şükela:  tümü | bugün soru sor
 • selçuk bayraktar'ın endüstri 4.0 yorumu başlığında bir kez daha hortlamıştır. gelin olayın aslını biraz açalım:

  öncelikle belirtmekte fayda var: damat selçuk, mit değil itü elektronik haberleşme bölümü mezunudur. staj için gittiği amerika'da aynı üniversitenin (pensilvanya) yüksek lisans programına devam ediyor. ardından da mit'nin bir doktora programını tamamlıyor.

  ikinci olarak: amerikan üniversite sistemini tanımayanlar için belirtelim; amerikan üniversitelerinde yüksek lisans-doktora programlarından mezun olmak, deha falan olmayı gerektirmiyor. mesela türkiye'den meb bursu, yök bursu gibi burslarla ya da baba parasıyla bu üniversitelerde doktora yapmış nice adamlar tanıdım. iki kelimeyi bir araya getireyemen onlarcası var. hele hele bu bursları yıllarca fetö'nün dağıttığını bilseniz aklınızı yitirirsiniz (tabi bir aklınız kaldıysa).

  dolayısıyla bu o kadar da abartılacak bir şey değil: okulun parasını verdiğin sürece sorun yok. bir seçme-eleme sisteminden geçmediğin nice amerikan üniversitesi var, hem de kalburüstü üniversiteler.

  haa, mit bünyesinde doktora yapmak az buz bir iş midir? tabi ki değildir. helali hoş olsun. ama bu kadar da abartmaya gerek yok lan. hele kayınbabasının mevcut durumdan faydalanıp "iha'ları icat eden ekipteydi", "ihaları türkiyeye kazandırdı" gibi abuk sabuk propagandalara kanmayın.

  edit: pardon, yanlış bilgi vermişim, doktora programını tamamlamamış.
 • bu ulkeden 70 milyon mit doktorali insan ciktigi icin cok da azimsanacak bir basaridir. lutfen boyle goygoylarla gundemi isgal edecegimize kendimizi bilime teknolojiye verelim.

  duzelt: simdi farkettim mit'den doktorasi yok, doktora programi icin gidip masteri alip geri donmus sanirim.
 • neyse erdoğan ailesinden 2. başkanın kim olacağı belli olmuştur.
 • adamın doktorası falan yok kendi bile söylüyor tamamlayamadığını programı. mit'ten başka bir üniversiteye geçiyor amerika'da orada da tamamlayamıyor. sonra türkiye'ye dönüyor. tweet bile atmıştı doktoram yok yanlış yazıyorlar medyada diye.

  ayrıca olsa ne olmasa ne? başarılı insanları başarısız göstermeye, başarısızları da baş tacı yapmaya bayılıyoruz zaten. mit olmuş itü olmuş çok farketmez bizim millete. kimisi mit mezunu diye her dediğine inanır kimisi kıskanır.

  benim linguistics hocam da harvard mezunu mit phdliydi, ama cidden dersini aldığım en leş hocalardan birisiydi ders anlatma konusunda. insanları okul, kariyer vs. şeylerle ölçmeye çalışmak mantıksız.