şükela:  tümü | bugün
 • şelasyon bedende biriken zehirli mineral ve metallerin atılması amacıyla yapılır. demir,kurşun,kadmiyum,civa bu yöntemlerle atılabilir. damar yoluyla edta (etilen diamin tetra asetik asit) verilir. çok kez vitamin b, c, magnezyum ve çinko birlikte verilir. uygulama haftada en az 1 veya 2 defa ve her seferinde 3 saat süreyle yapılır. şelasyon ağızdan veya fitil yoluyla da yapılabilir

  vücudumuzu zehirleyen ağir metaller

  1-kurşun
  trafik kirliliği,petrol, sigara kalemler saç boyaları,akü imalatıyla vücuda geçer. sinir sistemine zihin ve kemik sağlığına zarar verir kalsiyum,çinko,aljinik asit, b1 ,b 6 ve c vitaminleri bu zararlı etkileri azaltabilir

  2-kadmiyum
  konserveler, sigara dumanı, deterjanlar, eve yeni alınan halılar ve tarımsal gübrelerle vücuda girer. böbrek,sinir sistemi,kemikler ve solunum sistemine zarar verir. tansiyonu yükseltir. kurtulmak için a, c ve e vitaminleri , kalsiyum selenyum, alginik asidin yanı sıra soğan sarımsak ve pırasa kullanılabilir.

  3-alüminyum
  bazı diş macunları,yemek saklama kapları,mide için kullanılan antasidler,sigara filtreleri,bazı tuzlar ve peynirler,terden koruyucu deodorantlar zararlı alüminyum içerirler. hafıza bozuklukları ve alzheimer hastalığı bulgularında artma olur. kalsiyum,çinko,magnezyum, b6 vitamini bu zararları azaltabilir.

  4- civa
  bazı boyalar,ton balığı konservesi ve diş dolgularında bulunan amalgam yoluyla vücuda girerler. böbrek,karaciğer ve özellikle beyin fonksiyonlarını bozan civanın zararlarından kurtulmak için soğan,pırasa,yumurta yenmelidir. ayrıca c vitamini,selenyum,kalsiyum çinko gibi maddeler kullanılmalıdır.

  5-bakır
  bakır su borularından vücuda giren bu metal ,demir ve çinko gibi vücuda yararlı elementlerin miktarını azaltır. yumurta, soğan, sarımsak, pırasa bu zararları minimale indirir. ayrıca eksilen çinko ve demirinde ek olarak alınması gerekir.

  6- fluorid
  diş macunları,ağız gargaraları, teflon tavalar ve fluor miktarı yüksek sular bunun kaynağıdır. dişlerde lekeler ve kemik zayıflığında önemli rol oynadığı gösterilmiştir. çözüm flordan uzak durmak ve kalsiyum almaktır.

  7-arsenik
  bazı şarap ve biralarda ,tuzlarda ve boyalarda bulunur. karaciğer,böbrek ve solunum sisteminde olumsuz etkileri gösteren arsenik için antioksidan bazı vitaminler (a-c-e) selenyum ve alginik asit kullanılabilir.

  http://www.antiagingtr.com/