şükela:  tümü | bugün
 • kendisi ermeni kökenli olduğundan, ermeni taklidini çok iyi ve rahat yapıyordu. bir örnek vereyim geceler'den: muhabbet tellalı zurnik, iki sermayesini felekten bir gece çalmak isteyen ama içi içlerini yiyen memur kafadarlar zeki ile metin'e yolluyor. zurnik, telefonla arıyor sermayelerinden birini..

  ''alo (o'nun üstünde inceltme işareti varmış gibi değil, yazıldığı gibi) birsu sensin? cansev de orada mı? afferin benim güzel kızlarım. hadi gene iyisiniz, bu gece de çalışoorsunuz. haa, papatya restoran.. hani şu ayazma'ya inerken. e, aşkolsun kaç defa gittin oraya kız! haa işte orada iki hoşoor delikanlı sizi bekloor. nasıl mı tanıyacaksın? biri akbaş öbürü karabaş. haa.. ellişer bin lira alacaksınız, paramı çabuk gönderin. hadi bakıyım hayırlı işler, babanız ikinizi de dişler!''

  son filmi olan her şey çok güzel olacak'da da, oğulları nuri ve altan çamlı'yı kasıp kavuran huysuz baba rolünde, hem de sadece iki sahnede rolü olmasına karşın, türk sinema tarihine geçecek akılda kalıcılıkta bir performans sergilemişti.

  allah rahmet eylesin..
 • ismail biret'in kaleme aldığı ve hayali olarak kahramanlarının (naşit efendi - selim naşit- adile naşit) ağzından babasını, kardeşini ve kendisini anlattığı komik-i şehir naşit efendi ve çocukları kitabında çok yönlü bir insan olduğunu öğrendiğimiz merhum tiyatro oyuncusu. resim, şiir, senaryo, çeviri, müzik ve şu an aklımda kalmayan bir sürü alanda pek maharetli imiş kendisi.

  kitaptan öğrendiğimize göre selim naşit , hep hakettiğini düşündüğü rollere değil de küçük rollere layık görülmüş, kız kardeşi adile gibi meşhur olamamasının kendince ezikliğini hissetmiştir. ömrünün sonuna doğru aldığı ödüller, hakettiği yeri kalbinde perçinleştirmiş ve mutlu göçmüştür bu dünyadan.

  hayatı boyunca en çok şikayetçi olduğu konulardan biri de emeğinin sömürülmesi olmuştur.

  hoş bir ayrıntı ; hayvansever biri olan selim naşit'in kedisinin adı da selime imiş.
 • yasaklar kabaresinin plaj skecindeki "geri kalmış ülkenin panço villa bozuntusu kılıklı herif" tiplemesiyle hatırlayacağım tiyatro sanatçısı.
 • devekusu kabare nin unutulmaz oyuncularindandi. türk tiyatrosunun büyük ismi nasit özcan in oglu olup kardesiyle (adile nasit) babasindan devraldiklari bayragi tasimislardir. oglu da aile gelenegini sürdürüp tiyatrocu olmustur.

  40 yili askin süren sanat yasaminda sinemadan kazandigi tek ödül her sey güzel olacak da canlandirdigi asabi babadir.

  devekusu kabareden sonra uzun zaman tiyatro yapmamis,ardindan yillar boyunca komedi oyunlari ve filmlerinde rol alan bir aktör olarak bilinmesine ragmen,haluk bilginer le bir dram olan histeri adli oyunda rol almistir. bu oyundaki oyunculugu kendisine eger yanlis hatirlamiyorsam afife jale ödülü kazandirmistir.

  umarim yukarida bir yerlerde kardesi ve babasiyla mutlu mesut buralari izliyordur.

  nur içinde yatsin...
 • güzel oyunculuğuyla, gerçekten zamanında yurtdışına açılsaymışız ödül alacak olan tiyatrocularımızdan biridir kendisi. fakat ne yazık ki selim naşit kim diyenlerin varlığı, ve onlara cevap olarak şener şenin bi filmde, "susus sabunsuz traş" yaptığı adam diye açıklamak pek hoş olmyuor.
 • 70'ler italyan, giallo filmlerinin nev-i şahsına münhasır renklerine pek uyumlu gidebilecek bir yüzü vardı muhteremin. yan karakter rolüne pek yakışırdı.
 • gulsen abi dizisindeki paragöz patron tiplemesi ve medeni haller'de pantalon içine hapsolan, doğal hayatı seven amcayı canlandırmıştır... bundan başka türk filmi deyip geçmememiz gereken güzel filmleri de vardır, misal: hersey cok guzel olacak
 • ne olacak şimdi filminde kardeşi adile naşit'le karı koca rolünü oynamışlardır.

  naşit babalarının adıdır, özcan esas soyadları.
 • bir televizyon programinda babasinin kendisini kucukken tiyatroya götürdüğünü, oyuncularin ayakkabilarinin altini seyircilere pis olarak göstermeyi saygisizlik olarak saydigini bu yüzden de boyadiklarini anlatmis oyuncu.