• peyami safa'nın server bedi mustearı ile yazdıgı polisiye.
    nedense ilk bolumlerini okurken sanki beyoglu rapsodisi ' ni okuyorum sandım. kel alaka belki ama öyle.
    ya da alakalı. yorum sizin.
    degme elestirmenlere tas cikartacak sozluk elestirmenleri gibi elestiremeyecegim elbet ama kitap hakkında diyebilecegim; hep bir sonraki sayfayı hatta paragrafı merak ettiren, kendini sıkılmadan okutan akıcı bir uslubu olan kitap.
  • okurken çok yüksek beklentim olmamasına rağmen, beni şaşırtan, küçük ama yoğun kitap. kitabın en başarılı olduğu alan yarattığı atmosfer, öyle ki, okurken insanı kolayca içine çekiyor ve gerçekten geriyor. hüseyin rahmi'nin kitaplarının merkezine koyduğu "değişik" kadınlardan burada da bir tane var, ama selma'yı toplumsal çürümüşlükle veya sosyal değişimle açıklamak mümkün değil. selma'nın ve bakışlarının tasviri öyle bir kadın koyuyor ki ortaya, selma zamanın dışında. yaşadığı köşk, adımını attığı her mekan selma'nın kişiliğini tamamlıyor; gizemli, gerideymiş ya da kaçarmış gibi ama aslında mütevazi ve yakın, görkemli ama sade, huzur verici ama tehlikeli. peyami safa çok etkileyici anlatıyor selma'nın kişiliğini, diğer karakterler ve onların yaşadığı zorluklar ve psikolojik acılar da çok iyi anlatılmış. bir polisiye olarak kurgusu hiç de kötü değil, ama bazı aksamalar oluyor ya da diyalogların pek oturmadığı kısımlar da var. daha da garibi, kitapta anlatılan bazı yan öykülerin ana olayla hiç bir ilgisi olmaması. ama dönemine göre değerlendirirsek, ve yazarın anlatım ve tasvir gücüne ağırlık verirsek, gayet iyi bir kitap.

--- spoiler ---
    bildiğim kadarıyla ülkemizde bu kitaptan önce seri katil hikayesi yok, bu ilk olsa gerek. üstelik peyami safa bu ilk olma payesini de bir kadına vermiş. kadınlar hakkındaki genel düşüncelerinin nahoşluğundan veya bu kadar tehlikeli olabilmeyi bir kadına layık görmesindendir belki.

--- spoiler ---
  • öylesine zamanlarda aklıma gelen, alelade sorulardan birini daha, pek güzel yanıtlayan peyami safa kitaplarından biri. denizi izlemek ne kadar rahatlıyo insanı diye düşünürken aklıma gelicek şu cümleler:

--- spoiler ---

"suya bakarken insanın gözleri dalmaz mı? hem bomboş görünür su, hem içinde neler vardır."

--- spoiler ---
  • askerliğimin en hızlı geçen günleri bu kitabı okuduğum döneme denk gelir.
  • değindiği en önemli konu aşkın bir mücadele olmasıdır.

--- spoiler ---
    nevzat'a göre sevişen ruhlar dost olamazlar, ancak rakip olabilirler.
    --- spoiler ---
  • türk aydınlanmasının ilk femme fatale romanı peyami safa'dan mı çıkacaktı yani? sorusunu sorduydum okuyunca, hala da cevabını bulmuş değilim.
  • henüz pek kitap okumadığım dönemde okuduğum, elimden bırakmadan tek gecede bitirdiğim bir kitap. gerçekten akıcı ve sürükleyici. benim için roman/hikaye okumaya teşvik olmuştu, "ben pek kitap okumam" diyenlere tavsiye ederim.
  • sinemaya uyarlanmış bir roman, mehmet güreli tarafından yönetilecek. çekimleri yaklaşık 10 gün içinde başlayacak filmin bir kısmı adada eski bir konakta, bir kısmı ise venedikte geçecek.
    merak ediyoruz.
  • (bkz: gölge)
  • gölge ismiyle sinemaya aktarılan güzel kitap;

http://www.sinemalar.com/film/31149/golge/
hesabın var mı? giriş yap