• burada bir yazar var, nicki "selamun aleykum kitty".
    kendisini tanımıyorum ama güzel yazıyor, yani yazdığı şeylere çoğu zaman gülüyorum.
    onun nickini gördüğümden beri ne zaman birisi bana selamun aleyküm dese ben de ona aleyküm selam kitty dememek için kendimi zor tutuyorum.
  • merhaba diye cevap veren adamı anlarım. art niyet gütmem. adam inançsızdır, sevmiyordur. en azından karşılık veriyordur. ama merhaba dediğin adam aleykümselam diyince bir art niyet arıyor gözlerim

zorunlu edit: siz nasıl anlarsanız anlayın kardeşlerim. ben sizin gibi siz de benim gibi düşünmek zorunda değilsiniz, değilsin, değiller. yığınla mesaj atıp antitez sunmanıza gerek yok. kişisel bir görüş bu. bilimsem bir hipotez sunmadım size.
  • liseden sınıf arkadaşımla alsancakta bir iş hanına girmiştik asansöre bindik yaşlı bir amca vardı arkadaşım ataist olmasına rağmen anlam veremediğim bir şekilde adama selamın aleyküm dedi ben hala olaya anlam vermeye çalışırken bizim yaşlı amca demez mi ne selamın aleykümü arabistan mı burası iyi günler diyin dedi ve sinirli bir şekilde indi asansör içinde kahkaha atmamak için kendimi zor tuttum

hala arada konuşur güleriz
  • müslümanlık inancını benimsemiyorum ama saygı çerçevesinde selamun aleyküm diyene aleyküm selam derim. bu benden bir şey eksiltmiyor. s.a. diyene merhaba diyince kimsenin başı da göğe ermiyor.

açıkçası bu kadar umursadığım bir konu da değil. ülkenin çoğunluğu müslüman ve buna göre yaşıyor ben de o ülkeye mensup biri olarak ayak uyduruyorum. aynı şekilde tatile gittiğim ülkelerde de örneğin bir tapınağa giriyorsam, tapınak kıyafetlerini giyiyorum. orada bunun için fotoğraf çektirmeye ve instaya koymaya kadar giden türklerimiz, selamun aleykum diyene cevap vermemeyi marifet biliyor.

sana selamun aleyküm diyen adamın ağzı alışmış sana selam veriyor, he gelir namaz kıl, oruç tut beraber secdeye varalım, namazda önümde dur götün çok güzel gibi şeyler diyorsa uzaklaşın tabi. *
  • bazı başları örtülü bacılarımız nasıl tokalaşma gibi günlük hayatın dibine dibine girmiş bir adeti reddetme hakkına sahipse ben de selamun aleyküm diyene cevap vermeme hakkına sahibim.
  • daha çok büyük şehirlerde yaşanabilecek bir durum.. diyelim ki dinsel hiç bir temasınız yok, size de hitap etmiyor bu durum.. anadolu'ya tatile veya iş seyahatine gittiğinizde ister istemez oraların havasından nasibini aldığınız için bir bilemedin iki gün sonra siz de "aleyküüm selaaam" diye uzatarak karşılık verebilirsiniz.. çünkü dinsel bir selam çeşidi olmakla yetinmeyip artık coğrafyanın büyük bir çoğunluğunda bir selamlaşma ritüeli, gelenek haline gelmiştir..

şu da var.. büyük şehirde dahi olsanız ve dinle pek alakası olmayan insanlar da olsanız bir esnaf dükkanına girdiğinizde atmosferin etkisiyle söyler veya böyle bir mekanda iken veya böyle bir mekan sahibi iseniz yine size böyle selam veren biri içeri girdiği zaman karşılık verirsiniz.. yaşadığınız ortamla alakalıdır aslında bu.. kimse gidip de nişantaşı'nda böyle bir ortam doğacağını iddia edemez.. ama doğarsa da sırıtma ihtimalini ben iddia edemem.. bana göre samimidir.. ben severim, karşılık da veririm.. sen vermezsin.. o da senin tercihin..
  • selamdan zarar gelmez, selam ben dostum benden sana zarar gelmez demenin sembolik versiyonudur. ateist olalı on yıllar oldu, anlık dalgınlıklar hariç hiçbir selamün aleyküm’ü havada bırakmadım. selamlaşmaktan korkmayın, selam alıp vermek insanlar arasındaki bağları güçlendirir.
  • vacibi terketmektir.

bu kadar.

yoksa bir yerlerde adam selamı almadı diye cehennemde yanacak falan denmiyor.
  • bu "allahın selamı" goygoyuna da hastayım.
    sanki allah'la çay içmiş de bana gelip selamını söylüyo.
    bildiğin merhaba demek değil mi kardeşim bu? bir yere girince merhaba der gibi söylüyorsun işte, olayı büyütmek için "allahın selamı" demenin ne anlamı var.

kaldı ki bu yaşa geldim, türkiye'de selamın aleyküm'e cevap vermeyen değil, günaydın veya merhaba deyince bir duraklayan çomarlar var genelde.

günlük hayat diyen falan da kendi adına konuşsun, bizim buralarda kimse bir yere girince selamın aleyküm demez, efendi gibi "günaydın", "merhaba" veya "iyi günler" der.

kendi adetlerinizi bütün dünya aynısını yapıyormuş gibi düşünmekten vazgeçin artık.
hesabın var mı? giriş yap