şükela:  tümü | bugün
  • tersi durum ise, bir işletmeye "selamün aleyküm" diyerek girmek yerine "günaydın", "hayırlı işler" gibi münafık cümleler ile yapmaktır...nur yüzlü amcanın nuru yere akar, size ters ters bakar, vereceği malı kafanıza atar gibi tezgaha atar, paranızı sanki günah bir şeymiş gibi tutar filan...

yine de ramazan ayı döneminde yapılmaması tavsiye olunur, özellikle orta anadolu'da ters davranışlarla karşılaşabiliyorsunuz (bkz: kendimden biliyorum)...
  • budurumun terside olabilir mesela
    -iyigünleer..
    -aleykümselam buyrun
    şeklinde
  • merhaba yerine marhaba diyerek durum hafifletilebilir.
  • arapça bir selamlama sözünü yine arapça kökenli başka bir kelamla karşılamaktır.. o yüzden gerekçesi "aman da türkçe kullanıyorum ben hanimiş" olmamalıdır..
  • burada aslolan ortama uymaktır, "ben mutad yanıtların statik bünyesiyim, ve bir tarzım vardır değişmez..." insanlarını bilemem lakin, şahs-ı acizimden misal neşretmem gerekirse, taksiye bindiğimde, şoför yaşça büyük sakallı, bir abimizse "merhabalar beyefendi.." girizgahı yaparak imajı çizdirmem..bilakis "esselamün aleyküm ağbicim.." girişi yaparım.. selamun aleykumu merhabayla karsilamak da bu kapsamda değerlendirilmesi gereken bir olgudur.. selam-ün aleyküm girizgahını "merhaba" ile karşılamak bir fütursuzluk örneğidir..yanlıştır...
  • bazı kişilerin, "bak ben ne kadar laikim, ben ne kadar modernim" temasını insanların sürekli önüne koyması anlamını taşıyan garip harekettir. bu kişiler o kadar hassastırlar ki, kendilerince islamiyeti çağrıştıran en küçük birşeyi bile tepkiyle karşılarlar ve teyakkuz durumuna geçer. sizin "selamun aleyküm" ünüz onlar için iyiniyetli bir selam cümlesi değildir. masum , hiç değildir. basbayağı sağ eylemci şeriat slogandır, slogan atıyorsunuzdur. haddinizin bildirilmesi gerekir ve "merhaba" diyerek "sen şeriatçı olabilirsin ama ben değilim, ayağını denk al, boşluğumu yakalayamazsın, her an teyakkuz durumundayım" mesajı verilir. iç huzur sağlanır
  • tanımadığınız yada yeni tanışdığınız bir adama dinci olmadığınızı göstermenin en basit yolu. ama niyetinizi belli etmeniz genelde yeterli olmaz, karşınızdaki kişi büyük ihtimalle şansını deneyip aleyküm selam diye karşılık vermeniz için sizi ikna etmeye azami gayret gösterecektir.
  • (bkz: #5734706)