şükela:  tümü | bugün
 • macir olarak siniflandirilirlar halk arasinda.
 • romanları müthiş müzisyen olurlar ve hepsi de selanik'ten gelmiş olmaktan gurur duyarlar.
 • cografi benzerlik açısından bir nevi izmirli de olabilen insanlar.
 • (bkz: sabetaycilik)
 • incil'de bulunan ve iki anlatidan olusan bolum.

  -1-

  1:1 pavlus, silvanus ve timoteyus'tan, baba tanri'ya ve rab isa mesih'e ait olan selanik inanlilar topluluguna selam! size lütuf ve esenlik olsun.
  1:2-3 dualarimizda sizleri aniyor, her zaman hepiniz için tanri'ya sükrediyoruz. imanin ürünü olan etkinliginizi, sevgiye dayanan emeginizi ve rabbimiz isa mesih'e bagladiginiz ümitten gelen dayanikliliginizi babamiz tanri'nin önünde durmadan aniyoruz.
  1:4 tanri'nin sevdigi kardeslerim, sizleri o'nun seçtigini biliyoruz.
  1:5 çünkü yaydigimiz müjde size yalniz sözle degil, kudretle, kutsal ruh'la ve tam bir güvenle ulasti. nitekim biz aranizdayken sizin yarariniza nasil yasadigimizi bilirsiniz.
  1:6 siz de büyük sikintilara ragmen, kutsal ruh'un verdigi sevinçle tanri sözünü kabul ederek bizi ve rab'bi örnek aldiniz.
  1:7 böylece makedonya ve ahaya'daki bütün imanlilara örnek oldunuz.
  1:8 rab'bin sözü sizin aranizdan yayildi. tanri'ya olan imaninizin haberi yalniz makedonya ve ahaya'ya degil, her yere ulasmistir. artik bizim bir sey söylememize gerek kalmadi.
  1:9-10 çünkü herkes bizi ne kadar iyi karsiladiginizi anlatip duruyor. yasayan gerçek tanri'ya kulluk etmek, o'nun ölümden dirilttigi ve bizleri gelecek gazaptan kurtaran oglu isa'nin göklerden gelisini beklemek üzere putlardan tanri'ya nasil döndügünüzü anlatiyorlar.

  -2-

  1:1 pavlus, silvanus ve timoteyus'tan, babamiz tanri'ya ve rab isa mesih'e ait olan selanik inanlilar topluluguna selam!
  1:2 baba tanri'dan ve rab isa mesih'ten size lütuf ve esenlik olsun.
  1:3 kardesler, sizin için her zaman tanri'ya sükran borçluyuz. böyle yapmamiz da yerindedir. çünkü imaniniz büyüdükçe büyüyor ve her birinizin digerine olan sevgisi artiyor.
  1:4 bu nedenle bizler, katlandiginiz tüm zulüm ve sikintilar karsisindaki sabir ve imaninizdan ötürü tanri'nin topluluklari arasinda sizinle övünüyoruz.
  1:5 bütün bunlar, tanri'nin adil yargisinin bir belirtisidir. sonuç olarak, ugrunda aci çektiginiz tanri'nin egemenligine layik sayilacaksiniz.
  1:6-8 tanri adil olani yapacak; size sikinti verenlere sikinti ile karsilik verecek, sikinti çeken sizleri ise bizimle birlikte rahatlatacaktir. bütün bunlar, rab isa alev alev yanan ates içinde güçlü melekleriyle gökten gelip göründügü zaman olacak. rabbimiz isa, tanri'yi tanimayanlari ve kendisiyle ilgili müjdeye uymayanlari cezalandiracak.
  1:9-10 böyleleri, o'nun varligindan ve gücünün yüceliginden uzak kalarak sonsuza dek mahvolma cezasina çarptirilacaklar. tüm bunlar, rab'bin kendi kutsallari arasinda yüceltilmek ve bütün imanlilarda hayranlik uyandirmak üzere geldigi gün olacaktir. sizler ise iman edenlerdensiniz. çünkü size ettigimiz tanikliga inandiniz.
  1:11 iste bu nedenle tanrimiz sizi çagrisina layik görsün ve iyilige yönelik her arzunuzu, imana dayanan her ugrasinizi kendi gücüyle sonuçlandirsin diye sizin için her zaman dua ediyoruz.
  1:12 öyle ki, tanrimizin ve rab isa mesih'in lütfuyla rabbimiz isa'nin adi sizde yüceltilsin ve siz de o'nda yüceltilesiniz.

  sevgili ve yüce rab'bim,
  biliyoruz ki, senin gücün her şeye kadirdir, vereceğin yolda ve doğrultuda kalmamızda bu ücün de yardımını dileriz.
  isa mesih'in adı ile amin.