şükela:  tümü | bugün
 • isim anlamı olarak "güzel konuşma yeteneği olan, uz dilli" bulduğum sözcük. selcen ve selcan sil (temiz) kökünden gelme görünen adlar. selcen/selcan böylece temiz can anlamını tutturur. kadın ve erkek adı olabilen selçuk, selçük'ten geliyor, daha eskisi sil köküne dayandırılabiliyor; temizcik anlamına gelmiş oluyor. selçik de selçuk türevi olsa gerek.

  "selçukluların* aslı ise esrar perdesi ile çevrilidir. aşirete adını veren selçuk'un, mikail ve israil adında iki oğlu vardı; bu durum müslüman doğu'yu birleştiren hanedanın hıristiyan veya yahudi kökenli olduğunu düşündürmektedir. selçuklular müslüman olduktan sonra bazı isimlerini değiştirmişlerdir. özellikle de "israil", "arslan" şeklinde türkçeleştirilmiştir." amin maalouf - les croisades vues par les arabes

  (bkz: sal/@ibisile)
 • selçuk isminin anlamı tartışmalıdır.müslüman tarihçiler,salçuk/salcük/sulçük/salijuk/sarçuk şeklinde kullanmışlardır.bu müelliflerden alıntı yapan süryani,hristiyan tarihçiler de ismi bu şekilde telaffuz etmişlerdir.buradan yola çıkarak kelimenin ‘’sal-salmak’’ fiilinden türemiş olma ihtimali vardır. ilaveten ermeni kaynaklarında ‘’sartçuk’’ olarak da geçmektedir. görece bu kadar farklı isimlerle anılması sanırım her dilin söyleniş tarzından kaynaklanmaktadır.
  çeşitli batılı müelliflerde kendi çaplarında ismini anlamlandırmaya çalışmışlardır.bir görüş oğuzların seyhun nehrini geçerken saz ve kamışlardan sal yaptıklarını bu münasebetle selçuk isminin doğduğunu kimi görüş kırgızların buz dağına verdikleri ‘’sel-tağ’’ isminin selçuk ismine evrildiğini söylemektedir.

  kaşgarlı mahmut bu ismi ‘’selçük’’ olarak telaffuz eder ve etimolojik açıklama yapmaz.sadece selçuk’un mevcut selçuklu sultanlarının atası olduğunu yazar.dede korkut oğuz kağan destanında ‘’kiyan selçuk’’ isminde bahseder ve yine kelimenin menşeine dair bir açıklama yoktur.

  bunun yanı sıra günümüzde kullandığımız ‘’selçuk’’ ismi türk dil bilgisine uymamaktadır.kesin olan bir diğer ifade ise ‘’çuk’’-‘’çük’’ hecesinin bir ek olduğudur.türkçede bu ekler küçültme amacıyla kullanılır.diğer bir soru isim ‘’sal’’ mı yoksa ‘’sel’’ hecesinde mi türediğidir.osman turan ve josef marquart gibi tarihçiler ‘’salçuk’’ şeklini benimsemişlerdir.lazslo rasonyi ise kırgızların buz dağına(sel-tağ) atıf yaparak ismin orijinalinin ‘’selçuk’’ olduğunu söylemiştir.sencer divitçioğlu ise başka bir açıklama getirerek ismin orijinalinin ‘’sarcuk’’olduğunu anlamının ise ‘’akçık,beyazcık’’ olduğunu söylemiştir.bunu da türkçe’deki ‘’l-r’’ değişimine binaen söylemiştir.

  bu izahların içinde akla yatkın olan kaşgarlı mahmut’un kullandığı ‘’selçük’’ şeklidir.zaten kendisi türk diline ve lehçelerine ileri düzeyde vakıftır.her ne kadar farklı şekilde anlamdırılsa da yüksek ihtimal ‘’selçuk’’ ismi coğrafi bir bölgenin zaman içinde şahıs adına dönüşmüş halidir.laszlo rasonyi bu coğrafi bölgeyi pamir dağları civarında, faruk sümer ise seyhun’un kuzey bölgelerinde aranması gerektiğini söylemiştir.

  *sal- eski türkçe’de uzun,ince taş anlamına gelmektedir.
  *ayrıca selçuk ismi muhtelif zamanlarda kadın ismi olarak kullanılmıştır.osmanlı tarihinde sultan 1.mehmet’in kızının ismi selcük hatundur.4.kılıçarslan’ın kızının ismi de ‘’salcük’’ hatundur.

  kaynaklar
  türk halklarına giriş tarihi-peter golden
  selçuklular cilt 1-osman g.özgüdenli
  islam ansiklopedisi-‘’selçuk’’ isimi cilt 36
  türk devletlerinde şahıs adları cilt 1-faruk sümer
 • her yer leylek ve antik kalıntı, 1-2 gün gezmek için çok güzel bir yer. şirince, efes antik kenti, kuşadası gibi yerlere çok yakın olması ve denize kıyısı olmadığı için konaklamanın daha uygun olması gibi nedenlerle de bu bölgeyi gezmek için merkez olarak kullanılabilir. arabası olmayanlar için her yere minibüs de var. izmir'den minibüsle gelip sonra civarı yine minibüslerle ulaşarak gezebilirsiniz.
 • yakında şirince var birde.
 • (bkz: #70706710)
 • sokaklarında çokça mandalina ağacı olmasıyla beni cezbeden şirin bir ilçe.

  cahilmişim rengine kanmışım turunçmuş onlar. düzeltme için hayallerde yasayan'a teşekkürler.
 • ocak ayı içerisinde deve güreşlerine ev sahipliği yapıyor. ziyaretçiden çok fotoğrafçısı olan bir etkinlik. döneminde oralarda olanlar için çok keyifli anlar, kareler garanti.
  yazı ve fotoğraflar
 • buranın en sevdiğim iki öğesi var: birincisi tabii ki efes antik kenti. ikincisi ise ateş büfe (ali abi'nin yeri). sucuklu- kaşarlı-salçalı-yumurtalı tostunu yerken kendinden geçmemek mümkün değil. tost seven birisiyseniz mutlaka uğrayın derim.
 • bünyesinde bir adet skydiving atlayış noktası bulunan güzel ilçe.maceraseverlere duyrulur.
 • bir hafta kaldığım, gerçekten huzur veren izmir ilçesi.

  tatilini manda gibi yatma üzerine kurmayı sevmeyenler ve tarihi kalıntılarla başı hoş olanlar için tatmin edici. efes antik kenti, isa bey cami, ayasuluk kilisesi, efes müzesi dibinizde. dolmuşlarla birçok yere ulaşabiliyorsunuz ama daha az yorucu bir gezi için araba kiralamak en mantıklısı. biz onlarca yere sorduk ama bayram tatili nedeniyle araç bulamadık. şirince’ye, kuşadası’na ve diğer çevre ilçelere sürekli dolmuşlar var. şirince’ye geçecekler matematik köyü’ne mutlaka uğramalı. yazacak daha çok şey var ama üşeniyorum, gidin keşfedin. ha bir de, yerleşmeyi düşünenler için acı haberi vereyim, ilçe imara kapalı olduğu için kiralık ev bulmak imkânsıza yakın. satılık ev de az miktarda ve fiyatı yüksek.