şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: hari seldon)

  bir kaç gündür kendimi hari seldon gibi hissetmeme neden olan kriz.

  (bkz: kobani olayının özeti/@aran suildur)
  (bkz: suriyelilere git kendi ülkende çalış diyeceğiz/@aran suildur) - 10. maddeye bakınız
 • psikotarih bilimiyle hesaplanan gelecekteki dönüm noktalarındaki sapma olasılıklarına dair hesaplamalarla ortaya konulan, hari seldon tarafından belirlenmiş olaylardır. sosyal ve politik koşulların tek bir kaçınılmaz sonuca varacak şekilde ilerlemesini ifade eder.

  --- spoiler ---

  bilinen sekiz adet seldon krizi vardır. bunların altı tanesini açık olarak görebiliriz. altı ve yedinci krizleri göremeyiz. serinin takipçileri, bunun muhtemel nedeninin katır'ın ortaya çıkması olabileceğini söylemektedir. çünkü katır, evrendeki bütün dengeleri saptıran bir kişi ve olaydır.

  the balance-of-power crisis
  religion
  trade alone
  foundation and empire
  independent traders vs. central aristocracy
  moving the capital

  her krizden sonra hari seldon'un bir hologramı ortaya çıkarak girilen krizin vakıf açısından önemi anlatır.

  --- spoiler ---

  (bkz: isaac asimov)
  (bkz: vakıf serisi)
 • tek çözüm yolu içeren vaktiyle hesabı kitabı yapılmış vakıf krizleridir.
 • konsept olarak sırat köprüsüne yakındır. o da zaten insanın imtihandan geçmesi, tutunacak son dalına yapışması ve sonunda ya düşüp ölmesi ya da rahata ermesi değil midir zaten? sağlamasını yapmak için ilk iki krizi vakıf'ın nasıl atlattığına bakmak yeterlidir.

  bu krizler aslında asimov'un ideal yönetim biçimleri üzerine yaptığı meditasyonlara da benzemektedir. karakterlerin ismi, emrindeki teknolojiler ve hedeflerin lokasyonu önemli değildir, bu da zaten kitabı ölümsüz ve arketipik kılar. kitabı bu şekilde okuyanlar için asimov'un entelektüel birikimi katlarca artarak kendini arz-ı endam eder.