bu kadın hala hayatta ama yine de bu işlerle hiç alakası olmayan ya da karşı olan birileri ancak dalga geçer. bir de hükümete mesaj vericez diye aşırı bir çaba vardı. bu da filme insanın kendisini kaptırmasına engel oluyor.

  --- spoiler ---