şükela:  tümü | bugün
 • batı karadeniz’den orta egeye, batı akdeniz’den yer yer iç anadolu’ya kadar neredeyse yunanistan’i yüzölçümün 1,5 katı olan tüm bölgede selanik göçmeni kabilesinin oluşmasına sebebiyet vermiştir.

  hatta makedonya, bulgaristan göçmenlerini de katarsan kavimler göçü 2.0 sanırsam.

  makedonya şu an 1,5 milyon, selanik ise 350.000 civarında fakat nasıl olmuşsa şu an yukarıda bahsettiğim bölgelerden toplasan rahat bir 3-4 milyon selanik ve çevre bölgeler göçmeni çıkar durumda.

  sanırım 1800’lerde edirne’de, balıkesir’de, çanakkale’de hem türk hem de yerli insan yoktu ki şu an buralarda yaşayanların çoğu 150-200 sene önce geldiğini söylüyor!?

  ciddi ciddi araştırma konusu olacak durum.
 • soy bilgisi sorguladığında dedelerinin k*rt olduğunu öğrenenlerin içine dert olmuştur.
 • tarih bilmeyenlerin alttan alta dalga geçtiği dram. avrupa'daki türk yurtları işgal edildiğinde soykırımdan kurtulabilmek için milyonlarca türk ve müslüman anadolu'ya aktı.

  size kalsa hepimiz soyunu avrupa'ya dayamaya çalışan elitist kolpacılarız. istanbulluyum diyoruz inanmıyorsunuz selanikliyiz diyoruz dalga geçiyorsunuz. balkanlardan gelenler haddini bilsin diyen bile oldu sizin gibi ezikler arasında.

  sizden fazla buralıyız. oradaki hakkımızı da unutmadık, gün gelir alırız.
 • (bkz: balkan harbi)

  bilgi notu: selanik denilmesi genellikle şehirden çok havalisini yani selanik vilayeti'ni kastetmektedir. selanik sancağı haricinde, serez sancağı, drama sancağı ve taşoz sancağı'ndan gelenler de selanik tarafından geldik diyebilmektedir bu yüzden. yahut o civardan gelenlere "bunlar selanik'ten gelmişler" denilmiştir.
 • her selanik gocmeni selanik sehrinden degildir. mubadillerin kendilerine selanik gocmeni demelerinin sebebi cok sevdikleri ataturk ile ozlestestirme cabalari, onu kendi oz hemserisi saymalari, her daim ona buyuk saygi ve sevgi beslemeleri gercegindendir. ben de kendimi oyle biliyordum bir arastirdim kavala-drama'nin koylerindenmisiz.
 • sivas’ın günahının alındığını göstermiştir.

  balkanlara yerleşen türklerin çoğunun 16.yy civarında konya/karaman/aksaray civarındakiler olduğu da az çok biliyor. fakat nedense çoğu balkan göçmeni(balkanlarda da anadolu göçmeni) çok afedersiniz fakat burnu havalarda küçük dağları ben yarattım havasında. anadolu’yu beğendiremiyoruz kendilerine.

  buyuk dedelerini ninelerini girtlaklayip kesenlerin ülkelerinden vatandaşlık kovalayan bile var!?
 • (bkz: olmasaydı olmazdık)

  dur dur, kızma hemen..

  annemin babası olan rahmetli dedemin ailesi, balkan harbi sebebiyle dedem doğmadan birkaç yıl önce (1905-12 arası bir tarihte) istanbul'a gelmiş olmasa paralel evrenlerden birinde asılı kalmış soluk bir "olasılık" gibi süzülüyordum şimdi muhtemelen.. gerçi an itibarıyla büyük bir ışıltıyla parladığım yine söylenemez ama işte; toprakta ayak izimiz var mı var.. çok şükür..