şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ramazan'da öğle yemeği rezervasyonu tekrar başladı. destek veren herkese çok teşekkürler. hep birlikte hareket edince yanlış giden bir şeyleri değiştirebiliyoruz.

  https://i.hizliresim.com/vj0lzr.jpg

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  "selçuk üniversitesi yemekhanesi'nin ramazan ayında öğle yemeği servisini durdurması"

  herkes oruç tutmak zorunda değil,
  herkes müslüman da değil,
  türkiye cumhuriyeti laik bir ülke. bu anayasal bir gerçeklik.

  herhangi bir nedenle oruç tutmayan (ki buna kişinin canının öyle istemesi de dahil) ya da müslüman olmayan öğrencilerin öğlen ucuza yemek yeme hakkı yönetimce gasp ediliyor.

  sayıları az bile olsa ki hiç değil, ramazan ayı boyunca okulun alışveriş bölgesinde her gün yüzlerce kişinin bir şeyler yediğini görebilirsiniz. yine de diyelim ki koca okulda 10 kişi olsunlar, yönetim ne yapıp edip bu 10 öğrencinin yaşamın olağan akışını bozmadan hesaplı yemek yeme hakkını korumakla yükümlüdür.

  kar zarar ekseni cevabı için: zaten ramazan'da yemek rezervasyonunu yapamadığınız için katılımın ne kadar olup olmadığını da bilemezsiniz. yani karar zaten verilmiş. rezalettir ve düzeltilmesi de şarttır. tekrar ediyorum. rezervasyon yapılamıyor, zarar edeceğinizi nereden bileceksiniz? ayrıca rezervasyon yapan öğrenci sayısı kadar yemek yapılıyor bu yemekhanede. koca üniversitede 200 oruç tutmayan öğrenciyi rahatlıkla bulabilirsiniz. bu bir gerekçe değil. bu bir ramazan ayı kararı.

  kaynak 1:yemek rezervasyonu yapmak için gittiğim yemekhanede görevli tarafından ramazan boyunca yemek çıkmayacağı bilgisi verildi.
  kaynak 2:bunun dışında bir kaynak belirtemiyor oluşum başka bir rezalet zaten. paylaşabileceğim herhangi bir duyuru bir açıklama da yok. yeni bir şey bulmam durumunda güncelleme yapacağım.

  ---gelişmeler---

  selçuk üniversitesi rektörüne twitter'dan ulaşılmış.

  https://twitter.com/…inmu/status/995227475700584448
  burada hayatın olağan akışı bozulmayacak sahur ve iftar programları yapılacak denmiş rektör tarafından. öğle yemeği de bu akışa dahildir umarım.

  başka bir öğrenci itiraz edip, rektörün söylediğinin aksine yemekhanede yemek çıkmadığını söylemiş. rektör "uygulanacak karar" budur demiş. bu kararın düzenlenmesi anlamına geliyordur umarım.

  https://twitter.com/…inmu/status/995254143177588736

  bu da başka bir öğrenci itirazı. oruç tutmayanların yemekhanede rezervasyon yapamadığını ve yemek yiyebilmesi gerektiğini söylemiş.

  https://twitter.com/…sine/status/995249447532720128

  diğer bir öğrenci, rezervasyon yapmak isteyen öğrencilerin rektörün açıklaması aksine reddedildiğini söylemiş.

  https://twitter.com/…status/995266041768022016?s=20

  rektörün ne söylediği net değil. insanlar tekrar rezervasyon yapabilecek mi? bu ne zaman gerçekleşecek? ayrıca yüzlerce öğrencinin bu durumdan haberdar edilmesi lazım. yemekhaneye gelen herkes ramazan boyunca öğle yemeği olmadığını biliyor.
 • türkiye'de kendi imkanlarımızla evimizden sandviç götürüp yiyecek olsak bile darp ederler mi, bıçaklarlar mı, korkusu yaşıyoruz zaten.

  hiç beklemediğin anda yandan biri koşarak "inancıma saygı duy piç" diye uçan tekme atıp ağzınızdaki lokmayı kan ile tükürmenize neden olabilir.
 • türkçesi evrenkent olarak çevrilen üniversite kavramını yeniden tanımlamaya çalışan akademisyen kisvesi altında zorba siyasal islam saçmalığını zımni olarak uygulamaya çalışan insanların olduğu kurum.
  bu nedir ya böyle mezbelelik olurmu rezil rüsva adamlarınız hepiniz. sen kimi neye zorluyorsun sen kimsin kim?
 • öncelikle kaynak nerede?

  eğer gerçekten böyle bir şey varsa öğrencileri korumak için mantıklı bir olaydır. yoksa yemek yiyen öğrenciler, hoşgörü dininin mensupları tarafından saldırılara maruz kalabilirler.
 • (bkz: ülkücü reisin üniversite kantinindeki konuşması) olayının gerçekleştiği üniversitedeki durum.
 • yeni türkiye 'nin durumuna alışın artık diyorlar işte. şaşırdık mı tabiki hayır, uyanın güzellik uykunuzdan bir zahmet diyeceğim ama anlatmaktan vazgeçtim amk artık