• evrensel anlamda bir türk devleti kuran selçuklular, gaznelilere karşı kazandıkları dandanakan savaşı (1940)'ndan sonra düşündükleri fetih planlarına uygun olarak harekete geçtiler. kısa sürede egemenlik alanlarını genişleterek o zaman ki islam dünyası'nın hakimi durumuna geldiler. sultan tuğrul bey döneminde büyük selçuklu devleti'ni kuran selçuklular 1055'de bağdat'a ulaşarak abbasi halifelerini himaye ettiler. sultan alparslan devrinde bizans'a karşı malazgirt savaşı'nı (26 ağustos 1071) kazanarak türklere anadolu'nun kapılarını açtılar ve burayı ebedi olarak yurt edinmelerine imkan verdiler. selçuklular bu başarı ile tarihimizde ve hafızalarımızda unutulmayacak bir yer edindiler.
 • oğuz türklerinin çoğunlukla göçebe hayatı yaşayıp hayvancılık yaptığı dönemlerde; (bkz: kınık boyu)ndan olan selçuk bey kendine bağlı oğuzlarla (bkz: #cend) şehrine yerleşti. o dönemde cend şehrinin bağlı olduğu (bkz: samanoğulları) beyliği, henüz müslüman olmamış türklerin saldırısına karşı koyamaz olmuştu. selçuk bey onları bu saldırılara karşı korudu ve dağınık durumda olan oğuzları yönetimi altına topladı.

  ardından yerine geçen oğulları bir süre (bkz: karahanlılar)a bağlı kaldılar. (bkz: gazneliler) selçuk bey'in oğlu (bkz: arslan yabgu) bey'i tutuklayınca devletin başına geçen (bkz: tuğrul bey) ve kardeşi (bkz: çağrı bey) gazneliler'le savaştılar. (bkz: horasan)'ın önemli şehirlerinden (bkz: nişabur)'u alarak bağımsız bir devlet kurdular ve devlete dedeleri selçuk bey'in adını verdiler. (1038) (bkz: dandanakan savaşı) ile de büyük selçuk imparatorluğunun temelini attılar. (1040)

  ekleme1: büyük selçuk imparatorluğu (bkz: #87431975)
  ekleme2: anadolu selçukluları (bkz: #87433927)
 • renk katayım : selçuklu devletini kuran selçuk beyin 4 oğlu
  mikail
  israil
  yusuf
  musa

  tabii bizimkiler! yahudi hazar imparatorluğundan hiç bahsetmedikleri gibi, selçuk beyin oğllarına verdiği bu isimleri beğenmediği için değiştirmeye uğraşmışlar ama olmamış.. ( bizimkiler dediğime bakmayın, anti türk (ümmetçi), arap devşirmeleri bizden değildir. :/

  edit: vallah kapatıram köyü ha!
  uyarı geldi isimler editlendi. yanlışsa da böyle kardeş. 10 kere edit yapamam benim işim var.
 • dünyada taht oyunlarının en çok döndüğü devletlerden biridir. ipini koparan isyan edip kendi devletini, beyliğini kurmuştur. selçuklu tarihi okuyanların zihinlerinin karışması, şu kimdi bu kimdi demesi çok muhakkaktır.
hesabın var mı? giriş yap