şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ünlü sahabelerden. iran asıllıdır ve müslüman olmadan önce mecusidir. peygamberimizin sevgisini kazanarak islam'ın ırkçılığa yer vermediğini kanıtlamıştır. "cennet üç kişiyi özler" şeklindeki hadisde adı geçer. nakşibendi silsilesinde hz. ebubekir'den sonra ikinci sırayı alır.
  hendek savaşında hendek kazma fikri de selman-ı farisi'ye aittir.
 • iran'ın isfahan şehrinde doğmuş olan sahâbedir . evvel zaman ateşperest olduğu söylenir.. devrisinde hristiyan olmuş, daha sonra papazların nasihatiyle islâmiyetin geleceğini anlamış ve yeni peygamber'e kavuşmak için şam'dan hicaz'a geldiği ve orada kendisinin köle yapılmışlığı rivayeti vardır..
  ayrıntıları es geçersek * peygamber aleyhissalâtü vesselâm medine'ye geldiğinde müslüman olmuştur bu zat..
  resulullah ise onu satın alıp* azad etmiştir.. selman i farisinin islâmiyete çok hizmetleri olduğu da /ayrıca/ bilinir..
 • (bkz: altun silsile)
 • en güzel isimlerin babasıdır, gölgesi dolaşsın dursun üzerimizde...
 • süfyan-ı sevri'nin şeyhlerine dayanarak anlattığına göre bir gün, saad b. ebu vakkas, hasta yatan selman-ı farisi'yi - allah onlardan razı olsun - ziyaret etmeye gitti. selman, bir ara ağlayınca saad kendisine: "niye ağlıyorsun? oysa peygamberimiz senden razı olarak vefat etmişti." dedi. bunun üzerine selman:

  - "ne ölümden korktuğum için ve ne de dünyaya gönül verdiğim için ağlıyorum. ağlamamın sebebi, peygamberimiz: "her birinizin dünyadan alacağı pay, bir yolcunun azığı kadar olsun." diye buyurarak böyle olacağımız konusunda bizden söz aldığı halde çevremde bunca eşyanın olmasındandır." dedi.

  oysa o sırada evinde sadece bir leğen, bir küçük bakraç ve bir de ibrik vardı.
 • nahl 103'ün sebebidir...
  şüphesiz biz onların: "kur'an'ı ona ancak bir insan öğretiyor" dediklerini biliyoruz. kendisine nisbet ettikleri şahsın dili yabancıdır. halbuki bu (kur'an) apaçık bir arapçadır.

  zerdüşt efsanelerini çok iyi bilmekte olan bir kişidir... ve o dönemde arap meclislerinde bu efsaneler konuşulmaktadır...
 • iran'da gördüğü birçok kullanışlı alet edevatı hz. muhammed ve çevresindekilere öğreterek takdir toplamış olan şahıs. hendek savaşı'ndaki hendek, mancınık, aydınlatma amacıyla yakılan kandil, birkaç şey daha vardı böyle.
 • islam dininin oluşmasında muhammed'ten daha fazla pay sahibi olandır. ayrıca ali ile olan yakınlığı da islamın iki büyük ana kolundan olan şialığın da oluşmasına sebep olmuştur. yani şahsi kanaatime göre yeeyüzünün gelmiş geçmiş en underrated kişisidir.