• anadoluda hüküm sürmüş,, dikkatli incelendiğinde özellikle mimarisinin çağının çok ötesinde yaratıcı olduğu farkedilen hükümdarlık..
 • selcuklular ikiye ayrilirlar;
  1-buyuk selcuk imparatorlugu
  2-anadolu selcuklu devleti
 • yeditepe üniversitesi büyük selçuklu mimarisiyle inşa edilmiştir...
  yeditepeli genç mimarlar bedrettin dalan tarafından anadoluya gönderilmiş. selçuklu mimarisini araştırmışlar ve post modern tarzda gerçekleştirmişlerdir
 • türklerin 7 ve 8.yüzyıllarda islamı kabul edişinin ardından kurulan ilk büyük türk devleti selçuklulardır.neredeyse tüm ortadoğuyu hakimiyetlerine almışlar,1071 malazgirt zaferi ile de anadolu kapılarını türklere açmışlardır.büyük selçuklu devleti yıkıldıktan sonra devam eden anadolu selçuklu devleti de 1243'de moğollarca yıkılana dek avrupalı haçlılara karşı islamın ana dayanağı olmuştur.

  (bkz: selçuklu ordusu)
 • oğuzlar ' ın kınık boyundan gelmektelermiş.
 • bayragi mavi uzerine beyaz cift basli bir kartal ve onun da uzerinde oku ile gerilmis bir yay olan imparatorluk. cift basli kartalin bizans olarak adlandirdigimiz dogu roma imparatorlugu nun amblemi oldugu goz onunde tutulursa, dogu roma imparatorluguna son verme maksadi rahatca anlasilabilinir. bu emel buyuk oranda dogu romanin anadolu topraklarinin tamaminin ele gecirilmesi ile gerceklesmis ama son noktayi koymak osmanli padisahi ikinci mehmed e nasip olmustur. imparator unvani krallarin kendilerine bahsedebilecegi bir sifat degildir. imparator olmak icin bir imparatorun soyundan gelmek veya bir imparatorluga son vermek, ona ustunluk saglamak, gereklidir. selcuklu devleti ise imparatorluk olabilmek icin dogu roma imparatorlugunun anadolu topraklarini ele gecirmis, onun bayragini almis ve dahi uzerine turk gucunu temsilen bir de turk ok ve yayi koyarak o kartal amblemini kullanma hakkini da neye dayandirdigini gostermistir. benzer bir adaptasyon daha yaklasik 4 yuzyil sonra ruslar tarafindan kullanilmistir. istanbulun fethinden sonra bizans imparatoru konstntinin yegeni sofia ile evlenen rus krali o gunden itibaren imparatorluk sulbune sahip ciktigini belirtir sekilde cift basli bizans kartalini kendi bayragina koymus, lakabini da prens *den car` :tzar `*a yukseltmistir.
 • batının barbar olarak adlandırdığı selçuklu,yanlızca bizans'ı yenmek ile kalmamış,neredeyse bütün anadoluyu,iranı, türkistanı,mezopotamyayı hatta kudusü ele geçirerek dev bir imparatorluk kurmuştur.henüz attan ineli bir iki yuzyıl olmadan bu kadar büyük bir imparatorluk kurmaları ve osmanlının temeli olacak kültür birikimine ulaşmalarında iran asıllı yöneticilerin etkisi büyüktür.(bkz: nizam-ül mülk).kurdukları medreselerin ,camilerin haddi hesabı yoktur.mimarisi çağın çok ilerisindedir.(bkz: selçuklu mimarisi)
 • tarih sahnesinde yer aldıkları dönemde halifeler ile büyük stratejik ilişkiler içinde bulunmuşlardır. varlıklarını halifelik makamı ile güvence altında tutmuşlar, zaman zaman da işi gücü bırakıp halifenin götünü kurtarmışlardır. yine halifelerle kız alıp vermeler, bu mevkiye verdikleri önemin büyüklüğüne işaret eder.
 • kendimi daha yakın hissettiğim tarihim. osmanlı sanki bir karanlık gelir bana hep. zaten ömer hayyam,nesimi,hacı bektaş veli,mevlana celaleddin rumi,yunus emre gibi tarihim içerisinde adını duyduğumda "ha bak o başka" dediğim bütün adamlar meğersem selçuklularda yetişmiş. arada geçen 600 yıl sadece savaş, ve karanlık. bir önceki devletim selçuklular olsa islamiyeti daha cana yakın bulabilirdim belki. tabi islamiyet yeni yeni kabul ettiriliyor ırkıma. haliyle direniyoruz: biraz güzelleştirelim, bi sevimlilik katalım.
  osmanlıda ne oluyorsa artık. büyük ülke yönetmek için daha bir yobaz olmak, böyle çirkinleşmek gerekiyor sanırsam. ayrıca tarih kitaplarımdaki selçuklu tasvirlerini de her zaman daha güzel bulmuşumdur. daha zevkli, daha yakışıklı.
hesabın var mı? giriş yap