şükela:  tümü | bugün
  • dr. kristin neff isimli bir hatun kişisi tarafından ortaya atılmış bir kavram. kısaca kendine merhamet duyma durumu. kişinin hataları karşısında kendisine aşırı yüklenmesini, kendini suçlayıp durmasını engellemesini sağladığı iddia edilen bir yetenek.

web sitesinde şöyle bir test var ne kadar self-compassion sahibi olduğunuzu ölçebiliyonuz: http://www.self-compassion.org/…mpassion-level.html
  • cok guzel bir kavram. yanlis bir karar mi aldiniz, yillarca pismaklik duymak yerine kendi kendinize sefkat gosterip "sen de insansin, bir hata yaptin, bununla yasayabilirsin, canim benim cok tatlisin" falan demeniz ustune kurulu.

self-compassion, self-esteem (ozguven) denen seyi beraberinde getiriyor, ve bu, kimseyi kucuk gormeyi gerektirmeyen, saglikli bir ozguven.

kristin neff, self-esteem ve self-compassion arasindaki farki surada anlatiyor:
    http://www.youtube.com/watch?v=ivtzbusplr4
  • en iyi türkçe karşılığı öz şefkat.

bu kavramla tanıştıktan sonra özgüven diyince gözümde "takım elbiseli, güçlü bir iş adamı", öz şefkat diyince ise "meditasyon yapan, mutlu bir keşiş" canlanıyor. özgüven barney stinson ise, öz şefkat dalai lama.
  • özellikle the emotionally absent mother yani varolan anne yokluğunu yaşamış olan kadınlar için çok faydalı bir kitap olduğuna inanıyorum.
    hayatımızdaki en büyük eksiklik şefkat olduğuna göre öz şefkati öğrenmeliyiz.
  • (bkz: öz şefkat)
  • doktor hanımın aynı isimli bu kitabını okuyorum, kavram çok hoşuma gitti. (bkz: öz şefkat) ama bu tip kitaplar genelde aynı şeyi bin kere tekrar ederek anlattığı için yarısına kadar gelebildim henüz, sıkılıyorum okurken biraz. ama bu tırt olduğu anlamına gelmez. the easy way to stop smoking de böyleydi. amcacım niye aynı şeyleri sürekli yazıyosun ben salak degilim okuyan herkesten daha akıllıyım üstelik bana bu self help ağızları sökmez diye diye okuyup sonra da hipnotize olmuştum resmen. biraz izin vermek lazım kestirip atmadan önce. ama bu işin türkiye şubesi olarak lanse edilen zeynep selvili yi ciddiye alamadım çünkü magazin okumaya bayılıyorum. (gökhan şükür'ün eski aşkı, burak yılmaz'in yeni sevgilisi sosyetik psikolog zeynep, arda turan'la çıkan dedikodulara ateş püskürüp çarmıklı'ların oğluyla çırağan'da evlendi)
    eğer karakteriniz biraz kendini dövmeye müsaitse, içinizden bir ses sürekli al işte gene aynı şeyleri yapıyosun kifayetsiz muhteris! diye dırdır edip hiç bi boku beğenmiyorsa kristin neff i biraz okumayı deneyebilirsiniz. youtube'da bir sürü egitim videoları falan da var. misal:
    söylediklerinden şu hoşuma gitti örneğin : fena çuvallamış olan, buna da çok üzülen çok sevdiğiniz bir arkadaşınızla ya da bir çocukla bu konuyu konuşurken kullandığınız dil ile kendiniz aynı durumdayken kendinize söyledikleriniz neden bu kadar farklı ? haklı kadın. kendine de diyor çok sevdiğin bir arkadaşın gibi, çocuğun gibi davran. yanaklarını sık arada. öbür türlüsü sorununu çözmüyor ki, tam aksine seni felç ediyor.