şükela:  tümü | bugün
  • ortak noktaları su gibi alkol tüketirler.
  • ortak noktaları çok güzel göçmen böreği yaparlar.
  • bulgar göçmenleri için demiyorum ama selanik göçmenlerinde gözlemlediğim kadarıyla hep "biz selanikliyiz olum" tripleri var. hatta bazısı doğduğu şehirde (mesela istanbul'da) 3. göbek olmuş dedesi, babası oralı ama adama "sen nerelisin" dediğin zaman "göçmeniz biz selanikliyiz" diyor... lan hırrım sen mi göçtün geldin, sen mi yüklendin bohçaları da geldin...

ki ben annem tarafından selanikliyim ve selanik'ten göçü hatırlayan akrabalarım hala var. birisi de anneannemin annesidir. allah sağlıklı uzun ömürler versin 1912 doğumlu ve 2015 itibariyle hala yaşıyor. onun kızları bile sorulunca hala "izmitliyim" derken bu mal, gösteriş meraklısı, memleketinden utanan sığırlara ne oluyor???

edit: gramer ve anlam kaymalarına müdahale
  • "bulgar göçmeni" diye bir şey olmadığından daha baştan sıçmış karşılaştırma. olsa olsa bulgaristan göçmenidir o.

edit: biz yazarken öyleydi tabi, başlık düzeltilmiş olsa gerek.
  • ikisinin de azi gercekten gocmendir. hayir, dedeniz gocmen olunca gocmen olmuyorsunuz.
  • aralarındaki farkı bilemem ancak memleketini soran çoğunluğunu taksi şöförlerinin oluşturduğu gavatlara "istanbulluyum" demek yeterli olmadığından "göçmenim" diyor olabilirler.
  • elit vs avam gibi bir atıf içerir.

selanik göçmenleri'nin elit olduklarını düşünmelerinin iki sebebi var bence. biri bulgaristan şehirlerine göre daha gelişmiş olması, diğeri ise; selanik göçmenlerinin kahir ekseriyeti dönme diye bilinirmiş. hatta mesela münevver ayaşlı hanım "selanikliyiz" dedikten sonra hemen eklermiş "ama dönme değiliz" diye.

bulgaristan göçmeni ise bulgaristan'ın neresinden geldiğini pek bilmez. ortalama bir müslüman'dır. eli sıkıdır.
  • kendim bir bulgaristan göçmeni olarak selanik göçmeni kızları daha güzel buluyorum lan. bizimkiler ay parçasıysa bunlar ayın kendileri oluyor mübarek. selanik göçmeni kızlar msg pls. ahaha.
  • yunanistan göçmenlerinin kızları çok güzeldir, bulgaristan göçmenlerinin ise tek amacı ev almaktır. bide 90 lı yıllarda göç etmiş zibilyon tane bulgaristan göçmeni var olduğundan komünizm felan tadmışlardır. zibilyondan kasıt bursa nın yarısı.

zöe: niye zamanın ötesine gitti anlamadım hadi be macırlar itiraf edin tek amacımız ev almak değilmi sırf ileride bi gün kat çıkarız diye çatısız evler yapmıyomusunuz hayır akrabalardan biliyorum.
  • selanik göçmenleri daha elit ve görgülüdür. zaten ikisiyle de bir süre yaşarsanız farkı net görürsünüz. burada tek tek yazıp kimsenin kalbini kırmaya gerek yok.