şükela:  tümü | bugün
 • bazı çingene vatandaşlarımıza nerelisin diye sorduğumuzda aldığımız cevaptır.
  oysa ki söyle hangi mahalleden hangi yerleşkeden olduğunu, utanılacak bir şey değil çingene olmak.
 • 9-8'lik müziklerde kıvırma hissiyatını taşır. göçen siz ya da üst nesiliniz olmasa bile bu hissiyat genetik olarak size geçmiştir, muhtaç olduğunuz kıpırtı kanınızda mevcuttur. oooh yandaaaan.
 • büyük kısmı ergenekona sempati duyar, müzik zevkleri onuncu yıl marşından ibaret olup facebook profil fotoğraflarına yan profilden şahince bakan atalarının fotosunu koyarlar. kürtler, araplar ve bilimum ortadoğu halklarından tiksinip, banu avar ve yılmaz özdil okuyucusudurlar. ülkenin sahibi ve asli unsuru olarak da kendilerini görürler. pek azı ise demokrattır.
 • beyanatlara bakılacak olursa türkiye'nin yarısı.
 • kıskanılırlar. atası, imparatorluğun sınırlarının zamanla küçülüp ve şekillenip türkiye halini almasıyla anayurda, ulus devletine gelmiştir. bu şam'lı biri de olabilir, bir kırım türkü'de, kafkasyalı bir balkar da. ve suyun öte yanından da olabilir. ancak bu son seçenektekiler bazı loserlara göre geldikleri yeri saklamak zorundadırlar. çünkü "hava atmaktadırlar". kerkük'lü bir türkmen ata toprağını söylediğinde onu hava atmış saymazlar. (buradan bilinçaltındaki ezginliği anlayabilirsiniz).

  bu hisleri umut sarıkaya karikatüründeki yozgatlı dedesini girit'e yollayarak oradan gelmiş gibi göstermek isteyen tiplemede de görebilirsiniz. ülkenin kurucusu ile hemşehri olduklarından özellikle şakirtleri kudurturlar.
 • (bkz: kemerburgaz)ın neredeyse tamamı bu şekildedir. selanik ile bir alakası var mı bilmiyorum ama fıstık gibi hatunlar cirit atar bu semtte
 • büyük bir çoğunluğunun kökeni konya karaman bölgesine dayanmaktadır. evet öğrendiğimde ne yani benim atalarım konyalı mı lan diyerek ufak bir hayal kırıklığı geçirmiştim ama mevzu bu şekilde arkadaşlar.
  osmanlı buyruğuyla türkiyenin bir çok yerinden selaniğe yurttaş gönderilmiş ve uç bölgelere yerleştirilmiş zamanı evvelde.
  bu bölgeye yerleştirilen vatandaşların zaman içerisinde geri çağrılması ile birlikte günümüz türkiyesinde elinizi sallasanız selanik göçmenine çarpmaktadır.
  eşit yaklaşık böyle bir şey işte bu insancağızların hikayesi.
 • macır. selanik'in neresinden göçtükleri konusunda alt bilgi düşelim, mesela kavalalıymışız diyebilirler ama aslında yaşadıkları yerden kavala'ya gemiye binmek için gitmiş ve oradan gelmiş de olabilirler.
  başta konya'dan oralara göçmüş olma olasılığını ben de duydum.
  göçmenlik belirtsen hava atıyor diye kızıyorlar, salt şehir belirtsen yanıtı tatmin edici bulmuyorlar. e hacı tipe bakıp nerelisin diye soran sensin.
  çok acayip bir milletiz, köken ve yer belirtmede o kadar hassasız ki bu zamana kadar beraber yaşamış olmamız bir mucize.
  bu tabii eskilerde daha çok böyle. zamanla kaybolur ve kayboluyor da.* biraz işte bu göçmenlik havası nedeniyle köken belirten olabiliyor.
  hem kızıyorum hem de bugün bazı sınıflandırmaların yapabiliyor olmasında bu hassasiyetin payı vardır diyorum.

  ''kültürümüzde önemli bir soru: nerelisin?'' ucuncude keramet vardir, 2013.