• an itibarıyla bir telefon diyaloğunda kendisine örnek teşkil etmeme sebep olmuş eylem, kusur (!), kabahat (!).

polyhymnia: ben polyhymnia, buyrun...
    telefondaki şahıs: selamun aleykum.
    p: merhaba efendim, buyrun...
    ts: (ses tonunu sertleştirerek) selamun aleykum?
    p: (aynı tonda sertleşerek) merhaba?
    ts: sen allah'ın selamını almıyor musun?
    p: "selamun aleykum" allah'ın değil arabın selamıdır. meal olarak "barış (selamet) üzerine olsun" demektir. ben türkçe olarak selamınıza "merhaba" ile karşılık verdim. hoşunuza gitmediyse telefonu kapatabilirsiniz.
    ts: çat!
    p: öeh...

iyi mi ettim, kötü mü ettim halen düşünmekteyim. kendime bir yandan "ulan ukalalık edeceğine aleykum selam desen incilerin mi dökülürdü" derken, diğer yandan da bana dindarca olduğunu düşündüğü arapça selamı dayatmaya kalkana az bile söyledim diyorum.

bana doğru gelen sana yanlış geliyorsa sonuçta kendi doğrunu bana dikte etmemelisin değil mi?

edit: merhaba'nın arapça kökenli olduğunu biliyorum. bir söz öbeğinin arapça olması ile arapça kökenli olması arasında fark vardır. merhaba arapça kökenli bir türkçe kelimedir. selamun aleyküm ise arapçadır.
  • arapça olan bir selamlamaya yine arapça olan başka bir selamlamayla karşılık vermektir.

zira ikisi de arapçadır.
  • beyler bayanlar gelin isin derinlemesine bakalim;

simdi selamin aleykum ne demek? selam arapcada esenlik-baris aleyke de senin uzerine demek. aleykum de bunun cogulu yani sizin uzerinize. selam-islam-selamet-salim-selim hep ayni kokten gelen ifadeler.

yani neymis; selamin aleykum - size esenlikler olsun gibi bisey.

ee be ne demek; araplar birbirini iste sihhatlisindir umarim, esenlikler ustune olsun diye selamliyorlar.

cunku adamlar arap amk. ne desin bonjour matmazel mi desin. kendi sikik dilinde kendi sikik arkadaslarina selam veriyor lan.

ki hiristiyan araplar da selamin aleykum diyorlar. neden? cunku adam arap. tekrarliyorum arap. adamin dili arapca. hiristiyan ama arap. haleluya habibi demiyor. selamun aleykum diyor.

e nerden cikti bunun kutsal bir deger oldugu? anlatayim;

bir toplum gerizekali oldugu zaman sorgulamaz, okumaz, arastirmaz; ozenir. buyrun burdan cikti. gerizekali bir toplum oldugumuz icin.

elin gotu boklu arabi kuran'i arapca okuyor diye butun millet kuran kurslarina gidip elif be te se cim ha hi dal sik sok got ogreniyor. ayn oyle soylenmez aaginn diye soylenir diye gotunu yirtiyor. ha bunu dil ogrenmek icin yapmiyor ha. oyle olsa kafami kessin bir sey demem. ne icin yapoyor? kuran'i arapca okumak icin. neden? cunku araplar da arapca okuyor.

amk adamin dili o!!! adam o dilde kuran'i anlayabildigi icin arapca okuyor. isvecli olsa isvecce okuyacak kitabi. baya aciyor adam roman okur gibi kuran okuyor ve anliyor. bizim gerizekalilar da ha'yi uzatayim, be te se'yi duzgun soyleyeyim de hafiz olayim diye gotunu yirtiyor. olay kitabi okumak degil, olay gerizekalilik.

sonra da gidiyor cocuguna kubra, bugra diye ad koyuyor. olum bugra deve demek lan. deve. bu ad kuran'da geciyor diye mubarek bir isimmis gibi cocuguna bugra adini koyuyor.

adam diyor ki islam olmak icin islam adi koymak lazim. goren de muhammed ismini 632 yilinda aldi. ebu bekir 60 yasinda ismini ebu bekir yapti sanacak. bu adamlar ortada islamiyet, oruc namaz, uhud falan yokken de ebu bekir'di oglum. adamin adi abdulmunayim'di lan musluman olmadan once de. bizim gerizekali turk cocugununa dini abdulmuttalip koyuyor. neden? islam ismi!! arap ismi oglum bu arap ismi. islamiyetten once de abdulmuttalip vardi.

adam diyor ki abdullah islam ismi.. allahin kulu!!!! vay be..bu adamlar islamiyetten sonra mi abdullah olmaya basladi. islamiyetten once stefan'di adi da bir anda islamiyet gelince "stefan ne lan benim adim allahin kulu olsun" dedi. bildigin puta tapilan donemde de adamin adi abdullah'ti, apo'ydu, abdus'tu.

bi de bunlarin tanri deme allah de diyen ultra zekalilari var ki evlere senlik. adama desen misirli hiristiyanlar da tanri'ya allah diyor diye sok gecicir. neden allah diyorlar?? allah allah demek de ondan arapca. ne desin god mi desin? bog mu desin? adam tapilan seye arapca allah diyor. cunku allah arapca tapilan sey demek. turkce de tanri deniyor. goren de tanri'nin nufus cuzdaninda adi:allah, soyadi: allah yaziyor, soranlara "bana allah diyebilirsin" diyor zannedecek. ya allah kendine isim koyar mi? insanlar ona bir isim takar. arap da gitmis arapca tapilan anlamina gelen allah ismini koymus. olum bu kadar da kafaniz basmiyor mu? bu kadar mi sunger?

araplar islamiyetten once de selamun aleykum diyordu. cunku arapca konusuyorlardi.

adam cuppe, takke ile dolaniyor, sakal birakiyor. neden? muslumanlar boyle giyinir!! neden? peygamber de boyle giyiniyordu!!! olum adam arapti lan. arab! 7. yy'da yasadi bu adam.

he sen diyorsan ki en guzel musluman olmak icin nurlu, mukemmel, dunyanin kendisi icin yaratildigi, misler gibi kokan arap kavminin yaptiklarini yapmak zorundayiz; siktir git ne yapiyorsan yap amk. yapmayana da laf etme. herkes nur yuzlu, misler gibi kokan, dunyalarin onlar icin yaratildigi araplara ozenme zorunlulugu yok.

edit1: bugra'da sicmisim ben. bugra kuran ismi degilmis, ben yanlis biliyormusum. hazarya'ya tesekkurler detayli bir bilgiyle duzettigi icin.

edit2: soyle bir mesajla eklemek isteyen oldu; "sarigin cubbenin peygamberle geldigini zannediyorlar sanki peygamber sarikli cübbeliydi de ebu cehil, ebu leheb kot pantol tisort giyiyordu, onlar da aynısını giyiyordu.". dogru degil mi? bence dogru.
  • fatihte çalışırken başıma gelen hadisedir. efendim şubemizin çok mühim bir müşterisi var hatta akp nin kurucu ortaklarından milyon doların üzerinde sadece bizde mevduatları var. bu hacıbey amca bir gün geldi.aslen bireysel müşteri olmasına rağmen bireyseldeki arkadaşlar yoğun olduğu ve şube müşterisi benim müşterimdir mantığına sahip olduğumdan "merhaba... bey" dedim. "hoşgeldiniz." adam elindeki çek bordrosunu uzatırkan selamın aleyküm *dedi. derkende gözümün içine bakıyor.bankacı olan her zat gibi onun tarzında cevap verdim "aleyküm selam". "hah" dedi "işte böyle diyeceksin". bir şey demememe rağmen gözlerimden içimdeki tepkiyi süzdü * ve "allahın selamını vereceksin neymiş o merhaba" dedi...doğal olarak en yavşak pazarlamacı edasıyla "tabi" dedim pek haklısınız. asıl olay belki de bu değildir çünkü aradan birkaç gün geçmiştiki telefon çaldı bireyseldeki arkadaş yemekte olduğundan gene ben açtım. yine aynı adam ama, bu sefer selam yok fısır fısır ve hızlı hızlı konuşuyor.sanırım parası ile ilgili bir şey söyleyecek."duyamıyorum ... * amca" dedim "biraz yüksek sesle söyle" . adam bana "şu an cumadayım fazla bağıramıyorum benim parayı 3 günlük bağlayın unutmayın" dedi. allahın selamını verip alıyorsun, her türlü ortam da allah için konuşup faizin haramlığından bahsediyorsun ama...
    zamanında her türlü haltı edip (uyuşturucu kuryeliği dahil) sonra hacca giderek günah bakiyesini haram para ile sıfırlayıp herkese talkının verildiği post modern islam (!) ülkesinde yaşamanın getirdiği gerçekler bunlar.. alıştım artık. mutaassıp yerlerde bayanlara elimi bile uzatmıyorum. halbuki türbanın altına giymiş daracık body i altta dikleştirici sütyen...
    babaannemi özledim ben.hergün kuran ı kerim okur.chp ye oy verir ve sadece başörtüsü takardı.kimseyi de eleştirmez, sadece allah la kul arasında derdi.dualarıda kabul olurdu hep.* bugünleri görmemesi için de yukarı alınmış olabilir.
  • ben bunu yapana hiç rastlamadım ama merhabaya küfür edermiş gibi "aleyküm selam" diyen andavallara çok rastladım.
  • ters karşılanması aynen musevilikte de vardır.

hatta selamün aleyküm kalıbı zaten ibraniceden geliyor:

(bkz: shalom aleichem)

edit: ekşisözlük yahudi lobisi bildirdi.
  • buyrun veya hoşgeldiniz diyorum iş yerinde böyle gelen kişilere. çalışma arkadaşlarım selamlarını almıyorum diye bozuk atıyor. pantolonu indirip baktım. sikimin civarında görmedim. tıpkı diğer tüm arap unsurları gibi bu da sikimde değilmiş. oyna devam.
  • böylesi yumuşak karşılamalar da mevcuttur.. okuyalım öğrenelim:

- selamın aleyküm genç..
    - merhaba buyrun..
    - maraba denir mi evladım..aleyküm selam diceksin..
    - maraba değil ki merhaba dedim. maraba mahsül karşılığı çalışan ırgatlara denir.
    - ? ha.. evet haklısın. hala böyle feodal düzenin yurdumuzda hüküm sürebilmesi ne acı değil mi?
    - evet dayı çok acı..
    - allah emanet ol evladım..
    - hoşcakalın efenim..
  • yine de bişeydir dediğim davranış. her sabah iş yeri servisine binerken sarf ettiğim günaydınımın derin bir sessizlikle karşılanmasından biliyorum.
hesabın var mı? giriş yap