şükela:  tümü | bugün
 • japon tarihi ve japon kültürü denince türkiye'de akla gelen ilk isim ve bir japon tarihçisi olarak dünyada akla gelen ilk bir kaç isimden biridir, onun makalelerine atıfta bulunmadan bir şey yazamazsınız (akademik anlamda). boğaziçi üniversitesi tarih bölümünün başkanıdır. çok tatlıdır ve öğrencilere müthiş şevk verir ki henüz derslerine girmeseler bile.
 • eski washington ve de tokyo buyukelçilerimizden ve bakanlarımızdan melih esenbel in kızı. bir ara boğaziçi tarihçilerinden selim deringil ile evliydi .
 • bana edward hallett carr okumayı sevdirmiş, bir dönem advisor'um. (bkz: what is history)
 • 1946 yılında doğmuştur.
  amerikan kız koleji'nden sonra, international christian ve george washington üniversitelerinde lisans, georgetown üniversitesi'nde japon dili ve edebiyatı bölümünde yüksek lisansı, columbia üniversitesi'nde japon tarihi alanında doktora eğitimini tamamladı.
  columbia üniversitesi doğu asya enstitüsü'nde öğrenci asistanlığı yaptı. 1982-1985 yılları arasında, boğaziçi üniversitesi tarih bölümü ve ankara üniversitesi, dtcf, doğu dilleri bölümü, japon dili ve edebiyatı kürsüsü'nde yardımcı doçentlik yaptı. 1988 yılında doçent, 1997 yılında da profesör unvanını aldığı boğaziçi üniversitesitarih bölümü'nde, 1994 yılından bu yana öğretim üyesi olarak çalışıyor. çeşitli japon üniversitelerinde misafir profesör olarak ders veren, japon kültürünü ve türkiye'yle ilişkilerini inceleyen yayınları bulunan esenbel, bu konuda çeşitli konferanslar da verdi.
 • tam ismi ayşe selçuk esenbel`dir ve sözlükte bu şekilde başlık açılmasını beklerdim..
 • az önce dersinden çıktığım, karşısındakini bilgisi,sosyal duyarlılığı ve aktifliğiyle büyüleyen insan. harika bir hayat algısı var. osmanlının yükseliş devrine bile mesafeli yaklaşan bir bünyeyi 'pre-ottoman turkish history' diyerek, gerek moğollardan, gerek antik yunanlardan gerekse kushanlar dan bahsederek kendisine hayran bırakmış insandır. zekice esprileri vardır. işin özü aralıksız 3 saat su bile içmeden konuşabilen biri saniyenin onda biri bir zamanda bile insanı sıkmıyor...bugün derste, onun gibi daha kaç insanı tanıyabileceğimi düşündüm, düşündüm ve düşündüm....seçmeli olarak aldığım dersini seçmiş olmamın kota dışında başka sebepleri olabiliceğini hissetmeliydim....
 • boğaziçi tarih bölümü eski bölüm başkanlarından birisi olup,siz saatler ve saatler süren dersinde artık sıkıntıdan ölmeye hazırlarken kendinizi,bir anda zeka ve saf merak içeren sorularıyla "acaba ben de böyle olabilir miyim ki bir gün?" sorusunu bünyeye sordurtan değerli bilim insanı.
  şu sıralar kolundan bir rahatsızlığı var.kendisine acil şifalar diliyoruz.
 • ntv'de yayinlanan tarih dersleri programinin 14 mayis 2008 tarihli bolumunde ilber ortayli ile japon modernlesmesi uzerine sohbet etmistir. programin videosu icin: http://www.ntvmsnbc.com/…5&cbvideo=5102&cbquality=1
 • ceylan tözeren'in annesidir.
 • boğaziçi üniversitesi'nde asya çalışmaları yüksek lisans programını kurmuştur. ayrıntılı bilgi için:

  http://www.maas.boun.edu.tr/index.html

  tanım olarak da hist106'yı çekilir kılan derslerin hocası, japonca ve japonya konusunda adeta bir otorite, hükümet gibi bir kadın. hayranıyım.