şükela:  tümü | bugün
  • spotify'da denk gelince ilk 4 şarkısını dinlediğim albüm. dengesiz fena şarkı değil ama bir catchylik eksik sanki, bir şey eksik şarkıda, çözemedim. beyaz atletli'nin arıza sözleri falan güzel, tatlı şarkı olmuş. millet olay'ı çok sevmiş ama ben ekstra yorum yapacak bir şey bulamadım. dur dünyam kendi türündekilerle kıyaslandığında çok güzel şarkı olmuş. yani al mtv'ye, vh1'a koy güsel bir kliple, hiç sırıtmaz. neyse dinledikçe devamını yazarım, ya da yazmam, bilmiyorum.
  • albümü şöyle bir dinledim . dur dünyam diğer şarkıların arasında sırıtıyor .
  • dur dünyam şarkısının açık ara tüm albümü çöpe attığı bir durum oluşmuş. şarkı o kadar iyi ki albümün diğer şarkılarını dinlemek bile istemiyorsunuz.
    ayşe hatun'un sözlerine, mahmut orhan'ın alaturka-elektronik tınısı çığır açmış.
    bundan sonra kendisi şüphesiz bu şarkıyla anılacak.
  • spotify üzerinden dinlenilebilecek olan albüm. kendi kendime yaptığım inceleme ise şu şekilde:

1 - dengesiz, müzikal açıdan güzel bir şarkı. türünde, türkiye şartlarında güzel olmuş denilebilir.

2 - beyaz atletli, olmamış* not: kezbanlar bu şarkıya bayılır gibime geliyor.*

3 - olay, bu şarkı da dengesiz gibi, hoş olmuş. mahmut orhan'a güveniyorum ve iyi şeyler yapmaya devam etmesini umuyorum.

4 - dur dünyam, çak bir selam'dan sonra albümün en iyi şarkısı olmuş. sound güzel, sözler güzel.

şarkının sözleri;

asice yaşadım her daim bu hayatı
    hayat hep hayalimdin
    ne keder ne de hüzün kalmaz ki savurur
    zaman her zaman
    sevince en derinde duruyorum
    tutunca ellerimden yürüyorum
    sevdiğimin içini görüyorum
    ben her zaman
    dur dünyam
    eğer aşksızsan
    bitsin rüyam
    şayet şaşırdıysam
    dur dünyam
    eğer aşksızsan
    bitsin rüyam
    şayet şaşırdıysam.

5 - devran, meh. sözler pek iyi değil. fakat yine müzikal açıdan güzel.

6 - sirenler, daha önce de beğenmediğimi belirtmiştim.*

7 - cehennem, yine müzikal olarak eğlenceli olan bir şarkı olmuş. çok isterim o'nu da üz, olur mu allah'ım? *

8 - güm güm, onurr abimize çok laf edildi eleştirildi fakat ben bu şarkıyı sevdim.

9 - çak bir selam, gerek klibiyle, gerek sound olarak, gerek hatun'un hareketleri her şeyiyle tam olmuş, harika olmuş bir şarkı.

10 - şeytan tüyü, albümde ki en sevdiğim şarkılardan biri oldu. sevdim sözlerini.

albüm genel olarak güzel olmuş. sevdim. başarılarınızın devamını diliyoruz efendim.
  • başıma bir şey gelmeyecekse güzel albüm.
  • 9 sene olmuş sustuysam piyasaya çıkalı: (bkz: sustuysam/@ug tek)

ayşe hatun önal bu albümle artık milyonlar (yeni parayla) kazansın istiyorum: zira, hak ediyor.
    çünkü bu kadın birlikte çalıştığı insanları iyi seçiyor, iyi yönetiyor, bundan da öte, sustuysam'da da gördüğümüz gibi, "kendi" müziğinin gidişatını belirleyebilecek yetkinliğe sahip.

albümü ise sabahtan beri dinliyorum. bayıldım.
    beyaz atletli, olay, dengesiz, dur dünyam ve devran favorim oldu bile. güm güm ve çak bir selam'ı zaten biliyorduk.

harikasın ayşe hatun önal.
  • ya olum bırakın bu işleri ya. şu yapılan işin elektronik müzikle ne alakası var allasen? bir de millete bunu itelemeye çalışıyorlar ''bak çok farklı bir şey yaptık''. ama işe yarıyor galiba, şimdiden başlamış millet güzellemelere. bunu diyen adamların elektronik müzikle olan ilişkisi ne alemdedir acaba? nasıl bir yokluktasınız ki bu albümü beğeniyorsunuz?

maalesef nexus'un en abuk preset'lerini kullanmakla, saçma sapan şarkı sözleriyle elektronik müzik yapılmış olunmuyor. milleti salak yerine koymayın, yada albümü elektronik olarak konumlandırmayın, biz de ona uygun yazalım.

hadi diğerlerini geçtim de, iskender paydaş sen yapma bari. kaç yaşında adamsın, belki de ben ortada yokken bu işlerle uğraşıyordun, şu iş olmuş mu ya? aç disclosure'ın caracal albümünden random bir parça dinle. bu adamlar da elektronik müzik yapıyorlar sorsan. bak söylediğim adamlar underground falan da değil ha. oraya hiç girmiyorum bile. zaten amacınız farklı bir şey yapmak, para kazanma derdiniz yok. tamamen serbestsiniz. ona rağmen aynı tas aynı hamam her şey.

ayrıca ben şimdiden söyleyeyim, ilerde nasıl olsa konuşulur. olay parçasının keman partisyonu ''la serenissima'' dan esinti (tabii yersen)

ve de son olarak; ''sirenler'' adlı şarkıda kullanılan gitar riff'i türk müzik sektörünün yıllardır kanayan yarası, bu piyasadan hiçbir şey olmayacağının en net göstergesi ve ilk olarak kurtulunması gereken şeydir. bu albümü bu şarkıdan başlasa biri dinlemeye ikinci şarkıyı dinleme zahmetine bile girmez.

bu kadının bet sesini saklamaya başka bir tarz da yetmez zaten mecbur elektronik kisvesi altında iş yapacak. naçizane tavsiyem beverly hills'de klip çekeceğine gidip o paraları los angeles'da bir prodüktöre versin de adam gibi albüm yapsın.

özetle millete elektronik olarak yedirilmeye çalışılan demet akalın albümü.
  • uzun süredir ilk defa bir albümü başından sonuna kadar dinledim, sonra döndüm bir daha dinledim.

tüm şarkıları müthiş, satın alınmayı hakeden albüm budur. helal olsun.
  • ayşe hatun önal'ın single'ları terk edip uzun zaman sonra ürettiği pop albümü.
    elektronik düzenlemelerin ağrılıkta olmasına rağmen bu albüm bir "elektropop" veya "elektronik" albümü değildir.

lakin albüm türkiye'nin mainstream standartlarında güzel bir albümdür. özellikle dur dünyam saklı kalan hazineler listelerinde şimdiden güzel bir yer edinmiştir kendisine.
  • her insanın içinde bir potansiyel olduğunun kanıtı olan albüm.
    hemen her şarkısı ilgi çekici ve birbirinden çok farklı.
    tuttu bu sound deyip, serdar ortaç'lık yapmadı. bugüne kadar hep şaşırttı, anlaşılan şaşırtmaya devam edecek.