şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1915 istanbul doğumlu. idgsa resim bölümünden mezun olduktan sonra, paris'e yerleşmiş. akademi ranson, goetz akademi ve fotainbleau sanat okulunda ders vermiş. yurtiçi ve yurtdışında önemli sergilerde eserleri sergilenmiş. resim arayışlarında non-figüratif eğilimler doğrultusunda eserler vermiş. resim dışında, heykel ve minyatür çalışmaları da bulunuyor. 1994 yılında paris'te öldü..
 • ssm'deki feyheman duran sergisinin tanımama vesile olduğu değerli sanatkar. eserlerini üç evrede inceleyebileceğimiz sanatçının ilk evresinde, istanbul'un köprüaltları, esrarkeşleri, dilencileri ve balıkçıları varken, kırk yediden sonra soyut resme yönelmiştir ancak esas kırılma, yetmişlerden sonra yöneldiği mobil (hareketli) heykellere geçişte yaşanıyor bence. ssm'deki serginin bence en etkileyici kısmını oluşturan heykeller de şaman kültür motifleri sıklıkla kullanılmış intibası uyandı, 1941'deki yurt gezileri kapsamında muğla yöresini resmeden sanatçıya hak ettiği değeri vermek için tez-antitez-sentez adıyla hazırlanan sergisini ziyaret etmeyi herkese tavsiye ederim, feyheman duran'a uğrayıp kaçmayın, dostlar!
 • kendisini sakıp sabancı müzesindeki tez-antitez-sentez sergisiyle tanıdığım türk ressam ve heykeltıraş. sergiyi gezerken beni en çok mobil-hareketli heykelleri etkilemiştir.
  yavaş yavaş sergiyi gezerken arkadaşımın 'drawer sana çok seveceğin bir şey göstereceğim' deyip çekiştirerek götürdüğü alana doğru ilerledim. heykelleri gördüğüm anda dünyadan soyutlandım . yarattığı etkiyi anlatmaya kelimelerim yetmez. ne kadar süre orada kaldım onları izledim bilemiyorum.
  fotoğraf arşivimi karıştırırken denk gelip gece gece aklıma düşmüştür kendileri. bu gece o heykelleri tekrar hatırlamanın verdiği huzur ile uyuyacağım.
  merak edene detaylı bilgi: http://www.sakipsabancimuzesi.org/…z-antitez-sentez
  heykellerle ilgili video: https://www.cnnturk.com/…-sergisi-sabanci-muzesinde
 • bugün 24. ölüm yıl dönümü olan ressam.