şükela:  tümü | bugün
 • bizim dönemimiz*** tarafından genelde sinemada gidilen ilk türk filmi olma özelliğini taşır. zaten bu dönemlerden sonra kalitede öyle bir düşüş olurki; yine bir sener sen klasiği olan eskiya'ya kadar sinemada turk filmine gidilmez.
 • pek guzel, pek eglenceli filmdir de bu filmle ilgili muhim bir saibe atlanmis bu ana kadar, atlanmasin.. filmin hikayesi oldugu gibi muzaffer izgu'nun bando takimi adli hikayesinden araktir ne yazik ki.. yillar evvel soz konusu hikayeyi okumus birisi olarak, unutkan ve akli bes karis havada bir bilmezkisi olarak yani, sunu soyleyebilirim ki gercekten de filmin temel oykusu tamamen aynidir.. elbette filmde hikayede olmayan bircok unsur vardir, muhtemelen sonradan eklenmis olan ve nesli colgecen bir ufacik 'esinlenerek' notunu bile cok gormustur bu kalender izmirli'ye..

  sanmayin ki sogumustur ofkesi izgu'nun.. 98 yazi olsa gerek, izmir'de bir kitabevinin ege bolgesi ilcelerine duzenledigi cocuk kitabi imza gunu turnelerinde ayak islerini yapan eleman olarak calisirdim da ben hasbel kader turnenin bodrum ayaginda (peh peh peh.. u2'nun dunya turnesi sanirsin.. ayakmis) muzaffer izgu ve sair huseyin yurttas'in pek eglenceli cilingir sofrasina oturmak nasip oldu.. iste o sakin bodrum gecesinde, huseyin yurttas'in 'muzaffer abi sen birak edebiyati falan simdi de su sokaktan gecen isvecliler'e bak' nidalarini sallamadan anlatiyordu izgu nasil ofkeli oldugunu, evvelden tanidigi sener sen'e telefon edip nasil bagirip cagridigini, ustune gidince sener sen'in de calinti ihtimalini itiraf ettigini, nesli colgecen'e dair nahos dusuncelerini falan bu sanat televolesi gecemizde..
  velahasil, zerre telif alamamistir muzaffer izgu ana fikrine sahip oldugu bu guzel filmden..
 • çekimleri kütahya tavşanlı'da yapılmıştır.
 • son sahnesinde uğur yücel'in elinde halıyla trenin peşinden koşması ve sonra umutsuzca ağlar gözlerle nefes nefese trenin arkasından bakışını unutmadığım filmdir..sağlam konularla, sağlam bir ekiple yapıldıktan sonra üç kuruş parayla da nefis filmler çekileceğinin göstergesi olmuş filimdir.
 • --- spoiler ---

  sonunda şampiyon kurtuluyor.

  --- spoiler ---
 • bişeyler ugruna calisip cabalayip sonucta elde var sifir durumuna gelmis insana sorar bir arkadasi "noldu sana" ve o da cevap verir: selamsiz bandosu kadar mutsuz ve kirilmisim bu aksam..
 • erken çekilmiş türk filmidir, yıllar yıllar sonra türk sinemasının peak yaptığı dönemlerde gişeye damgasını vurabilecek türden hikayesi, oyunculuğu ve samimiyeti bulunmaktadır.

  bando teması yıllar sonda beynelmilel de tekrar işlenmiştir.
 • çok beğeni gördüğü için devamı çekilen filmdir.

  2013 için #39327248

  2014 için selamsız bandosu
 • erler film youtube sayfasına hd restorasyonlu olarak yüklenmiş film.

  https://youtu.be/o_tb6fartjk

  --- spoiler ---

  tahir emmi bandonun kurulmasını başkan latif'in başarısız olmasını istediği için istemez. ancak halkın baskısına karşı koyamadığı için ineği şampiyonu bando uğruna feda etmiştir. bu süreçte itibar da kazanmıştır. ancak yine de trenin geleceği güne kadar bandoya engel olmaya çalışır.

  tahir emmi trenin geleceği gün gelip çattığında elinde çiçekle karşılamanın yapılacağı yere gelir ve başkana,"ben nerede duracağım" diye sorar. başkan'da, "nerede olacak tabii ki benim yanımda" diye cevap verir.

  --- spoiler ---

  başkan latif: ekrem imamoğlu

  tahir emmi: binali yıldırım
 • turk sinemasindaki en iyi "kaybedenler" filmlerinden biri. digerleri icin (bkz: masumiyet) (bkz: itiraf) (bkz: yazgi) (bkz: dutturu dunya)