şükela:  tümü | bugün
 • kuran'da tevhid ile ilgili olarak ifade edilen temel ilkeler dikkate alındığında, açıkça görülebilecek olan gerçek. şöyle ki;

  - selada, ölmüş ve allah'ın onu yeniden var edeceği güne kadar yok olmuş bir insana "ey allah'ın resulü" diye doğrudan seslenilmektedir, sanki o hala yaşıyormuş da, sanki bizim seslenişimizi duyacakmış gibi... oysa bunlar, bir insanın değil ancak bir "ilah"ın özellikleri olabilir. kuran'a göre ise muhammed, tıpkı bizim gibi bir insandı (kehf/110) ve allah'tan başka bir ilah da yoktur (bakara/255)!

  - kuran'a göre allah ve melekleri hem muhammed'e hem de mü'minlere salat eder/destek olur (ahzab/43 ve ahzab/56). bu ayetlerden -ilkini değil- ikincisini "salavat getirir" gibi anlayıp, allah'ı bir kenara koyarak muhammed peygamberi sürekli övüp durmak; "hamd (övgü), alemlerin efendisi olan allah'ın hakkıdır." (fatiha/2) ayetine aykırı davranmak olur.

  - kuran'a göre, allah'ın tahtı (kürsüsü) yeri ve gökleri kapsar (bakara/255) ve yerin ve göklerin nuru allah'tır (nur/35). oysa sela okunurken, muhammed'den allah'ın arşının (tahtının) nuru olarak bahsedilmektedir.

  - selada, muhammed, "öncekilerin ve sonrakilerin efendisi (seyyidi)" olarak adlandırılmaktadır. oysa kuran'a göre, her şeyin rabbi/efendisi allah'tır (enam/164).

  not: müslümanım. kuran'ın gösterdiği yol dışında, herhangi bir başka mezhebim yok; ne vahhabiyim ne de şii... kuran'ı başından sonuna kadar defalarca okudum. arapça biliyorum. konuyu tartışmak isteyen herkesle ister bire bir, ister halka açık ortamlarda tartışmaya hazırım.
 • dile getirenlerin vahhabi olarak nitelendirilmesiyle çürütülemeyecek olan gerçek. ilk iletide ilgili kuran ayetleri referans olarak verilmiştir.
 • şirk içeren bir söylem olması anlamı düşündüğümüzde doğrudur ancak:
  işin daha kötü tarafı ise halkın %0.01'inin selanın çevirisini bilmesidir. dolayısıyla şirk içeren bir ifade olmasının yanında halkın umrunda bile değildir aslında.
 • halkın %0.01'inden daha fazlasının bilmesi için başlığı açılmış olan gerçek.
 • isra suresi 89: andolsun, biz bu kur’an’da insanlara her türlü misali değişik şekillerde açıkladık. yine de insanların çoğu ancak inkârda direttiler.

  furkan 30: peygamber de dedi ki: ey rabbim! şüphesiz ki kavmim bu kur'ân'ı (bir kenara itip) terkettiler.

  ahzap 67: ey rabbimiz! biz reislerimize ve büyüklerimize uyduk da onlar bizi yoldan saptırdılar, derler.

  şirk ve inkar, o zaman da varmış
  bugün bunlara -bunu hatırlattığında-
  sana etiketler yapıştıranlar eklenmiş
 • (bkz: aleyke)

  ayni soylemden dolayi namazlarda tahhiyat okunmama nedenidir.
 • evet, galiba.
 • ancak müşriklik ciğerlerine işlemiş zavallılarca yapılabilecek tespit o kadar işlemiş ki ne yana baksa ouuuvv şirk diye feveran ediyor. ulan sabah sabah ne güldüm zavallı herifler sizi.
 • paraya tapan insanlar için sorun teşkil etmeyecektir.