şükela:  tümü | bugün soru sor
 • desteklenmesi gereken projedir.
 • "fes başıma, başlık başıma, püskülü ben olaydım" edişını: nere gitti la bu?

  kızkaçırandan hallicedir.
  o ne lan ööle? kendini savunamaz o; bırak hava savunmasını?

  savunma sistemi devrede editi: "birtakım ruhsuzların" ilgili "sistem" hakkında destekleyici entarilerini küfürle soslayıp yedirme çabalarına aldanmayınız. bu güdük nesne anca güvercinlere karşı kullanılabilirdir. bahsi geçen ruhsuzları gözlemleyebilmek için sayfanın güneyine ilerleyiniz.

  gönderilen mesajlar üzere editli büdütlü:

  çocuğum siz küfretmeden iletişim kuramıyor musunuz?! az ötede oynayın evladım; kesicem bak topunuzu (!)

  zöge: istek üzerine aynen aktarıyorum:

  ""roketi ve uçuşunu görünce gülmekten karnıma ağrı girdi. abd'de ilkokul öğrencilerinin fen dersi projesi olarak uçurdukları model roketi uzaktan kumandalı arabanın üzerine monte edip hava savunma sistemi yaptık demişler, onu da fırlatmayı becerememişler.

  mühendislik mesleğiyle alakam yok, sadece teknolojiye ilgiliyim. ancak bu tiplerin jiroskop denen aletin roket sanayinde ne işe yaradığından haberi varsa pasif rolünde gay pornosunda oynamaya hazırım :p" - ilgili link

  (bkz: #74751345)
 • haberi okurken türkçeyi unuttuğumdur.

  " önce tehdit unsurları sonradan tespit eder füze ile imha ediliyor..." akşam vakti olduğundan algım mı şaştı yok harbiden haber içerisindeki cümleler google translate çevirisi mi?

  bunun dışında, helal olsun evlatlara, gerçekten böyle bir şey başardılarsa... mezun olduğum üniversiteden ilk defa gurur duydum.
 • 2. (bkz: #74726757) ve 3. (bkz: #74726782) entry sahipleri ömrü hayatında bırakın bir şey üretmeyi, onun vektörel çizimini bile yapamamış dallamalardır.

  bunlar azalıp bittikçe sosyal baskı olmadan insanlarımız bir şeyler üretebileceklerdir. ilgili göt oğlanlarını engelleyip geçiniz.
 • fotoğraf çekerek füze taraması yapan hava savunma (!) robotu demek.

  komikmiş. selfie de çekiyorsa imha edeceği (!) * balistik roketlerke sıkıntı yok.

  edit: yukardaki tipe aldanmayın. azıcık fizik bilen her birey için komik projedir.

  edit2 : bak canım kardeşim. anlıyorum yerli ve milli * gazını aldın. yerli ve milli (!) denilen herşeyi destekliyorsun ama az ciddiyet az bilim. çocuklar 4 tekerlekli dengede bile zor duran bir araç yapmışlar. üstüne bir model roketcik kondurmuşlar. iddialarına göre yazdıkları görüntü işleme programı ile 300 metre menzilde hareketlilik olması durumunda operatör uyarılacak ve emre göre imha edilecek.

  şimdi hava daki tehtitlere karşı iş görür mü . imkansız . çünkü orta ve uzun menzilli balistik füzeler çok hızlıdır ( sesin nerdeyse 20 katı kadar hızlıdır bazıları ) . roket - uçak vb bir hava tehditini görüntü işleme ile tespit etmeye zaman yetmez. o yüzden bu tür hava savunmaları radar kullanırlar. çok gelişmiş radarlar. . hoş genç arkadaş da projesini insansız kara aracı (!) olarak tanımlıyor hakkını yemeyelim haberi verenlerinn abartısı olabilir o hava savunma tarafı.

  kaldı ki esas sorun görüntü işleme programının ( ve bunun üstünde çalışacağı donamımın ) hızı değil. sorun çok daha basit. işe görüntü girerse olaya kamera dahil olur. sesten hızlı nesneleri algılayacaksanız * olaya hassas kamera lar dahil olur. ve kamera dediğin şeyin askeri alanda sorunu basittir : hassasiyet .

  narin bu aletler. yağmurdan etkilenir çamurdan etkilenir, sudan etkikenir nemden etkilenir kirden etkilenir toz dan etkilenir. ( evet evet doğru okudun toz . o toz ki abd ordusuna 1. inci körfez savaşı ve sonrasında kök söktürdü . adamlar ekipmanlarının yarısını ya çöpe attı ya değiştirdi. koca koca humvee' ler milyon dolarlık uçak/ helikopter/ iha lar nal topladı. tüfeklerden toplara , elektronik cihaz lardan mekanik aletlere ve motor' lara telef oldu.).

  sen sisteminin merkezinde kamera olan bi robotu cephe hattına gönderirsen ilk tozlu yolda elinde kalır. inanmıyosan abd ordusuna sor onlar meşgulse ara nasa' nın pathfinder ekibini sana toz özel tasarlanmış bir araca bile neler yapar anlatsınlar. bu çocukların bir danışman hocası olsa daha ilk adımda durun derdi.

  proje bir lise projesi nden az hallice. sınıra tehlikeli yerlere yerleştirilecekmiş de hareket olunca mail (!) atacakmış.

  tamam destek olun ama allahını severseniz abartma yın. sadece kendinizi kandırırsınız.
 • isterse kiz kaciran olsun.
  cocuklar emek vermis, yapmis aq. tabii simdi tassak gecersiniz cok. nasilsa konya, nasilsa cocuk konusurken bile heyecanlaniyor vs.
  cocuklarin bitirme odeviymis iste. helal olsun. bunu haber yapan zihniyetinse aklina guzel 10'lu cakayim. sirf "bilim cikiyor ulkeden bakin!" demek icin haftada en az bir tane boyle haber basiliyor...

  google'in acigini tespit eden turk dahi!
  agzini acmadan konusan robot yapti!

  bu tarz salak salak basliklarla milleti uyutuyorsunuz, uyumayanlar da gelip 3 tane universite talebesinin binbir emekle yaptigi seye gomcuruyor. ha, projeyi ezen arkadaslar belki cok daha iyi seyler yaptilar lisans hayatlarinda; fakat bakkala kizip cocugunu dovuyorsunuz ve bu cok uzucu.

  son olarak; torpil morpilsiz, kendi baslarina yaptilarsa, onlara aa vermeyen hocanin kulaginin arkasi yeni metresimdir.
 • ben beğendim. tebrik ederim. bunu beğenmeyenlere, iha'ların gelişimi ile ilgili bir video vardı onu izlemelerini öneririm.
  edit: https://www.youtube.com/watch?v=ysjvw6gky98
 • tanim: s400'lere verilen/verilecek paralari sorgulatan urun.

  robot deyince farkli oluyor tabi. bir urunu emsalsizlestirmek istiyorsaniz sonuna robot eklemeniz kafi. ornegin demlik uretme isine girdiniz, urune cay robotu derseniz; mucit sifatini kazanirsiniz.

  tehlikeyi de mail atarak bildiriyormus. yani meali: eger sen hadisenin tehlike olduguna karar verirsen, topu topuna 300 metre menzili olan oyuncak robotunu aktiflestiriyorsun. evvela sunu bilmek lazim; isin icine tekrar insan giriyorsa o yaptigina robot denmez. eem olacaksin fakat daha bunu bilmiyorsun.

  boyle yazinca da sonra efenim niye dalga geciyorsunuz (vol2: cok biliyorsan sen yap ulan). bence asil dalgaya alinan biziz.
 • başarılı olarak tamamlanmış öğrencisidir geliştirilip büyük ölçekli uygulama şekli araştırılmalıdır.bir şey yapmadan yaşayan imza mühendislerimizide açığa çıkarmıştır.mühendislik ara daldır beyler ana dal değil,başkalarının işlerini hayatlarını kolaylaştıracak ürünler üretir.