şükela:  tümü | bugün
  • (d. 1974) milli satranççı. şu sıralar http://www.satrancokulu.com/ sitesinin başındadır.
  • bir digeri. 1977 ankara dogumludur. ataturk orman ciftligi (bkz: aol) ve diyarbakir su isleri (bkz: dsi) 'inde calistiktan sonra eskisehir anadolu universitesi devlet konservatuvari marangozluk bolumune ogrenci sifatiylan girmistir. halen ogrencilikle mesgul olmakla ve bangkok bb ilen muzik icra etmektedir.
  • satranç milli takımı oyuncusu, fm (fıde ustası) ve beyefendi olan kişilere verilen ad.
  • lisedeki satranc hocam. oturup inceledigimiz oyunlarin keyfi, yaptigimiz analizlerin ve onlara eslik eden eglenceli muhabbetleri unutulmazdi. cok sevecen ve neseli bir kisiliktir. kitaplardan kendi basina rusca ögrenmisligi vardır; ancak sorarsanız mahcupca gulumser ve o kadar da iyi degil aslinda ruscam der. boyle de mutevazi, seker bir insandir.

ek: satrancokulu.com adlı sitesinden 10 adet cd'sini satın aldım, bir incelik yapıp kendisi de hediye cd'ler eklemiş pakete. satrançta bir noktadan sonraki ilerlemelerimi ona borçluyum diyebilirim. kendisini tanımak büyük şans.
  • kendisi lisede benim de satranç hocalığımı yapmıştır. demin internetten araştırdım, anlatımlı satranç cd'leri işine girmiş, başlangıç ve orta seviye için ziyadesiyle geniş bir konu kapsamı var. bu işlere yeni başladığında bir kaç numune cd'sini bize armağan etmişti, anlatımlı dersler oldukça başarılı idi. ama işi bu kadar büyüteceğini tahmin etmemiştim. üzüldüm de bir yandan, epey bir emek sarf edilmiş, buna rağmen acaba para kazanıyor mudur, diye. nitekim internet çağında malum herkes korsanını alıyor.

iyi bir satranç öğretmeni olmasının yanında, iyi bir eğitimcidir. inşallah hak ettiği değeri görüyor, hayatını iyi idame ettirecek kadar da gelir elde ediyordur.
  • alman lisesinin satranc takimini bulent hocayla beraber sayisiz emegi gecmis insandir.
    ozellikle acilis konusunda engin bir repertuari vardir, mantigiyla beraber acilislari cok guzel anlatir.
  • eski satranç hocam.

üslubu, kişiliği, karakteri her şeyiyle tam bir beyefendidir.

aynı zamanda da çok çok iyi bir öğreticidir. sizi acımasızca eleştirmez. yapıcı eleştirir. fikirler sunar. kendi fikrinizi oluşturmanız konusunda sizi yönlendirir. hem de doğru yönlendirir. öğretmek istediğini, sizin yapınıza göre, size göre anlatır ve öğretir. bu sayede, öğrettikleri aklınızdan çıkmaz.

"bir kombinezon veya taktik varyant oluşma ihtimali gördüğünüzde, zaten derinlere inmekte zorlanırken aynı varyantı tekrar tekrar deneyerek daha derine inmeye çalışmak yerine, hamlelerin sırasını değiştirmeyi deneyin". çıkmaz aklınızdan.

"açılışta gerekli gelişim hamlelerini yapabilecek anlık motivasyonunuz olmadığı için taş değişimine gittiğinizi hissediyorsanız, beyin yarı-on yarı-off modda ise, bir süre taş değişimi tekliflerini reddederek oynayın. bu sayede taş gelişiminin doğal ve olması gerektiği gibi olması konusunda tecrübe kazanırsınız oyunlar oynayarak bir yandan.". neler kazandırdı neler. çok ciddiyim.

adam gibi adamdır.

cd ve videoları da son derece faydalıdır. ancak tabiki bir videoyu yalnızca bir defa hızlıca seyretmek yetmez. video 15 dakikalık olabilir ancak sizin o 15 dakikalık videoyu sindire sindire, durdura durdura, düşüne düşüne, 2 saatte bitirmeniz daha faydalı olur.
  • youtube'daki satrancokulu kanalındaki videoların sahibi zat-ı muhterem. görüldüğü gibi hoş, esprili bir anlatımı var. rakibin pozisyonunu baskı altına alma teması özellikle güzel işlenmiş, çok öğretici. tabii ki, "siz olsanız burada ne oynardınız?" dediği anda videoyu durdurmanız kaydıyla.