şükela:  tümü | bugün
  • 30 mart 2014 yerel seçimlerinde akp'nin kazandığı ilçe.

şimdi hiç kimse çıkıp "vay hülooğğlar" "koyunlar" "makarnacılar" demesin. önyargıya son. bilinçli seçmen nedir, sonuçların tamamına bakıp görsün.

öncelikle, ilçe halkı, ilçe halkını da geçtim, chp ilçe örgütü bizzat 3000 adet imza toplayıp, chp genel merkezine yolladı. dedi ki "bak arkadaş, bu eleman 15 yıldır belediye başkanı burda, tayyip erdoğan dan beter diktatör oldu, çok da iş yaptığı yok, bunu tekrar aday göstermeyin, vallaha billa kaybederiz, onun yerine kurayla parti üyelerinden birini seçin, garanti kazanırız, burası solun kalesi"

ama ne oldu, chp genel yönetimi yattı kulağının üstüne, izmir il başkanı ve bir izmir milletvekili geldi, burda söz konusu aday tarafından güzelce karşılandı, yedirildi içirildi, daha da başka şeyler yapıldığı duyuldu, gidip bu arkadaşı yine aday gösterdiler. izmir in bir başka milletvekili, meclis grup toplantısında "ulan kaybedecez selçuk'u" diye bağırdı çağırdı, kağıtları yere fırlattı, nafile. bu adayı kıramayacaklarını söylediler.

ne mi oldu? 15 oy fark ile akp aldı selçuk'ta seçimi. 15 puan değil bak, 15 oy. söz konusu aday halen itiraz peşinde, ki bu durum bana seçimi kaybetmekten daha çok koyuyor bir chp üyesi olarak. 5 oy farkla kazanma umudu varmış. ulan sen 5 puan fark atsan bile başarısızlık burda.

neyse, gelelim selçuk halkının "bilinçli seçmen" konusunda verdiği derse.

chp başkanlığı alamadı, ama meclis üyelerinin yarıdan fazlasını aldı. keza büyükşehir belediyesi chp adayına, selçuk adayının tam iki katı gitti. verilen mesaj açıkçası şu:
    "biz selçukluyuz ve sapına kadar chp liyiz, ancak bu aday arkadaş ya selçuklu değil, ya chp li değil"

diğer yerlere, özellikle chp genel merkezine ders olması dileğiyle. gerçi hiç sanmıyorum ders alacaklarını, onlar hala "hüloğğğ" "makarnacı" "elektrikler gitti, oylar çalındı" peşindeler. çünkü onlara göre koskoca partinin üyelerinin değil, il başkanının görüşü önemli, o dediyse doğru, onun dediğini yapmazsa bu halk, makarnacı hüloğğcu.

aferin chp. vallahi aferin yahu.
  • bu ismi taşıyan biri olarak yıllarca sel-çük şakasına maruz kaldım. tam bu hatırayı unutmak üzereydim ki skype'den ismimi okumaya çalışan ukraynalı arkadaş beni acı dolu günlere geri götürdü.

- how do you pronounciate it? sel-kok (cock) ?
  • güzel konuşma yeteneği olan,uz dilli anlamına gelen türkçe kökenli bir erkek ismi.
  • selçuk isminin anlamı tartışmalıdır.müslüman tarihçiler,salçuk/salcük/sulçük/salijuk/sarçuk şeklinde kullanmışlardır.bu müelliflerden alıntı yapan süryani,hristiyan tarihçiler de ismi bu şekilde telaffuz etmişlerdir.buradan yola çıkarak kelimenin ‘’sal-salmak’’ fiilinden türemiş olma ihtimali vardır. ilaveten ermeni kaynaklarında ‘’sartçuk’’ olarak da geçmektedir. görece bu kadar farklı isimlerle anılması sanırım her dilin söyleniş tarzından kaynaklanmaktadır.
    çeşitli batılı müelliflerde kendi çaplarında ismini anlamlandırmaya çalışmışlardır.bir görüş oğuzların seyhun nehrini geçerken saz ve kamışlardan sal yaptıklarını bu münasebetle selçuk isminin doğduğunu kimi görüş kırgızların buz dağına verdikleri ‘’sel-tağ’’ isminin selçuk ismine evrildiğini söylemektedir.

kaşgarlı mahmut bu ismi ‘’selçük’’ olarak telaffuz eder ve etimolojik açıklama yapmaz.sadece selçuk’un mevcut selçuklu sultanlarının atası olduğunu yazar.dede korkut oğuz kağan destanında ‘’kiyan selçuk’’ isminde bahseder ve yine kelimenin menşeine dair bir açıklama yoktur.

bunun yanı sıra günümüzde kullandığımız ‘’selçuk’’ ismi türk dil bilgisine uymamaktadır.kesin olan bir diğer ifade ise ‘’çuk’’-‘’çük’’ hecesinin bir ek olduğudur.türkçede bu ekler küçültme amacıyla kullanılır.diğer bir soru isim ‘’sal’’ mı yoksa ‘’sel’’ hecesinde mi türediğidir.osman turan ve josef marquart gibi tarihçiler ‘’salçuk’’ şeklini benimsemişlerdir.lazslo rasonyi ise kırgızların buz dağına(sel-tağ) atıf yaparak ismin orijinalinin ‘’selçuk’’ olduğunu söylemiştir.sencer divitçioğlu ise başka bir açıklama getirerek ismin orijinalinin ‘’sarcuk’’olduğunu anlamının ise ‘’akçık,beyazcık’’ olduğunu söylemiştir.bunu da türkçe’deki ‘’l-r’’ değişimine binaen söylemiştir.

bu izahların içinde akla yatkın olan kaşgarlı mahmut’un kullandığı ‘’selçük’’ şeklidir.zaten kendisi türk diline ve lehçelerine ileri düzeyde vakıftır.her ne kadar farklı şekilde anlamdırılsa da yüksek ihtimal ‘’selçuk’’ ismi coğrafi bir bölgenin zaman içinde şahıs adına dönüşmüş halidir.laszlo rasonyi bu coğrafi bölgeyi pamir dağları civarında, faruk sümer ise seyhun’un kuzey bölgelerinde aranması gerektiğini söylemiştir.

*sal- eski türkçe’de uzun,ince taş anlamına gelmektedir.
    *ayrıca selçuk ismi muhtelif zamanlarda kadın ismi olarak kullanılmıştır.osmanlı tarihinde sultan 1.mehmet’in kızının ismi selcük hatundur.4.kılıçarslan’ın kızının ismi de ‘’salcük’’ hatundur.

kaynaklar
    türk halklarına giriş tarihi-peter golden
    selçuklular cilt 1-osman g.özgüdenli
    islam ansiklopedisi-‘’selçuk’’ isimi cilt 36
    türk devletlerinde şahıs adları cilt 1-faruk sümer
  • sabah sabah tren garinin ordaki simitciden simit, kitiraklardan peynir alip, gardaki cayhanede oturup tarihi sutunlara yuva yapmis leylekleri ve leylek yavrularini seyrederken kendinizi yillar oncesinin turkiyesinde kara tren beklerken hissedeceginiz ilce. trenin havalimanindan gecmeside ayri bir guzellik tabi.
  • ulaşım açısından iğrenç bi' yer. resmen turist düdüklemek üzerine kurulmuş sistem. otogara iner inmez kendinizi pusuya yatmış taksicilerin kucağında bulabiliyorsunuz.

hiç bilmiyorsanız sizi kandırma ihtimalleri çok yüksek. alanlarında uzmanlaşmışlar resmen. misal biz bi' otelin yerini sorduk, "oraya hayatta yayan gidemezsiniz, minibüs de gitmiyor, yolu şöyle rampa böyle yokuş gel ben seni yedi liraya götüreyim dedi." inandık haliyle. hiç de öyle değilmiş, yürüyerek 10 defa gittik, geldik merkeze.

onun haricinde efes'e bi' tane belediye otobüsü/servisi yok. hadi onu geçtim doğru düzgün minibüs bile yok. seni aşağı kapıda bırakıyorlar, meryemana'ya gitmene imkan yok.

e oraya kadar gelmişim, meryemana'yı görmeden mi gidicem diyorsun. hooop n'apıyorsun, taksicinin tekinin şefkatli kollarına atlıyorsun. meryemana'ya giden bir tane toplu taşıma aracı yok. bir tane...

onun haricinde efes ve şirince köyü olmasa bence kimse de gidip gezmez burayı. ben güzel olduğunu falan düşünmüyorum. doğru düzgün yemek yenecek yeri bile yok.

şirince'yi ve efes'i gezmek isteyeceklere de benim tavsiyem izmir'de kalmaları. sabah erkenden selçuk'a gelseniz aynı gün içerisinde şirince'yi de gezersiniz, efes'i de gezersiniz, akşamına da dönersiniz. hatta araba kiralayın, taksicilerle falan uğraşmayın, emin olun aynı paraya denk gelir.

dipnot: ulaşımla ilgili yazdıklarımın hemen hemen hepsi, arabası olmayanları ırgalamaktadır.
  • doğanın çok çok cömert davrandığı ve bunun aksine insanlarının asla bu cömertliği hak etmediği izmir ilçesi.
  • asıl adı ayasuluk olan ilçe. ayasuluk'un hıristiyanlıkla ilgili anlamından ötürü, milliyetçi bir hükümet tarafından adı selçuk olarak değiştirilmiştir. ve de ironiye bakınız ki, dünyanın ticaret merkezi olmuş bu ilçeden, mısır sikkesi bile çıkarken, çıkmayan tek sikke, selçuklu sikkesidir.
  • dört bir yanı leyleklere yuva olmuş sakin mekan. ayrıca kaldırımlarında da horul horul uyumuşluğum vardır, o da ayrı bir hikayedir.
  • sekseninize kadar yasayabilirseniz omrunuzun geri kalanini gecirmek icin ideal ege beldesi
    gezilesi mi gezilesi, tozulasi mi tozulasi
    izmire bi adim, didime bi kulac mesafede; bi ev bi tarihi eser, bi ev bi kilise, bi ev bi anit mezar seklinde dizilmis kasaba
    (ama kanalizasyon sisteminde is yok, yagmur yagmayagorsun...venedik mubaarek)