• fotoğraf çekerek füze taraması yapan hava savunma (!) robotu demek.

komikmiş. selfie de çekiyorsa imha edeceği (!) * balistik roketlerke sıkıntı yok.

edit: yukardaki tipe aldanmayın. azıcık fizik bilen her birey için komik projedir.

edit2 : bak canım kardeşim. anlıyorum yerli ve milli * gazını aldın. yerli ve milli (!) denilen herşeyi destekliyorsun ama az ciddiyet az bilim. çocuklar 4 tekerlekli dengede bile zor duran bir araç yapmışlar. üstüne bir model roketcik kondurmuşlar. iddialarına göre yazdıkları görüntü işleme programı ile 300 metre menzilde hareketlilik olması durumunda operatör uyarılacak ve emre göre imha edilecek.

şimdi hava daki tehtitlere karşı iş görür mü . imkansız . çünkü orta ve uzun menzilli balistik füzeler çok hızlıdır ( sesin nerdeyse 20 katı kadar hızlıdır bazıları ) . roket - uçak vb bir hava tehditini görüntü işleme ile tespit etmeye zaman yetmez. o yüzden bu tür hava savunmaları radar kullanırlar. çok gelişmiş radarlar. . hoş genç arkadaş da projesini insansız kara aracı (!) olarak tanımlıyor hakkını yemeyelim haberi verenlerinn abartısı olabilir o hava savunma tarafı.

kaldı ki esas sorun görüntü işleme programının ( ve bunun üstünde çalışacağı donamımın ) hızı değil. sorun çok daha basit. işe görüntü girerse olaya kamera dahil olur. sesten hızlı nesneleri algılayacaksanız * olaya hassas kamera lar dahil olur. ve kamera dediğin şeyin askeri alanda sorunu basittir : hassasiyet .

narin bu aletler. yağmurdan etkilenir çamurdan etkilenir, sudan etkikenir nemden etkilenir kirden etkilenir toz dan etkilenir. ( evet evet doğru okudun toz . o toz ki abd ordusuna 1. inci körfez savaşı ve sonrasında kök söktürdü . adamlar ekipmanlarının yarısını ya çöpe attı ya değiştirdi. koca koca humvee' ler milyon dolarlık uçak/ helikopter/ iha lar nal topladı. tüfeklerden toplara , elektronik cihaz lardan mekanik aletlere ve motor' lara telef oldu.).

sen sisteminin merkezinde kamera olan bi robotu cephe hattına gönderirsen ilk tozlu yolda elinde kalır. inanmıyosan abd ordusuna sor onlar meşgulse ara nasa' nın pathfinder ekibini sana toz özel tasarlanmış bir araca bile neler yapar anlatsınlar. bu çocukların bir danışman hocası olsa daha ilk adımda durun derdi.

proje bir lise projesi nden az hallice. sınıra tehlikeli yerlere yerleştirilecekmiş de hareket olunca mail (!) atacakmış.

tamam destek olun ama allahını severseniz abartma yın. sadece kendinizi kandırırsınız.
  • şu her şey sıfırdan başlar, yok sen bir şey üretemedin konuşma kafalarını anlayamıyorum gerçekten.

senin bu üniversitede yaptığın şeyi gelişmiş ülkeler ortaokulda yapıyorlar. sen bunun eğitimini alıyorsun ve yaptığın şeye bak cidden dalga geçer gibi. emek var emek diyenlere de diyeceğim şu ki emek var da olmamış işte be kardeşim, biri bir şeyin en temelini, en basitini yaptı diye hevesinin kırılmaması için ''güzel olmuş, yeteneklisin'' diyen milletiz keşke eleştiriyi kaldırabilsekte ''olmamış mk işte'' dendiğinde kendimizi geliştirebilsek.
  • iddia ediyorum; şunu yapmak isteyen her insan yapar.
  • oha lan üniversiteden çıkan projeye bak.
    hani diyorsunuz ya "beğenmek lazım,desteklemek lazım" , işte en büyük kötülüğü siz yapıyorsunuz memlekete.
    beğenin amına koyim,beğenin ki ne öğrencisi ne üniversitesi çıkamasın o vasatlık çukurundan.
  • her şeyi geçtim tehlike anında mail atacakmış. cc'ye de genelkurmay başkanını da koyacak mı peki?

from: vallahibensavunmarobotoyum@gmail.com
    to: selcukuniversitesirobotteam@selcuk.edu.tr
    cc: genelkurbaybaskani@gkb.gov.tr
    konu: acil abi

komutan logar bir cisim yaklaşıyor.
  • konya selçuk üniversitesi'nden 3.5 ortalamalı, bilgisayar mühendisliği mezunu kız ile aynı ortamda çalışma imkanı bulduk. kızda hiçbir programlama diline "hello world" yazdıracak bir donanım yoktu. o günden beri bu üniversite benim gözümde çöp konumuna dönüşmüştür. videoyu da izlemedim.
  • 57 yılında bandırma’da füze yapan ve kulüp kurup bunu geliştiren liseli türk gençliğinden,
    2018 de elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencilerinin yaptığı sikimtrak metal kutuya....

bide milli ve yerli maskesine saklandılar mı deliriyorum... sikerim sizin görüntüden yalandan hassasiyetinizi...! mal mal sahip çıkmaya çalışan aveller yorum yazmış bide!

bu millet bu bayrak bu devlet için her daim canımız feda... ama bu ve bunun gibi ibneler yandaşlık yapmak için nasıl dini kullanıyorsa milli değerlerimizle de taşşak geçiyor....

aptalın ne askeri sistemlerden ne dünya düzeninden ne endüstri 4.0 dan haberi var bide mühendis oluyor eyooooooğ...
    sen böyle kutularla oynayacağına yap şöyle milli bir yazılım yap adam gibi sistemi sana özel askeri anakartı elektronik mühendisi adamsın 4 tane sikten servo motoru bağlamakla uğraşıyorsun.. teknik mekanik zemine her türlü oturtursun düzeneği o en kolayı.... sen milli ve yerli bize özel ne ürettin diğerlerinden farklı ve sadece bizim kontrolümüzde olan....
    kamera koyacakmış bak aqdumuna adama götüyle gülerler.. bide ne diyo mail atacak bize hahahahaga
    komutanım mail kutusunun şifresini unuttum gizli soru neydi.... hala yabancı server üzerinden gelecek maille askeri savunma yapacak kadar kıt beyinli...

gelişir bu daha ilk aman efendim her açı sıfırdan başlarmış... sikerim böyle açıyı afedersin... 2018 desin her türlü imkan var ve internet çağı ve üstüne elektronik mühendisiyim diye geziyorsun...
    57 de liseli öğrenciler füze yaptı diyorum bu topraklarda alooooo

edit: ha bide sanki gençler böyle sistem için götünü yırtmış da şimdi duyuldu ve devletimiz ve iş adamları el atacak anasını sikecez ortalığın gibi düşünenlerinde beynine sokayım afedersin....

çok isteyen netten baksın, rüzgar türbinleri ve enerji kaynakları için eşsiz tasarımlar yapan girişimci kardeşimizin başına neler gelmiş
  • izmir cankayada -bit pazari- cogu ilkokul mezunu herhangi bir elektronikcinin 1 gunde yapabilecegi alet. ulan suna bir de robot diyorsunuz ya, kicla bile gulunmez buna.

uzun uzun yazardim da isim cok su an, kiosk yazilimi modelliyorum. pardon kiosk degil kendi kendine musteriyle ilgilenip, turlari listeleyen kredi kartiyla odeme alip, rezervasyon yapip ustune musteriye voucher veren robot. roket modeli de ekledik mi robotumuza, satin aldigi turu iptale gelen musteriyi goruntu tarama yazilimiyla 300 metreden taniyip direkt vuracak.
hesabın var mı? giriş yap