• nesli colgecen in yonettigi 1987 yapimi film.
  filmin aldığı bazı ödüller;

  yazarlar birliği yılın en iyi türk filmi ödülü
  tercüman gazetesi yılın en iyi filmi ödülü
  en iyi yönetmen ödülü
  kültür bakanlığı başarı ödülü

  (bkz: sener sen)
 • bişeyler ugruna calisip cabalayip sonucta elde var sifir durumuna gelmis insana sorar bir arkadasi "noldu sana" ve o da cevap verir: selamsiz bandosu kadar mutsuz ve kirilmisim bu aksam..
 • izledikten sonra, önemli gün ve haftalarda denk gelinen kasaba bandolarına daha bir farklı bakmaya başlıyor insan...sanki hepsi birer "selamsız bandosu" imiş de, vazgeçmemişler bu işten...

  film ile ilgili akıllarda kalan bir nokta ise beklenen önemli kişinin, trenden el sallayarak geçmesi idi...sanki demirel hazretleri gibi gelmişti bana...o adamı sevmeyişimde bu filminde bir payı var sanırsam...
 • bizim dönemimiz*** tarafından genelde sinemada gidilen ilk türk filmi olma özelliğini taşır. zaten bu dönemlerden sonra kalitede öyle bir düşüş olurki; yine bir sener sen klasiği olan eskiya'ya kadar sinemada turk filmine gidilmez.
 • medina/turgul ddb'nin resmi orkestrası.
 • turk sinemasindaki en iyi "kaybedenler" filmlerinden biri. digerleri icin (bkz: masumiyet) (bkz: itiraf) (bkz: yazgi) (bkz: dutturu dunya)
 • bu filmi zamanında sinemada izlemis olmam da garip gelir bana nedense. sanki bu tur filmler sadece tv de izlenebilirmis gibi. (bkz: 80li yillar video furyasi) (bkz: beta) (bkz: vhs)
 • filmin devletlü oyuncusu süleyman demirel değil de kenan evren'di; tarih dikkate alınırsa. tabii yönetmen değişik bir "edebî sanat" yaptıysa o başka.
 • pek guzel, pek eglenceli filmdir de bu filmle ilgili muhim bir saibe atlanmis bu ana kadar, atlanmasin.. filmin hikayesi oldugu gibi muzaffer izgu'nun bando takimi adli hikayesinden araktir ne yazik ki.. yillar evvel soz konusu hikayeyi okumus birisi olarak, unutkan ve akli bes karis havada bir bilmezkisi olarak yani, sunu soyleyebilirim ki gercekten de filmin temel oykusu tamamen aynidir.. elbette filmde hikayede olmayan bircok unsur vardir, muhtemelen sonradan eklenmis olan ve nesli colgecen bir ufacik 'esinlenerek' notunu bile cok gormustur bu kalender izmirli'ye..

  sanmayin ki sogumustur ofkesi izgu'nun.. 98 yazi olsa gerek, izmir'de bir kitabevinin ege bolgesi ilcelerine duzenledigi cocuk kitabi imza gunu turnelerinde ayak islerini yapan eleman olarak calisirdim da ben hasbel kader turnenin bodrum ayaginda (peh peh peh.. u2'nun dunya turnesi sanirsin.. ayakmis) muzaffer izgu ve sair huseyin yurttas'in pek eglenceli cilingir sofrasina oturmak nasip oldu.. iste o sakin bodrum gecesinde, huseyin yurttas'in 'muzaffer abi sen birak edebiyati falan simdi de su sokaktan gecen isvecliler'e bak' nidalarini sallamadan anlatiyordu izgu nasil ofkeli oldugunu, evvelden tanidigi sener sen'e telefon edip nasil bagirip cagridigini, ustune gidince sener sen'in de calinti ihtimalini itiraf ettigini, nesli colgecen'e dair nahos dusuncelerini falan bu sanat televolesi gecemizde..
  velahasil, zerre telif alamamistir muzaffer izgu ana fikrine sahip oldugu bu guzel filmden..
hesabın var mı? giriş yap